Tajemství krvavé Ameriky: Jde o sebevraždy nebo nešťastné nehody?

Další fotky

Lom Velká Amerika na Berounsku nabízí úchvatný výhled spojený s mrazením v zádech z představy, že spadnout je celkem snadné a s vysokou pravděpodobností smrtelné. Vážné úrazy s následkem smrti se tam skutečně opakovaně stávají a místo je také oblíbenou poslední destinací sebevrahů.

Vápencový lom se nachází na území obce Mořina v CHKO Český kras a jeho hloubka bývá udávána mezi 67 a 80 metry.

FOTO: Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody?

Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NRKrvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (14)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (13)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (11)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (9)
Další fotky
Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (7)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (8)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (6)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (4)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (5)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (3)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (2)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (1)

Přístup přímo do lomu a na místa k okrajům dovolen není, zákazy ovšem mnozí z návštěvníků nerespektují a na vlastní riziko je překračují. Správa lomů s nezodpovědnými návštěvníky po desetiletí bojuje, ovšem zabezpečit oblast není v jejích silách.

Někdy se jedná o nehody

Hlavním důvodem úmrtí je pád ze skalní stěny. “Někteří lidé se zde zabili, když v noci pod vlivem alkoholu hledali cestu. Další zkoušeli od jezera na Velké Americe lézt k vyšším oknům štol a pak nemohli ani nahoru, ani dolů. V nepodslední řadě zde zemřeli ti, kteří si pamatovali, kudy se slézalo před lety, ale svah se mezitím změnil. Je znám i případ, kdy ve štole asi 60 metrů nad lomem spala parta lidí a jeden z nich se vydal v noci na záchod špatným směrem,” říká jeden z častých návštěvníků místa, speleolog Jan Pohůnek. Nebezpečná lokalita je podle něj však vyhledávaná i sebevrahy: “Jedním prvních zásahů české speleozáchranky bylo hledání kluka, co šel v zimě do jednoho lomu umrznout kvůli dívce. Přežil.”

Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

Sebevraždy

Podle tiskové mluvčí berounské policie Marcely Pučelíkové jsou v lomu sebevraždy páchané seskokem nejčastějším důvodem úmrtí, ačkoliv momentálně posledním letošním úrazem byl případ pádu zapříčiněný uklouznutím nohy. Kolem lomu není žádné specifické místo, které by si sebevrazi vybírali častěji, skočí zkrátka tam, kam se jim podaří dojít k okraji. Úrazy a úmrtí se dějí jak ve Velké, tak i Malé Americe, ovšem v Malé Americe jsou komplikovanější následné záchranné práce, protože je to rokle bez možnosti alternativního přístupu a záchranáři do ní musí pro tělo slaňovat.

Středočeské památky navštívily statisíce lidí. Nejvíce láká Karlštejn

Proč se lomům Mořina říká Amerika?

Název Amerika dostala soustava vápencových lomů podle blízké usedlosti, statku na samotě z roku 1859, který je v dobových spisech označován jako „Kadluvtýnská Kopanina, tzv. Amerika“. Nachází na náhorní planině nedaleko obcí Bubovice, Mořina a Karlštejn. Statek je po generace nepřetržitě spravován rodinou původních hospodářů a jako zemědělská usedlost slouží dodnes. V padesátých letech byl přičleněn do JZD Bubovice, majitelé se o něj tehdy starali jako družstevníci. Po roce 1989 se usedlost opět osamostatnila. Názvy jednotlivých lomů soustavy pak vzešly z trampského prostředí. Nejznámější jsou Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko, několik dalších se nachází v okolních lesích.

Nejkrásnější středočeské výhledy. Znáte je všechny?

24.1.2020
Krajští kriminalisté zadrželi na třech místech v republice – ve Středočeském, Ústeckém kraji a v...
23.1.2020
Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti prověřující novou trasu mezi Prahou a Berounem s...
23.1.2020
Byla spuštěna první etapa integrace oblasti Rakovnicka, která zahrnuje autobusové linky na trase Praha –...
22.1.2020
Hrad Karlštejn na Berounsku loni navštívilo 215.000 lidí, meziročně o deset procent méně. Pokles mohl...
22.1.2020
Dvě fotografické výstavy přibližují jeskyňářské výpravy do podzemí a přírodu starých důlních děl.
20.1.2020
Prvním oznámeným headlinerem 14. ročníku je velšská rocková skupina Skindred. Ti se na scéně pohybují...
20.1.2020
Červeně značená turistická stezka dlouhá asi dvacet kilomterů, která začíná na náměstí v Berouně, vede...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
16.1.2020
Muzeum Českého krasu v Berouně loni navštívilo téměř 47.000 lidí. Proti předminulému roku jde o...
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
Reklama