13℃
Dnes je 19. září , svátek má Zita

O rozšíření hořovické skládky bude rozhodovat krajský úřad

O plánovaném rozšíření skládky v Hořovicích na Berounsku bude rozhodovat krajský úřad. Hořovický stavební úřad vydal na takzvanou čtvrtou etapu stavební povolení, odvolala se však proti němu jedna fyzická osoba, uvedl starosta Jiří Peřina (ČSSD). Totéž potvrdila firma AVE CZ odpadové hospodářství, která skládku provozuje. Stav skládky Hrádek budí mezi Hořovickými vášně, kvůli průsakům vznikla i protestní petice. Kritici se obávají nepříznivých ekologických dopadů.

Reklama

Podle opozičního zastupitele za ANO Petra Karbana by průsaky neměly vůbec vzniknout, případně je měl hned zjistit provozovatel, a ne až po letech veřejnost. „Existují předpisy, které zjevně nebyly dodržovány,“ míní zastupitelka za ODS Eva Kaufmanová. Věra Veverková (ANO) uvedla, že na problémy se poukázalo až díky petici. Průsaky podle ní Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) označila za skládkovou vodu, která obsahuje karcinogenní prvky, i když ne přímo v rozsahu ohrožujícím životy lidí. „Vedení města velmi málo kontrolovalo svůj majetek, kterým pozemek i vlastní skládka jsou,“ kritizuje radnici Veverková.
Peřina namítl, že radnice dosud neobdržela žádnou oficiální informaci o jakýchkoliv průsacích. Poukázal na to, že firma AVE podle pokynů ČIŽP v okolí skládky vybudovala několik kontrolních šachet a hloubkových vrtů, z nichž jsou odebírány vzorky vody. „O žádné kontaminaci těchto vzorků město za uplynulé více než tři měsíce informace také nemá,“ dodal. Podle něj je třeba počkat na stanovisko ČIŽP.
„Situaci kolem možných průsaků podzemních vod řešíme ve spolupráci s ČIŽP, městem Hořovice a akreditovanou společností, kterou vybrala inspekce. Tato společnost odebrala vzorky podzemních vod. Nyní čekáme na výsledky rozborů,“ sdělila ČTK mluvčí AVE Pavla Ivácková.
Podle Veverkové jsou místní lidé ve spojení s inspekcí, která je ujistila, že problém řeší odborníci. „Na nich bych nechala jako laik kvalifikované řešení s plnou zodpovědností a vírou, že se náprava podaří zjednat,“ uvedla. Podle Jaroslava Ortmana (Za Nestraníky) je nutný ekologický rozbor a v případě velkého množství arzenu bude třeba skládku sanovat. „Skládka nejde nafukovat do nekonečna,“ upozornil Ortman.
Veverková s rozšířením skládky souhlasí, ale upřednostňuje ukládání odpadu jen z Hořovic a spádových obcí. Karban by s další etapou souhlasil jen za předpokladu, že bude na skládce končit pouze odpad z regionu. „Jsem zásadně proti rozšíření skládky. A úplně nejraději bych byla, aby se mohlo skládkovat pouze pro Hořovice a okolí,“ uvedla Kaufmanová.
Také zastupitel Ján Rogos (ANO) míní, že skládka by měla sloužit obcím z regionu, a ne velkým městům, jako je například Plzeň. S rozšířením souhlasí za předpokladu, že bude smluvně zajištěno dodržování provozního řádu skládky a nebude překračován stanovený limit 35.000 tun odpadu ročně.
Zdroj: čtk

Hustá a slaná kaluž bez života. Jezero, které zmizelo ze světa

 

Před 1 hodinou
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
13.9.2019
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
13.9.2019
Ve Středočeském kraji v letošním prvním pololetí přibylo 7847 lidí, což představuje největší nárůst v...
8.9.2019
Bitva o scénář se strhla mezi hercem Pavlem Trávníčkem (68) a scénáristou Gustavem Oplustilem (93)....
8.9.2019
Z výběrového řízení na rekonstrukci lávky na Velkém sídlišti, vyšla vítězně firma Strabag. Staveniště převzala...
8.9.2019
Karlštejnské vinobraní se i letos hlásí o slovo jako součást podzimních vinných slavností, které se...
7.9.2019
Policisté z dopravních inspektorátů Beroun a Praha západ se už v loňském roce zapojili do...
6.9.2019
Beroun se podle žebříčku sestavovaného projektem Obce v datech, který porovnává veřejně dostupná data v...
6.9.2019
Letošní už 23. hrnčířské trhy představí dychtivým návštěvníkům tři stovky nejlepších českých i zahraničních keramiků...
Reklama