6℃
Dnes je 10. prosinec , svátek má Julie

Modelářský klub Rakovník slaví sedmdesátku

Leteckomodelářský klub založili nadšenci z Rakovníka a okolí začátkem roku 1950. Ne, že by se modelářství neprovozovalo na okrese už dřív, ale toto byl okamžik, kdy se po válce začalo provozovat organizovaně.

Rakovničtí modeláři mají za sebou opravdu bohatý život, který stojí za to připomenout. Nejdříve působili pod DOSLETem, později pod hlavičkou Svazarmu. V této době se létalo s volnými, tedy bezmotorovými i gumou poháněnými a upoutanými modely v prostoru dnešní školky na Ymce. Od poloviny šedesátých let klub spolupracoval s Okresním domem pionýrů a koncem šedesátých let se už mohli spolehnout na první jednoduché radiové soupravy k řízení modelů a od poloviny sedmdesátých let už pořádali každý rok soutěže RC větroňů.

Výrazným předělem byla sametová revoluce v roce 1989. Klub ztratil nejen návaznost na nadřazenou organizaci, ale i materiální zázemí, neměli klubovnu, ani finanční podporu a Aeroklub s letištěm byl najednou naprosto cizí organizace. Tato situace vyústila v pořádání prvních Model Air Show, které měly dokázat, že spoluexistence modelářů a Aeroklubu je vzájemně výhodné. Letos se uskutečnil už 12. ročník Model Air Show, modeláři také pořádají každoroční soutěže RC maket, upoutaných modelů, drakiády i příměstské modelářské tábory.

Výstava v Muzeu v Novém Strašecí je poučná jak z pohledu historie, tak i z hlediska polytechnického. Modelářství je činnost, která vyžaduje manuální zručnost, může tedy být ideálním prostředkem při technické výchově budoucích odborníků.

V průběhu na výstavy u příležitosti 70 let modelářského klubu Rakovník se bude konat několik komentovaných prohlídek, které si pro návštěvníky výstavy připravili samotní modeláři,
a to v úterý 12., ve čtvrtek 14, v úterý 26. a ve čtvrtek 28. listopadu.

Před 55 minutami
Letos první ročník bruslařské olympiády zorganizovalo za podpory města Okresní sdružení ČUS Beroun.
Před 27 minutami
Nezaměstnanost ve středních Čechách v listopadu stagnovala na hodnotě 2,3 procenta. Úřady práce v kraji...
6.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
26.11.2019
Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes...
25.11.2019
Přezuto by mělo být od 1. listopadu. Na provoz vozidla v zimním období pamatuje také...
24.11.2019
Cena benzinu u čerpacích stanic ve Středočeském kraji vzrostla v uplynulém týdnu o pět haléřů,...
24.11.2019
Policisté se zaměřili na dodržování sociálních předpisů, tachografy, zajímaly je i hmotnostní limity motorových vozidel.
20.11.2019
V rámci kampaně Evropský testovací týden bude obecně prospěšná společnost Magdaléna bezplatně testovat na infekční nemoci,...
Reklama