7℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Nový školní rok uvítal berounské školáky v nových učebnách

Kde se rekonstruovalo, opravovalo a kolik to stálo, o tom všem hovoříme s Jitkou Soukupovou z oddělení komunikace a vnějších vztahů berounské radnice.

Reklama

Které školy se rekonstruovaly, v jakém rozsahu, eventuelně kde s rekonstrukcí teprve počítáte?
Nyní momentálně dokončujeme v 2. ZŠ a MŠ Preislerova sedm nových odborných učeben, chybí ještě vybavení nábytkem, který se většinou dělá na míru. Rozpočet je zrhuba 83 milionů korun, získali jsme na tuto akci dotaci. ZŠ Komenského prochází kompletní rekonstrukcí, hlavní práce se udělaly přes prázdniny, takže školní rok nebude narušen. Momentálně se dokončuje střecha a práce se přesunou do vnitřních částí budovy. Jídelna stejně jako tělocvična by měla začít fungovat začátkem příštího roku s tím, že zkušební režim by mohl začít kolem Vánoc. I zde je stavba financována z dotace, rozpočet je 145 milionů korun. V základní škole na Wagnerově náměstí bylo léto opět ve znamení výměny oken, stejně jako v minulých letech. S ohledem na velikost školy a finanční náročnost celé akce se výměna provádí po etapách, tentokrát to byla severní a jižní část staré budovy školy na straně, kde je hlavní vchod do budovy, a nad tělocvičnou. Kromě toho se o prázdninách ve škole vyměnily kotle, nově se bude regulace topení řešit dálkovým dohledem, takže jsme vyměnili termostatické hlavice u topení.

 Je v Berouně dost míst v mateřské škole? Jak řešíte případný nedostatek?
Město Beroun je zřizovatelem šesti mateřských škol – kapacitu stále rozšiřujeme, v průběhu září  budeme otvírat další dvě třídy s kapacitou 44 míst. Díky skvělé práci našeho odboru územního plánování a regionálního rozvoje se nám podařilo ve velmi krátké době zpracovat žádost o dotaci a získat od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy částku ve výši 3,7 milionu korun.  Dalších 3,9 milionu korun poskytla městu na základě plánovací smlouvy developerská firma, která v sousedství školky staví bytový komplex. Momentálně také připravujeme výstavbu další nové školky se šesti třídami v rozvojové oblasti sídliště, která bude koncipována jako multifunkční objekt s možností ji v budoucnu, pokud bude méně školkových dětí, využít např. pro první stupeň základní školy. Zde by mělo vzniknout 144 míst. Letos jsme přijali všechny tříleté děti a díky dvěma novým třídám můžeme přijmout i děti mladší, kterým v září ještě tři roky nejsou. Do těchto tříd proběhne ještě zápis. Navíc jsou ve městě další dvě soukromé školky – Montessori a Školička Kytička a Katolická mateřská škola. Působí zde řada dětských skupin.

Kolik nastoupilo do školy letos prvňáků?
Do prvních tříd nastoupilo 245 dětí, odklad má 52 žáků a nejčastějšími důvody jsou řečová úroveň, školní nezralost a sociální nevyspělost.

Podporuje finančně nebo jinak město některé školy, výuku, volnočasové aktivity?
Poskytujeme příspěvek na jarní a podzimní plavecké kurzy, dále podporujeme činnost Školního pedagogického pracoviště. Ročně dáváme například na činnost mládežnických sportovních klubů 4,4 milionů korun.

Kolik máte ve městě škol?
Základní školy máme čtyři – Jungmannova základní škola, 2. ZŠ a MŠ Preislerova, ZŠ Wagnerovo náměstí a ZŠ Komenského, jejich kapacitu rozšiřujeme průběžně také. Nemáme tedy problém s umístěním dětí, navíc k nám do základních škol chodí zhruba 728 dětí z jiných obcí z celkového počtu 2509 žáků, berounských dětí je tedy 1781. V Berouně je ještě soukromá škola ZŠ V Zahradách. Střední školy zřizuje kraj, jsou to Gymnázium Joachima Barranda Beroun, Obchodní akademie, Střední pedagogická škola a Jazyková škola Beroun, Střední zdravotnická škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště a soukromá Manažerská akademie.

12.10.2019
V Králově Dvoře se v pondělí 28. října poběží na počest vzniku samostatné Československé republiky...
12.10.2019
Autorská grafika pražské výtvarnice Lenky Dřízhalové, je především pro ně. Kromě toho, že se věnuje...
11.10.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
11.10.2019
Klubíčko provozuje částečně bezbariérový penzion i tréninkové pracoviště, kde si klienti osvojují základní pracovní návyky.
11.10.2019
Starostka Berouna Soňa Chalupová předala klíče od nového denního centra pro osoby bez přístřeší řediteli...
10.10.2019
Na jižním okraji města září stříbrná kopule hvězdárny od roku 1954. Po padesáti letech obnovilo...
10.10.2019
Nové třídy mateřské školy v Bezručově ulici, kde donedávna sídlilo denní centrum pro osoby bez...
10.10.2019
Blízké okolí Senomat, obce na nezápadnější cípu Rakovnicka, může turistům nabídnout zajímavé pěší i cyklistické...
9.10.2019
Město Beroun využilo možnosti spolupracvat s projektem KLOK.TEX, který podporuje Klokánky, zařízení Fondu ohrožených dětí,...
9.10.2019
S novým rokem přibude v Berouně i nové parkoviště před základní školou na Wagnerově náměstí.
8.10.2019
Je to vlastně vyhlídková věž na vysílači O2 u Jesenice, která byla po několikaleté přestávce...
Reklama