24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Kde se ochladit? Nabízí se Koněpruské jeskyně

Cesta vede z Koněprus směrem na Bykoš, odkud už návštěvníky dovedou do Koněpruských jeskyní informační tabule. Teplota se pohybuje mezi 10 až 12 stupni.

Reklama

Cestovatelé si mohou připadat skoro jako ve westernu, jsme v krajině příkrých srázů a skalních stěn i hlubokých kaňonů. Jsme ale jen třicet kilometrů od metropole a Beroun je téměř na dohled, vzdálený jen pět kilometrů.

Od průvodce se návštěvníci dozvědí, že Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Výjimečností  jsou zejména takzvané koněpruské růžice i tajná penězokazecká dílna. Ví se totiž bezpečně, že se tady ve středověku padělaly z měděného plechu a amalgámu stříbra stříbrné husitské haléře s emblémem českého lva.

Nejdříve se návštěvníci ocitnou ve středním patře jeskyní, kde zaujmou vysoké, klenuté stropy Spallanzaniho jeskyně a stálee obdivovaný krápníkový útvare nazvaný Věčná touha. Pak vede cesta síní U Labutě ke krápníkovým varhanům. Tady prý první průvodci po obveselení návštěvníků vyťukávali na stalaktity jednoduché melodie. Prohlídka pak pokračuje do síně, pojmenované po lomařském mistru Marešovi, jednomu z těch, kteří Koněpruské jeskyně znovuobjevili. Následuje Letošníkova propast, okruh Staré chodby, až dojdeme do Proškova dómu, o kterém se říká, že je nejkrásnější jeskynní prostorou Koněpruských jeskyní. Právě tady je k vidění proslavená krápníková výzdoba známé koněpruské růžice. Téměř až v závěru prohlídky se návštěvníci dostanou po točitém schodišti do vrchního patra jeskyní, tzv. Mincovny.

Kdo chce být aktivním návštěvníkem a vidět Koněpruské jeskyně tak, jak je vidí jeskyňáři, může využít nabídku jeskyní a prohlédnou si je při baterkách. Nejbližší termíny jsou 25. srpna, 29. září, 27. října.

A když by vám zbyla chvilka, můžete se vydat na krátkou procházku Chráněnou  krajinnou oblastí Český kras po zrekonstruované naučné stezce Zlatý kůň, kde se díky informačním tabulím dozvíte řadu zajímavostí o této Národní přírodní památce.

Mussolini dostal od Masaryka Řád Bílého lva a snil o Itálii tak velké, jak bývala v době antického Říma

Dnes, 10:45
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
Včera, 15:11
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic opět klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
17.8.2019
Pražský dopravní podnik (DPP) opraví autobusový terminál u stanice metra B Zličín. Rekonstruován bude povrch...
17.8.2019
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
15.8.2019
Co si myslíte o současné situaci Středočeského kraje z pohledu inovací? Daří se mu dobře?...
10.8.2019
Sklizeň v některých částech středních Čech už končí, místy ji naopak téměř zastavily srážky. Podle...
9.8.2019
Nejsilnější vědecký laser na světě. Objev nového léku proti rakovině prsu. Vývoj družice směřující ke...
8.8.2019
Sílu dotyku s rukou osobnosti světového formátu může zažít návštěvník v Litoměřicích. Muzeum Křišťálový dotek...
Reklama