7℃
Dnes je 18. říjen , svátek má Lukáš

Do údržby a obnovy zeleně investuje berounská radnice každoročně miliony korun

Výsadba stromů a keřů, květinové záhony, revitalizace zelených ploch v ulicích a Husově náměstí nebo vytvoření přírodních zahrad v mateřských školách, to je realita zeleného města.

Reklama

Beroun má štěstí, že ho obklopují dvě chráněné krajinné oblasti, veřejnou zeleň tady doplňují nádherné zahrady kolem soukromých domů. Berounskou jedinečností je i Městská hora, rozlehlý lesopark, který působí jako zelené plíce města.

Typická je v Berouně květinová výzdoba v závěsných květináčích na sloupech veřejného osvětlení a ve velkoobjemových nádobách. Muškáty letos zdobí nejen centrum, ale také Třídu Míru, Jungmannovu, Plzeňskou, Politických vězňů nebo prostor před vlakovým nádražím. Tradicí jsou květinové pyramidy před radnicí a v Palackého ulici a kvetoucí trávníky s cibulovinami u obchodní akademie, před Zábranským kostelem nebo na křižovatce ulic Plzeňská a Tyršova.

 Změnilo se i okolí Pomníku padlým uprostřed Husova náměstí. Zahradníci odstranili původní keře i kořenové části rostlin. Do nově vzniklého záhonu vysadili kombinace rostlin, jsou tu šalvěj, afrikány, ozdobné česneky, tulipány, macešky a stálozelené keře brslenu.

V Berouně věnují velkou pozornost také pravidelné údržbě stromů a stromořadí, na základě dendrologických posudků, podle aktuální potřeby nebo podnětů občanů. „Je však potřeba si uvědomit, že i strom jednou dožije. Proto se vždy snažíme pokácené stromy nahradit novými,“ konstatovala starostka Soňa Chalupová.  Například na podzim přijde na řadu výsadba deseti javorů a jednoho jilmu v parku Na Parkáně, sázet se bude také na městském hřbitově a v lesoparku Městská hora.

Zradil SSSR, působil ve Svobodné Evropě a přišel jen o občanství. Spisovatel Někrasov měl štěstí, že ho to nestálo krk

Za posledních pět let byly v Berouně vysázeny stovky stromů a řada dalších ještě přibude. Jedním z chystaných projektů je parkoviště Na Podole, kde se kromě parkovacích stání počítá i se čtyřmi stromořadími a zatravněním okolních ploch.

Jedním z dlouhodobějších cílů města je vznik nových parků, jejichž studie jsme již v minulosti v Radničním listu představili. Jedná se například o Park Homolka, Od Štulovny k brodu a úpravu veřejného prostranství před Hvězdou.  Na jejich vybudování bude město hledat vhodné dotační tituly.

12.10.2019
V Králově Dvoře se v pondělí 28. října poběží na počest vzniku samostatné Československé republiky...
12.10.2019
Autorská grafika pražské výtvarnice Lenky Dřízhalové, je především pro ně. Kromě toho, že se věnuje...
11.10.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
11.10.2019
Klubíčko provozuje částečně bezbariérový penzion i tréninkové pracoviště, kde si klienti osvojují základní pracovní návyky.
11.10.2019
Starostka Berouna Soňa Chalupová předala klíče od nového denního centra pro osoby bez přístřeší řediteli...
10.10.2019
Na jižním okraji města září stříbrná kopule hvězdárny od roku 1954. Po padesáti letech obnovilo...
10.10.2019
Nové třídy mateřské školy v Bezručově ulici, kde donedávna sídlilo denní centrum pro osoby bez...
10.10.2019
Blízké okolí Senomat, obce na nezápadnější cípu Rakovnicka, může turistům nabídnout zajímavé pěší i cyklistické...
9.10.2019
Město Beroun využilo možnosti spolupracvat s projektem KLOK.TEX, který podporuje Klokánky, zařízení Fondu ohrožených dětí,...
9.10.2019
S novým rokem přibude v Berouně i nové parkoviště před základní školou na Wagnerově náměstí.
8.10.2019
Je to vlastně vyhlídková věž na vysílači O2 u Jesenice, která byla po několikaleté přestávce...
Reklama