-5℃
Dnes je 19. leden , svátek má Doubravka

Nádraží Beroun je unikát. Kloubí se v něm nejmodernější i stoletá technika

Další fotky

Železniční stanice Beroun je v naší vlasti naprostá rarita. Stojí na souběhu různých tratí, z nichž každá je zabezpečena jiným způsobem, a pracuje se zde jak s nejmodernější, tak i dosud funkční 100 let starou technikou.

Reklama

Tajemství krvavé Ameriky: Jde o sebevraždy nebo nešťastné nehody?

Jednotné obslužné pracoviště

Nejmodernější systém je na trati z Berouna přes Rudnou do Prahy-Smíchov. Tato trať  je řízena pomocí počítačů z jednotného obslužného pracoviště. Bezpečnost na těchto zařízeních je absolutní, celou třicetikilometrovou trať  s křižováním několika vlaků dálkově řídí dva zaměstnanci. Systém eviduje veškeré pohyby vlaků, graficky znázorňuje všechny stanice, postavení vlakových cest a úkony na trati, diagnostikuje poruchy, závady, situaci na přejezdech, a pokud dojde na přejezdu k neštěstí, je schopen zpětně vyhodnotit příčiny.

Černošičtí si stěžovali na zpoždění vlaků. Ministerstvo je chlácholí, dopravci naopak zuří

Vlakové stanice jsou vybaveny kamerovým systémem. Po rekonstrukci vlakového nádraží v Berouně bude toto pracoviště převedeno na centrální dispečerství v Praze. V Berouně ovšem bude v nové dopravní kanceláři k dispozici též. Zůstane zde pohotovostní výpravčí pro pohotovostní stavy, který by v případě, že by nebylo možné ovládat trať  z pražské centrály, mohl náhradně obsluhovat z Berouna.

FOTO: Nádraží Beroun je unikát

Nádraží Beroun je unikát - 800px-Nádraží_Beroun,_z_vlakuNádraží Beroun je unikát - P1140268Nádraží Beroun je unikát - P1140193Nádraží Beroun je unikát - Nádraží Beroun je unikát -
Další fotky
Nádraží Beroun je unikát - Nádraží Beroun je unikát - Nádraží Beroun je unikát - Nádraží Beroun je unikát - Nádraží Beroun je unikát -

Reléové zařízení bylo svého času vrcholem techniky

Dalším zabezpečovacím zařízením na stanici Beroun je reléové zařízení ze 70. let, tedy z doby, kdy byla nádražní budova přestavěna do současné podoby. Trať  je graficky znázorněna na indikačním panelu a jednotlivé jízdní cesty se staví na ovládacím pultu pomocí tlačítek. Ačkoliv je zastaralé, je velmi bezpečné, rychlé a ve své době představovalo vrchol techniky. Systém zajišťuje vlakové a posunové cesty s vyloučením omylu lidského faktoru, hlídá volnost kolejí, postavení výhybek, rychlostní komunikaci návěstidel, nicméně zde chybí diagnostické zařízení. Reléové zařízení v Berouně však brzy skončí, po rekonstrukci nádraží bude nahrazeno počítači z jednotného obslužného pracoviště z centrály v Praze.

V Hořovicích se podepisuje petice proti změnám v jízdním řádu vlaků

Z Berouna do Rakovníka se vlaky posílají telefonicky

Trať, která vede směrem k Rokycanům a Plzni, je dnes kompletně zrekonstruovaná a zmodernizovaná pro vysoké rychlosti nad 160 km/h a je již dálkově řízena z centrálního dispečerského pracoviště v Praze. Třicet kilometrů dlouhý úsek je tak ovládán prakticky bez zaměstnanců. Nejmenší zabezpečení v řízení Berouna je na trase vedoucí z Berouna na Rakovník. Na jednokolejné trati se výpravčí mezi sebou při posílání vlaků domlouvají „postaru“ pouze telefonicky.

Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

Stoleté hradlové zařízení se stále používá

Na seřazovacím nádraží v Berouně se nachází více než stoleté, stále funkční elektromechanické zabezpečovací zařízení, tzv. hradlový poloautomatický blok. Po rekonstrukci bude zčásti nahrazeno novou technikou a stařičká mechanika poputuje do muzea. Dosud je stejný systém v provozu na celé dvoukolejné trati z Berouna až po Radotín, která funguje od roku 1897 a nachází se na ní sedm hradel. Výhybky se zde přestavují ručně pomocí pákového systému, což je fyzicky poměrně namáhavé. Robustně konstruovaná technika vydržela fungovat dlouho, ovšem bezpečnost je zde o něco menší a závisí na lidském faktoru.

FOTO: Nádraží Beroun je unikát

Nádraží Beroun je unikát - 800px-Nádraží_Beroun,_z_vlakuNádraží Beroun je unikát - P1140268Nádraží Beroun je unikát - P1140193Nádraží Beroun je unikát - Nádraží Beroun je unikát -
Další fotky
Nádraží Beroun je unikát - Nádraží Beroun je unikát - Nádraží Beroun je unikát - Nádraží Beroun je unikát - Nádraží Beroun je unikát -

Před postavením vlakové cesty musí být hlídána volnost staničních kolejí samotnými zaměstnanci. Jediná změna za 100 let provozu nastala u návěstidel, která dříve bývala mechanická, ale byla vyměněna za elektrická. Jinak toto zabezpečovací zařízení zůstalo v úplné podobě, na celé síti železničních dopravních cest tak starý soubor zabezpečovacího zařízení jako na úseku Beroun – Radotín již nikde nenalezneme a v podstatě se jedná o historickou památku. Vzhledem k tomu, že je tento traťový úsek zároveň jedním z nejvytíženějších v České republice, je jeho výdrž skutečně obdivuhodná.

Vlakové nádraží v Berouně dostane nový kabát, projde kompletní rekonstrukcí. Staré budovy se zbourají

Trať Beroun – Praha je přetížená, situaci komplikuje Západní expres

Na dopravu mezi Prahou a Berounem jsou kladeny čím dál větší nároky, trať 171 je předimenzovaná a kvůli technickým závadám zde dochází k častým zpožděním. Důvody zpoždění cestující často přičítají Českým dráhám, které však za problémy ve většině případů nemohou. Na již tak přetížené trati navíc začaly od prosince jezdit expresní vlaky Praha – Plzeň, což situaci ještě více komplikuje. Je otázkou, jak s touto tratí dále nakládat, zda trať  modernizovat, nebo zachovat historickou železnici a vytvořit nový způsob napojení. V nejbližších letech se od Berouna směrem k Praze nadále nic měnit nebude, podle Ministerstva dopravy by měla být trať  uvedena do lepšího stavu v roce 2025.

Spoje z Prahy do západních Čech zrychlí a budou posíleny. Mezi Berounem a Plzní se změní časy odjezdů

 

Včera, 18:26
Zámku v Hořovicích na Berounsku loni výrazně přibylo návštěvníků. Jejich počet vzrostl na 26.000 z...
Včera, 12:32
A za 7 dní vznikne vztah na dalších 5 let nebo do konce života, alespoň...
Ilustrační foto
14.1.2019
Beroun řeší, jakým způsobem provést monitorovací vrty na skládce Lištice. Sondy, které jsou nezbytné před...
10.1.2019
Berounští kriminalisté vyšetřují podvodné pronajímání bytů přes internet, většinou v Praze a Plzni. Celkově už...
4.1.2019
Beroun rozšiřuje 2. základní a mateřskou školu v Preislerově ulici. Díky přístavbě získají žáci a...
3.1.2019
Beroun chce letos začít s opravami venkovního plaveckého bazénu na Velkém sídlišti, který je v...
1.1.2019
Králův Dvůr na Berounsku musí opravit lávku pro pěší a cyklisty před dálnici D5. Při...
31.12.2018
Beroun dokončí příští rok v červenci přístavbu 2. základní a mateřské školy v Preislerově ulici....
30.12.2018
Beroun se v příštím roce pustí do rekonstrukce městské knihovny v bývalých kasárnách. Krov a...
Reklama