Středověk, Beroun a medvědi. Jak to jde celé dohromady?

Další fotky

Město Beroun by se klidně mohlo poangličtit na Bearoun. Mají medvěda ve znaku, na vlajce a dokonce vytvořili vlastní medvědárium, kde můžete vidět dva ze tří večerníčkových medvědů. Ve městě najdete pivovar, který v názvu nese slovo „medvěd“.

Městská pečeť s medvědem byla vytvořena již před rokem 1303. V jejím středu se nachází znak města, který užívá Beroun dodnes. Tehdejší obyvatelé jej popsali takto: „Dvě věže a brána, v bráně medvěd a na zdech mezi věžemi nad branou voděnec s dobytým mečem, kterýž drží v pravé ruce, a v levé ruce štít a na štítu lev jest.“ Následoval ji městský znak, který je v dnešní podobě od 14. století.

Po medvědí nemocnici bude mít Praha i Medvědí muzeum

Chcete vidět medvědy z Večerníčku?

Beroun má již řadu let své vlastní medvědárium, které najdete na Městské hoře. Medvědi známí z Večerníčku, Kuba, Matěj a již zesnulý Vojta, se narodili 13. ledna 2000 v Českém Krumlově již třetí generaci medvědích sourozenců, což mohl být dle slov Václava Chaloupka zásadní problém.

„Podle toho, jak rychlý konec to byl a podle krvácení z tlamy veterinář stanovil, že příčinou smrti byla pravděpodobně srdeční příhoda,“ prozradil Václav Chaloupek, kterého skon medvěda velmi zarmoutil. „Nebylo to zase tak úplně neočekávané. V přírodě se medvědi dožívají jen takových patnácti let, šestnáctiletý medvěd je už hodně starý. Navíc byl Vojta vždycky ten nejmenší, při jeho narození mi veterinář dokonce navrhoval, abych jej nechal utratit, že určitě nepřežije,“ vyjádřil se po úmrtí medvěda Vojty.

FOTO: Berounští medvědi známí z Večerníčku jsou plnoletí

Berounští medvědi známí z Večerníčku jsou plnoletí - medvědi beroun 7Berounští medvědi známí z Večerníčku jsou plnoletí - medvědi beroun 4Berounští medvědi známí z Večerníčku jsou plnoletí - medvědi berounBerounští medvědi známí z Večerníčku jsou plnoletí - medvědi beroun 6Berounští medvědi známí z Večerníčku jsou plnoletí - medvědi beroun 5
Další fotky
Berounští medvědi známí z Večerníčku jsou plnoletí - medvědi beroun 3Berounští medvědi známí z Večerníčku jsou plnoletí - medvědi beroun 2

Pomineme-li tuto nešťastnou událost, tak zjistíme, kolik radosti tato stvoření lidem za ta léta vytvořili. Věděli jste, že Kuba s Vojtou vážili dohromady pouhá 3 kila, když je Václav Chaloupek dostal do péče k natáčení? V průběhu natáčení dorostli všichni tři do celkové váhy deseti kil. Poté povyrostli a dnes už mají přes metrák. Na medvědy Václav Chaloupek nezanevřel a v roce 2014 natočil cyklus Méďové na cestách s jinými mláďaty. Konkrétně s Martinem a Agátou.

S medvědí tradicí se spojil také hokejový klub Berounští Medvědi a zdejší pivovar s takřka identickým názvem Berounský Medvěd, který byl otevřen roku 1998 v návaznosti na tradici pivovaru založeného roku 1872.

Berounští medvědi, kteří si zahráli ve Večerníčku, oslaví 18. narozeniny

Pokud chcete podpořit chov berounských medvědů, můžete přispět drobnou částkou do kasičky u medvědária nebo přímo na účet veřejné sbírky (č. ú. 51 – 4852560217/0100). Beroun každý rok na provoz medvědária z rozpočtu vyčleňuje více než milion korun. “ Je třeba zajistit údržbu i ostrahu areálu, energie, likvidaci odpadů, krmení pro medvědy, veterinární péči, mzdy pracovníků medvědária,“ je uvedeno na oficiálním webu města Beroun.

Tajemství ukryté na dně Velké Ameriky a Slap. Co našli potápěči pod hladinou?

 

Včera, 14:11
O lídrech do podzimních krajských voleb ve středních Čechách už rozhodly téměř všechny strany, které...
25.2.2020
Během celého dne v sobotu 7. března můžete v muzeu potkávat prvorepublikové četníky, legionáře, dobově...
23.2.2020
Výtvarně originální pojetí učebnice Jana Amose Komenského, od jehož úmrtí letos uplyne 350 let, představuje...
23.2.2020
S žádostí o poskytnutí finanční pomoci formou neinvestiční dotace se na Středočeský kraj obrátila předsedkyně...
21.2.2020
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
21.2.2020
Začátkem února si hořovičtí městští policisté převzali nový automobil značky Škoda. Vozidlo zakoupila společnost NH...
19.2.2020
Tradičně poslední sobotu v masopustě – letos 22. 2. – se v Zadní Třebani bude...
17.2.2020
Hořovičtí policisté přijali oznámení od padesátiletého muže. Byl podveden neznámou ženou po telefonu.
17.2.2020
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nevěří informacím o rozkrádání v krajské správě a údržbě...
15.2.2020
Železnici v hlavním městě loni využilo 161.495 cestujících za jeden pracovní den. Předloni to bylo...
Reklama