15℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Kde se ochladit? Nabízí se Koněpruské jeskyně

Cesta vede z Koněprus směrem na Bykoš, odkud už návštěvníky dovedou do Koněpruských jeskyní informační tabule. Teplota se pohybuje mezi 10 až 12 stupni.

Reklama

Cestovatelé si mohou připadat skoro jako ve westernu, jsme v krajině příkrých srázů a skalních stěn i hlubokých kaňonů. Jsme ale jen třicet kilometrů od metropole a Beroun je téměř na dohled, vzdálený jen pět kilometrů.

Od průvodce se návštěvníci dozvědí, že Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Výjimečností  jsou zejména takzvané koněpruské růžice i tajná penězokazecká dílna. Ví se totiž bezpečně, že se tady ve středověku padělaly z měděného plechu a amalgámu stříbra stříbrné husitské haléře s emblémem českého lva.

Nejdříve se návštěvníci ocitnou ve středním patře jeskyní, kde zaujmou vysoké, klenuté stropy Spallanzaniho jeskyně a stálee obdivovaný krápníkový útvare nazvaný Věčná touha. Pak vede cesta síní U Labutě ke krápníkovým varhanům. Tady prý první průvodci po obveselení návštěvníků vyťukávali na stalaktity jednoduché melodie. Prohlídka pak pokračuje do síně, pojmenované po lomařském mistru Marešovi, jednomu z těch, kteří Koněpruské jeskyně znovuobjevili. Následuje Letošníkova propast, okruh Staré chodby, až dojdeme do Proškova dómu, o kterém se říká, že je nejkrásnější jeskynní prostorou Koněpruských jeskyní. Právě tady je k vidění proslavená krápníková výzdoba známé koněpruské růžice. Téměř až v závěru prohlídky se návštěvníci dostanou po točitém schodišti do vrchního patra jeskyní, tzv. Mincovny.

Kdo chce být aktivním návštěvníkem a vidět Koněpruské jeskyně tak, jak je vidí jeskyňáři, může využít nabídku jeskyní a prohlédnou si je při baterkách. Nejbližší termíny jsou 25. srpna, 29. září, 27. října.

A když by vám zbyla chvilka, můžete se vydat na krátkou procházku Chráněnou  krajinnou oblastí Český kras po zrekonstruované naučné stezce Zlatý kůň, kde se díky informačním tabulím dozvíte řadu zajímavostí o této Národní přírodní památce.

Mussolini dostal od Masaryka Řád Bílého lva a snil o Itálii tak velké, jak bývala v době antického Říma

20.10.2019
Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často...
12.10.2019
V Králově Dvoře se v pondělí 28. října poběží na počest vzniku samostatné Československé republiky...
12.10.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
12.10.2019
Autorská grafika pražské výtvarnice Lenky Dřízhalové, je především pro ně. Kromě toho, že se věnuje...
11.10.2019
Klubíčko provozuje částečně bezbariérový penzion i tréninkové pracoviště, kde si klienti osvojují základní pracovní návyky.
11.10.2019
Starostka Berouna Soňa Chalupová předala klíče od nového denního centra pro osoby bez přístřeší řediteli...
10.10.2019
Na jižním okraji města září stříbrná kopule hvězdárny od roku 1954. Po padesáti letech obnovilo...
10.10.2019
Nové třídy mateřské školy v Bezručově ulici, kde donedávna sídlilo denní centrum pro osoby bez...
10.10.2019
Blízké okolí Senomat, obce na nezápadnější cípu Rakovnicka, může turistům nabídnout zajímavé pěší i cyklistické...
9.10.2019
Město Beroun využilo možnosti spolupracvat s projektem KLOK.TEX, který podporuje Klokánky, zařízení Fondu ohrožených dětí,...
9.10.2019
S novým rokem přibude v Berouně i nové parkoviště před základní školou na Wagnerově náměstí.
Reklama