Hořovická nemocnice vybudovala pavilon pro chronicky nemocné děti

Specializované oddělení pro dlouhodobou péči o nemocné děti, které v Hořovicích funguje od roku 2014, rozšířilo svou kapacitu z dosavadních šesti na 13 lůžek, uvedl zástupce nemocnice. Nový pavilon byl vybudován za více než 76 milionů korun.

Hořovické zařízení bylo prvním v Česku, které takové oddělení otevřelo, další podobné vzniklo v Olomouci. Původních šest lůžek ale brzy nestačilo pokrýt poptávku, vedení nemocnice se proto rozhodlo přestěhovat oddělení do nových prostor. „Když jsme stavěli starý pavilon, neměli jsme zkušenosti a také jsme mysleli, že nebudeme pečovat o děti s tak závažnými nemocemi,“ řekl majitel nemocnice Sotirios Zavalianis.

Nový pavilon vznikl na základě doporučení odborníků, ale také podle požadavků a zkušeností hořovických lékařů a sester. Lůžka jsou umístěna ve zvláštních boxech s moderními přístroji na podporu životních funkcí, s ventilátory, s monitorovací technikou a s dalšími zařízeními. Personál na centrálním pracovišti má díky monitorům přehled o stavu všech pacientů. Zatím je pavilon prázdný, lůžka by se měla začít obsazovat v červnu.

„Je to moderní pojetí péče o těžce nemocné děti, v našem případě v chronickém stadiu,“ řekl primář oddělení Daniel Blažek. Pacienti se podle něj rekrutují z jednotek intenzivní péče a oddělení ARO pro děti a potřebují být na podpůrných přístrojích. Mají různé typy diagnóz a spojuje je to, že jsou velmi těžce, někdy i nevyléčitelně nemocní. Doba jejich pobytu na oddělení se pohybuje od několika měsíců až po roky. Oddělením zatím prošlo 14 pacientů.

Blažek upozornil na to, že děti se přes vážný stav po mentální stránce rozvíjejí. Hrají si, dívají se na pohádky, sestry s nimi pracují a rozvíjejí jejich schopnosti. Stav některých se může zlepšit, řada jich ale směřuje ke konci života. „Naším cílem je – a jsme na to zcela zaměřeni – vytvořit co nejlepší kvalitu života takového pacienta, aby jeho případný odchod z našeho světa neprovázela vůbec žádná bolest,“ uvedl Blažek.

Ředitel nemocnice Michal Průša poukázal na to, že zatímco chronicky nemocným dospělým slouží široká síť zdravotnických zařízení, u dětských pacientů, kterých je mnohem méně, je situace složitější. Komplikovanější jsou podle zástupců nemocnice i jednání s pojišťovnami o úhradě péče. Podle tabulek ministerstva zdravotnictví je na podobném oddělení potřeba půl lékaře na jednoho pacienta včetně vedoucí pozice a půl až tři čtvrtě sestry. „Potřebovali bychom asi 25 až 30 sester, což v současném období obecného nedostatku nelékařského personálu nemáme,“ konstatoval Blažek.

Zdroj: čtk

Dnes, 11:12
V květnu město zahájilo stavební práce na rekonstrukci chodníků a komunikace v lokalitě Pod Hájem....
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
19.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
19.5.2020
Po kolaudaci již brzy budou motoristé moci jezdit ve zkušebním provozu po první části obchvatu...
17.5.2020
Neumětely na Berounsku nemají problém s případnou výstavbou přehrady na vodním toku Chumava. Podle starosty...
13.5.2020
Středočeští záchranáři na Berounsku vyjížděli k případu seniorky, která z obavy před nemocí covid-19 vypila...
13.5.2020
Už na podzim letošního roku skončí rozsáhlá modernizace železniční infrastruktury mezi stanicí Beroun a zastávkou...
7.5.2020
V měsíci březnu se občané Králova Dvora zapojili do ankety k participativnímu rozpočtu. Prostřednictvím hlasování...
27.4.2020
Prodejnám s oděvy Maneo shops v Berouně koronavirová opatření ukrojila z období největších tržeb. I...
10.4.2020
Žebrák a Tlustice na Berounsku propojí nová cyklostezka za 7,8 milionu korun. Naváže mimo jiné...
10.4.2020
Stavbaři dokončují rekonstrukci tratě mezi Berounem a Královým Dvorem. Práce začaly v roce 2016 a...
Reklama