Hlavní plodiny jsou převážně sklizené. Úroda ve středních Čechách je zatím lehce nadprůměrná

Sklizeň ve středních Čechách je podle zemědělců zatím většinou lehce nadprůměrná. V některých lokalitách, třeba na Rakovnicku či v severních částech okresů Praha-západ a Praha-východ, poškodili úrodu hraboši.

V severovýchodní části regionu už jsou žně téměř dokončené. Na Benešovsku a Berounsku ještě pokračují. Postup prací ovlivnilo i počasí v posledních týdnech, kdy při bouřkách spadlo velké množství srážek. „Z toho důvodu se sklizeň přerušuje, a tak trochu protahuje,“ uvedl Josef Stehlík z Asociace soukromého zemědělství, který hospodaří v Chodouni na Berounsku.

Hlavní tržní plodiny, jako pšenice, ječmen jarní, řepka jsou podle něj převážně sklizené, nyní zemědělci ještě sklízejí úrodu plodin pro vlastní spotřebu, například oves.

Podle předběžných údajů budou výnosy slušné, ale čísla zatím nejsou konečná, protože mezi posledními se často sklízejí plochy s nižšími výnosy. Úrodu také na některých místech silně poznamenali hraboši. „Výnosy tam byly na padesáti procentech oproti tomu, co tam bývá obvykle,“ dodal Stehlík.

V oblastech postižených hraboši je podle Stehlíka třeba lokalizovat místa s enormním výskytem těchto škůdců. V nich by pak, na základě požadované výjimky ministerstva zemědělství, mohli zemědělci plošně aplikovat jed. Bez tohoto opatření nebude podle zemědělců mít smysl některé plochy osívat.

Predátoři jsou přežraní. Zemědělci v Ústeckém kraji kvůli hrabošům zvažují, zda zasít řepku

V posledních přibližně 15 letech se podle Stehlíka kalamitní výskyty hrabošů ve středních Čechách utlumily. Jejich přemnožení ale nahrává kombinace mírné zimy, suchého počasí a také vrcholu jejich populačního cyklu. Naopak zemědělcům pomáhají proti hrabošům velké zimy s množstvím sněhu a intenzivním táním, po kterém opět přijde mráz.

Ve středních Čechách je obilovinami oseto téměř 254 000 hektarů, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství. Loni bylo podle údajů Českého statistického úřadu obilovinami oseto přes 262 000 hektarů ploch, tedy přibližně o 8000 hektarů více. Řepka ve středních Čechách zabírá téměř 87 000 hektarů zemědělské půdy, což je zhruba o 4000 více než loni.

Nyní už mají středočeští farmáři sklizeny podle dat ministerstva zemědělství více než čtyři pětiny úrody obilovin, což představuje zhruba 1,3 milionu tun obilí. Loni celkově sklidili zemědělci v regionu 1,5 milionu tun obilovin, oproti roku 2018 to bylo zhruba o 140 000 tun více.

vera/čtk

Úroda chmele se čeká průměrná. Na Žatecku začíná sklizeň

3.12.2020
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
20.11.2020
Na znovuotevření odpočívky Studené v km 70,1 dálnice D1 ve směru na Brno se pracuje...
9.11.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
6.11.2020
Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
25.9.2020
Výstavba okružní křižovatky Červené Vršky na silnici I/3 se blíží k ukončení II. etapy. Jelikož...
7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
3.9.2020
První rok úspěšného provozu má za sebou dětské dopravní hřiště ve Vlašimi, které slouží pro...
28.8.2020
Tři ohniska moru včelího plodu eviduje Státní veterinárná správa na Vlašimsku a Divišovsku v okrese Benešov....
Reklama