3℃
Dnes je 13. prosinec , svátek má Lucie

Tajemství krvavé Ameriky: Jde o sebevraždy nebo nešťastné nehody?

Další fotky

Lom Velká Amerika na Berounsku nabízí úchvatný výhled spojený s mrazením v zádech z představy, že spadnout je celkem snadné a s vysokou pravděpodobností smrtelné. Vážné úrazy s následkem smrti se tam skutečně opakovaně stávají a místo je také oblíbenou poslední destinací sebevrahů.

Vápencový lom se nachází na území obce Mořina v CHKO Český kras a jeho hloubka bývá udávána mezi 67 a 80 metry.

FOTO: Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody?

Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NRKrvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (14)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (13)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (11)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (9)
Další fotky
Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (7)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (8)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (6)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (4)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (5)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (3)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (2)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (1)

Přístup přímo do lomu a na místa k okrajům dovolen není, zákazy ovšem mnozí z návštěvníků nerespektují a na vlastní riziko je překračují. Správa lomů s nezodpovědnými návštěvníky po desetiletí bojuje, ovšem zabezpečit oblast není v jejích silách.

Někdy se jedná o nehody

Hlavním důvodem úmrtí je pád ze skalní stěny. “Někteří lidé se zde zabili, když v noci pod vlivem alkoholu hledali cestu. Další zkoušeli od jezera na Velké Americe lézt k vyšším oknům štol a pak nemohli ani nahoru, ani dolů. V nepodslední řadě zde zemřeli ti, kteří si pamatovali, kudy se slézalo před lety, ale svah se mezitím změnil. Je znám i případ, kdy ve štole asi 60 metrů nad lomem spala parta lidí a jeden z nich se vydal v noci na záchod špatným směrem,” říká jeden z častých návštěvníků místa, speleolog Jan Pohůnek. Nebezpečná lokalita je podle něj však vyhledávaná i sebevrahy: “Jedním prvních zásahů české speleozáchranky bylo hledání kluka, co šel v zimě do jednoho lomu umrznout kvůli dívce. Přežil.”

Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

Sebevraždy

Podle tiskové mluvčí berounské policie Marcely Pučelíkové jsou v lomu sebevraždy páchané seskokem nejčastějším důvodem úmrtí, ačkoliv momentálně posledním letošním úrazem byl případ pádu zapříčiněný uklouznutím nohy. Kolem lomu není žádné specifické místo, které by si sebevrazi vybírali častěji, skočí zkrátka tam, kam se jim podaří dojít k okraji. Úrazy a úmrtí se dějí jak ve Velké, tak i Malé Americe, ovšem v Malé Americe jsou komplikovanější následné záchranné práce, protože je to rokle bez možnosti alternativního přístupu a záchranáři do ní musí pro tělo slaňovat.

Středočeské památky navštívily statisíce lidí. Nejvíce láká Karlštejn

Proč se lomům Mořina říká Amerika?

Název Amerika dostala soustava vápencových lomů podle blízké usedlosti, statku na samotě z roku 1859, který je v dobových spisech označován jako „Kadluvtýnská Kopanina, tzv. Amerika“. Nachází na náhorní planině nedaleko obcí Bubovice, Mořina a Karlštejn. Statek je po generace nepřetržitě spravován rodinou původních hospodářů a jako zemědělská usedlost slouží dodnes. V padesátých letech byl přičleněn do JZD Bubovice, majitelé se o něj tehdy starali jako družstevníci. Po roce 1989 se usedlost opět osamostatnila. Názvy jednotlivých lomů soustavy pak vzešly z trampského prostředí. Nejznámější jsou Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko, několik dalších se nachází v okolních lesích.

Nejkrásnější středočeské výhledy. Znáte je všechny?

Před 2 hodinami
V zimě je otevřená řada hradů nebo zámků, které lákají návštěvníky k prohlídce. Kdo by...
Před 2 hodinami
Ve středních Čechách v dohledné době přibudou nové obchvaty měst a opravené nebo vybudované dálniční...
10.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
10.12.2019
Letos první ročník bruslařské olympiády zorganizovalo za podpory města Okresní sdružení ČUS Beroun.
10.12.2019
Nezaměstnanost ve středních Čechách v listopadu stagnovala na hodnotě 2,3 procenta. Úřady práce v kraji...
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
26.11.2019
Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes...
25.11.2019
Přezuto by mělo být od 1. listopadu. Na provoz vozidla v zimním období pamatuje také...
24.11.2019
Cena benzinu u čerpacích stanic ve Středočeském kraji vzrostla v uplynulém týdnu o pět haléřů,...
Reklama