Kde se ochladit? Nabízí se Koněpruské jeskyně

Cesta vede z Koněprus směrem na Bykoš, odkud už návštěvníky dovedou do Koněpruských jeskyní informační tabule. Teplota se pohybuje mezi 10 až 12 stupni.

Cestovatelé si mohou připadat skoro jako ve westernu, jsme v krajině příkrých srázů a skalních stěn i hlubokých kaňonů. Jsme ale jen třicet kilometrů od metropole a Beroun je téměř na dohled, vzdálený jen pět kilometrů.

Od průvodce se návštěvníci dozvědí, že Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Výjimečností  jsou zejména takzvané koněpruské růžice i tajná penězokazecká dílna. Ví se totiž bezpečně, že se tady ve středověku padělaly z měděného plechu a amalgámu stříbra stříbrné husitské haléře s emblémem českého lva.

Nejdříve se návštěvníci ocitnou ve středním patře jeskyní, kde zaujmou vysoké, klenuté stropy Spallanzaniho jeskyně a stálee obdivovaný krápníkový útvare nazvaný Věčná touha. Pak vede cesta síní U Labutě ke krápníkovým varhanům. Tady prý první průvodci po obveselení návštěvníků vyťukávali na stalaktity jednoduché melodie. Prohlídka pak pokračuje do síně, pojmenované po lomařském mistru Marešovi, jednomu z těch, kteří Koněpruské jeskyně znovuobjevili. Následuje Letošníkova propast, okruh Staré chodby, až dojdeme do Proškova dómu, o kterém se říká, že je nejkrásnější jeskynní prostorou Koněpruských jeskyní. Právě tady je k vidění proslavená krápníková výzdoba známé koněpruské růžice. Téměř až v závěru prohlídky se návštěvníci dostanou po točitém schodišti do vrchního patra jeskyní, tzv. Mincovny.

Kdo chce být aktivním návštěvníkem a vidět Koněpruské jeskyně tak, jak je vidí jeskyňáři, může využít nabídku jeskyní a prohlédnou si je při baterkách. Nejbližší termíny jsou 25. srpna, 29. září, 27. října.

A když by vám zbyla chvilka, můžete se vydat na krátkou procházku Chráněnou  krajinnou oblastí Český kras po zrekonstruované naučné stezce Zlatý kůň, kde se díky informačním tabulím dozvíte řadu zajímavostí o této Národní přírodní památce.

Mussolini dostal od Masaryka Řád Bílého lva a snil o Itálii tak velké, jak bývala v době antického Říma

Včera, 14:20
Žena si byla zaběhat a podle jejích slov zcela bezdůvodně na ni zaútočil pes, kterého...
27.1.2020
Audiovizuální ceny TRILOBIT 2020 Českého filmového a televizního svazu FITES byly v sobotu večer slavnostně...
27.1.2020
Parkování v Berouně je problém, a to především v centru a na sídlištích. Někteří řidiči si ale...
26.1.2020
Město Beroun ve spolupráci s městskou policí se zaměřila na vraky a dlouhodobě odstavená vozidla. Pokud...
26.1.2020
“Je sobota 18. ledna. Rock Café na Národní je plné lidí a zábava je v...
24.1.2020
Krajští kriminalisté zadrželi na třech místech v republice – ve Středočeském, Ústeckém kraji a v...
23.1.2020
Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti prověřující novou trasu mezi Prahou a Berounem s...
23.1.2020
Byla spuštěna první etapa integrace oblasti Rakovnicka, která zahrnuje autobusové linky na trase Praha –...
22.1.2020
Hrad Karlštejn na Berounsku loni navštívilo 215.000 lidí, meziročně o deset procent méně. Pokles mohl...
22.1.2020
Dvě fotografické výstavy přibližují jeskyňářské výpravy do podzemí a přírodu starých důlních děl.
Reklama