16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

O rozšíření hořovické skládky bude rozhodovat krajský úřad

O plánovaném rozšíření skládky v Hořovicích na Berounsku bude rozhodovat krajský úřad. Hořovický stavební úřad vydal na takzvanou čtvrtou etapu stavební povolení, odvolala se však proti němu jedna fyzická osoba, uvedl starosta Jiří Peřina (ČSSD). Totéž potvrdila firma AVE CZ odpadové hospodářství, která skládku provozuje. Stav skládky Hrádek budí mezi Hořovickými vášně, kvůli průsakům vznikla i protestní petice. Kritici se obávají nepříznivých ekologických dopadů.

Reklama

Podle opozičního zastupitele za ANO Petra Karbana by průsaky neměly vůbec vzniknout, případně je měl hned zjistit provozovatel, a ne až po letech veřejnost. „Existují předpisy, které zjevně nebyly dodržovány,“ míní zastupitelka za ODS Eva Kaufmanová. Věra Veverková (ANO) uvedla, že na problémy se poukázalo až díky petici. Průsaky podle ní Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) označila za skládkovou vodu, která obsahuje karcinogenní prvky, i když ne přímo v rozsahu ohrožujícím životy lidí. „Vedení města velmi málo kontrolovalo svůj majetek, kterým pozemek i vlastní skládka jsou,“ kritizuje radnici Veverková.
Peřina namítl, že radnice dosud neobdržela žádnou oficiální informaci o jakýchkoliv průsacích. Poukázal na to, že firma AVE podle pokynů ČIŽP v okolí skládky vybudovala několik kontrolních šachet a hloubkových vrtů, z nichž jsou odebírány vzorky vody. „O žádné kontaminaci těchto vzorků město za uplynulé více než tři měsíce informace také nemá,“ dodal. Podle něj je třeba počkat na stanovisko ČIŽP.
„Situaci kolem možných průsaků podzemních vod řešíme ve spolupráci s ČIŽP, městem Hořovice a akreditovanou společností, kterou vybrala inspekce. Tato společnost odebrala vzorky podzemních vod. Nyní čekáme na výsledky rozborů,“ sdělila ČTK mluvčí AVE Pavla Ivácková.
Podle Veverkové jsou místní lidé ve spojení s inspekcí, která je ujistila, že problém řeší odborníci. „Na nich bych nechala jako laik kvalifikované řešení s plnou zodpovědností a vírou, že se náprava podaří zjednat,“ uvedla. Podle Jaroslava Ortmana (Za Nestraníky) je nutný ekologický rozbor a v případě velkého množství arzenu bude třeba skládku sanovat. „Skládka nejde nafukovat do nekonečna,“ upozornil Ortman.
Veverková s rozšířením skládky souhlasí, ale upřednostňuje ukládání odpadu jen z Hořovic a spádových obcí. Karban by s další etapou souhlasil jen za předpokladu, že bude na skládce končit pouze odpad z regionu. „Jsem zásadně proti rozšíření skládky. A úplně nejraději bych byla, aby se mohlo skládkovat pouze pro Hořovice a okolí,“ uvedla Kaufmanová.
Také zastupitel Ján Rogos (ANO) míní, že skládka by měla sloužit obcím z regionu, a ne velkým městům, jako je například Plzeň. S rozšířením souhlasí za předpokladu, že bude smluvně zajištěno dodržování provozního řádu skládky a nebude překračován stanovený limit 35.000 tun odpadu ročně.
Zdroj: čtk

Hustá a slaná kaluž bez života. Jezero, které zmizelo ze světa

 

Dnes, 17:00
Do soutěže na rekonstrukci venkovního plaveckého bazénu na Velkém sídlišti v Berouně se přihlásili tři...
18.6.2019
Beroun požádá o dotaci z Evropské unie na výstavbu záchytného parkoviště v lokalitě Na Podole....
11.6.2019
Hudební festival Rockový Slunovrat má za sebou 14. ročník, který nebyl o nic méně úspěšný...
10.6.2019
Rakovnické Tyršovo koupaliště se otevře návštěvníkům po ukončení obnovy zázemí v červenci. Vznikly zde čtyři...
5.6.2019
U Tetína na Berounsku dnes ráno nabouralo osobní auto do stromu. Devětačtyřicetiletá řidička utrpěla zranění,...
5.6.2019
Beroun se přidá k městům, která omezují sekání trávy kvůli přírodě a lepšímu zadržování vody...
4.6.2019
Beroun chce v mateřských školách Pod Homolkou a Tovární vybudovat přírodní zahrady se vzdělávacími prvky....
2.6.2019
V Berouně je dost recesistů na to, aby si počkali na Husově náměstí na tramvaj,...
2.6.2019
V Muzeu Českého krasu v Berouně je až do konce září k vidění nová výstava...
31.5.2019
Dnes už zaniklé řemeslo živilo kdysi stovky obyvatel. Na přelomu 19. a 20. století bylo...
Reklama