6℃
Dnes je 8. prosinec , svátek má Květoslava

Nový školní rok uvítal berounské školáky v nových učebnách

Kde se rekonstruovalo, opravovalo a kolik to stálo, o tom všem hovoříme s Jitkou Soukupovou z oddělení komunikace a vnějších vztahů berounské radnice.

Které školy se rekonstruovaly, v jakém rozsahu, eventuelně kde s rekonstrukcí teprve počítáte?
Nyní momentálně dokončujeme v 2. ZŠ a MŠ Preislerova sedm nových odborných učeben, chybí ještě vybavení nábytkem, který se většinou dělá na míru. Rozpočet je zrhuba 83 milionů korun, získali jsme na tuto akci dotaci. ZŠ Komenského prochází kompletní rekonstrukcí, hlavní práce se udělaly přes prázdniny, takže školní rok nebude narušen. Momentálně se dokončuje střecha a práce se přesunou do vnitřních částí budovy. Jídelna stejně jako tělocvična by měla začít fungovat začátkem příštího roku s tím, že zkušební režim by mohl začít kolem Vánoc. I zde je stavba financována z dotace, rozpočet je 145 milionů korun. V základní škole na Wagnerově náměstí bylo léto opět ve znamení výměny oken, stejně jako v minulých letech. S ohledem na velikost školy a finanční náročnost celé akce se výměna provádí po etapách, tentokrát to byla severní a jižní část staré budovy školy na straně, kde je hlavní vchod do budovy, a nad tělocvičnou. Kromě toho se o prázdninách ve škole vyměnily kotle, nově se bude regulace topení řešit dálkovým dohledem, takže jsme vyměnili termostatické hlavice u topení.

 Je v Berouně dost míst v mateřské škole? Jak řešíte případný nedostatek?
Město Beroun je zřizovatelem šesti mateřských škol – kapacitu stále rozšiřujeme, v průběhu září  budeme otvírat další dvě třídy s kapacitou 44 míst. Díky skvělé práci našeho odboru územního plánování a regionálního rozvoje se nám podařilo ve velmi krátké době zpracovat žádost o dotaci a získat od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy částku ve výši 3,7 milionu korun.  Dalších 3,9 milionu korun poskytla městu na základě plánovací smlouvy developerská firma, která v sousedství školky staví bytový komplex. Momentálně také připravujeme výstavbu další nové školky se šesti třídami v rozvojové oblasti sídliště, která bude koncipována jako multifunkční objekt s možností ji v budoucnu, pokud bude méně školkových dětí, využít např. pro první stupeň základní školy. Zde by mělo vzniknout 144 míst. Letos jsme přijali všechny tříleté děti a díky dvěma novým třídám můžeme přijmout i děti mladší, kterým v září ještě tři roky nejsou. Do těchto tříd proběhne ještě zápis. Navíc jsou ve městě další dvě soukromé školky – Montessori a Školička Kytička a Katolická mateřská škola. Působí zde řada dětských skupin.

Kolik nastoupilo do školy letos prvňáků?
Do prvních tříd nastoupilo 245 dětí, odklad má 52 žáků a nejčastějšími důvody jsou řečová úroveň, školní nezralost a sociální nevyspělost.

Podporuje finančně nebo jinak město některé školy, výuku, volnočasové aktivity?
Poskytujeme příspěvek na jarní a podzimní plavecké kurzy, dále podporujeme činnost Školního pedagogického pracoviště. Ročně dáváme například na činnost mládežnických sportovních klubů 4,4 milionů korun.

Kolik máte ve městě škol?
Základní školy máme čtyři – Jungmannova základní škola, 2. ZŠ a MŠ Preislerova, ZŠ Wagnerovo náměstí a ZŠ Komenského, jejich kapacitu rozšiřujeme průběžně také. Nemáme tedy problém s umístěním dětí, navíc k nám do základních škol chodí zhruba 728 dětí z jiných obcí z celkového počtu 2509 žáků, berounských dětí je tedy 1781. V Berouně je ještě soukromá škola ZŠ V Zahradách. Střední školy zřizuje kraj, jsou to Gymnázium Joachima Barranda Beroun, Obchodní akademie, Střední pedagogická škola a Jazyková škola Beroun, Střední zdravotnická škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště a soukromá Manažerská akademie.

6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
27.11.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
26.11.2019
Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes...
25.11.2019
Přezuto by mělo být od 1. listopadu. Na provoz vozidla v zimním období pamatuje také...
24.11.2019
Cena benzinu u čerpacích stanic ve Středočeském kraji vzrostla v uplynulém týdnu o pět haléřů,...
24.11.2019
Policisté se zaměřili na dodržování sociálních předpisů, tachografy, zajímaly je i hmotnostní limity motorových vozidel.
20.11.2019
V rámci kampaně Evropský testovací týden bude obecně prospěšná společnost Magdaléna bezplatně testovat na infekční nemoci,...
20.11.2019
Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Částku na dotační...
20.11.2019
Dvě oslavy adventu se letos budou konat v podhradí starobylého Karlštejna. Na první i poslední...
Reklama