-3℃
Dnes je 5. prosinec , svátek má Jitka

Na Karlštejně budou pokračovat speciální prohlídky. Víte, na co se můžete těšit?

Další fotky

Hrad Karlštejn na Berounsku chce do budoucna pokračovat ve speciálních prohlídkách s cílem ukázat velmi navštěvovanou památku z trochu jiného úhlu pohledu. Návštěvník by měl dostat příležitost si hrad v klidu užít a vstřebat ho, řekl kastelán Lukáš Kunst.

„Mám radost, že se nám teď daří dělat nejenom standardní prohlídky prvního, druhého a třetího okruhu, ale že za obrovského zájmu veřejnosti děláme i zcela mimořádné prohlídky speciální, kdy se snažíme připomenout odkaz Karla IV. i po stránce duchovní,“ uvedl Kunst.

Příkladem je třeba večerní procházka karlštejnskými kaplemi včetně interiéru kaple svaté Kateřiny a presbyteria kaple svatého Kříže. Na místa, kde pobýval Karel IV., se zájemci dostanou v době, kdy na nádvořích utichne turistický ruch a hrad se ponoří do tichého večerního odpočinku.

Hrad Karlštejn, sídlo římských císařů, bude zářit novotou za skoro sto milionů

Kunst připomněl, že Karlštejn je a vždy byl velmi vyhledávaným cílem výletníků. Největším vrcholem byl rok 1995, kdy branami hradu prošlo 350 tisíc lidí, nyní se návštěvnost pohybuje kolem 230 až 240 tisíc lidí ročně. Podle Kunsta to není špatné, pokud jde o zvládnutí provozu a pohodlí návštěvníků na prohlídkách.

„Jsou samozřejmě situace, kdy je lidí v jednom dni více, ale není to nějak dramatické,“ uvedl Kunst, který na hradě pracuje 20 let a od Nového roku se má po odchodu Jaromíra Kubů do penze stát novým kastelánem. Své konkrétní plány ve funkci ale zatím moc přestavovat nechtěl. „Stále ještě je kastelánem pan inženýr Kubů, jsem trochu pověrčivý,“ řekl. Budoucích úkolů se ale nebojí. Poukázal na to, že není sám a na hradě má kolem sebe dobrý tým.

Není Karlštejn jako Karlštejn. Jeden z nich v noci obchází krutá Bílá paní

Kunst památku přebírá v době, kdy je plánována její rozsáhlá obnova za 95 milionů korun. Počítá se s rekonstrukcí Císařského paláce či hradního purkrabství. Vzniknou také nové expozice a moderní návštěvnické centrum. Hrad během oprav zůstane pro návštěvníky otevřen, lidé ale musejí počítat s omezeními na přístupové cestě a na nádvoří.

Gotický hrad Karlštejn byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Jeho výstavba byla zahájena před 670 lety, 10. června 1348.

čtk

FOTO: Karlštejn

Karlštejn - KarlštejnKarlštejn - 126_Karlštejn_Budňany_cesta_dolů_k_silnici_na_hrad_SVKarlštejn - Pixabay_karlstein-77840_1280Karlštejn - Karlštejn_4Karlštejn - Èeský kras – hrad Karlštejn
Další fotky
Karlštejn - KarlštejnKarlštejn - Hrad_Karlštejn_06Karlštejn - 1200px-Karlštejn_5
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
26.11.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
26.11.2019
Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes...
25.11.2019
Přezuto by mělo být od 1. listopadu. Na provoz vozidla v zimním období pamatuje také...
24.11.2019
Cena benzinu u čerpacích stanic ve Středočeském kraji vzrostla v uplynulém týdnu o pět haléřů,...
24.11.2019
Policisté se zaměřili na dodržování sociálních předpisů, tachografy, zajímaly je i hmotnostní limity motorových vozidel.
20.11.2019
V rámci kampaně Evropský testovací týden bude obecně prospěšná společnost Magdaléna bezplatně testovat na infekční nemoci,...
20.11.2019
Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Částku na dotační...
20.11.2019
Dvě oslavy adventu se letos budou konat v podhradí starobylého Karlštejna. Na první i poslední...
19.11.2019
14. ročník hudebního festivalu Rockový Slunovrat proběhne ve dnech 5.6. a 6.6.2020 v prostorách Lesního divadla...
Reklama