Hrnčíři a další řemeslníci míří do Berouna, předvedou svá díla. K vidění budou i unikátní mozaiky

Letošní jarní trhy se uskuteční tradičně na berounském Husově náměstí o víkendu 5. a 6. května. Jejich hlavním tématem budou mozaiky.

Přehlídka hrnčířských mistrů a řemeslníků přivede do Berouna nejen desítky umělců, které keramika živí, ale také hudební skupiny, které budou hrát a zpívat pro potěšení a dobrou náladu. Chybět nebude ani nabídka gastronomických specialit.

Beroun bude dlouhé měsíce rozkopán. Nedojde k dopravnímu kolapsu?

Mozaiky patří k nejstarším uměleckým technikám. Pravděpodobně vznikly před 2000 až 3000 lety před naším letopočtem v Malé Asii a v Řecku. Legenda praví, že jakýsi řecký otrok rozbil v Gordonii v domě svého pána vázu a aby ji nevyhodil, nalepil střepy z celé vázy na zem svého panovníka. Podlaha však byla zakrytá koberci a jeho mozaika byla objevena až o stovky let později.

FOTO: Jarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí

Jarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí - hrnčířské trhy berounJarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí - hrnčířské trhy berounJarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí - hrnčířské trhy beroun 3Jarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí - hrnčířské trhy beroun

Současnost bude na hrnčířských trzích reprezentovat například Fakulta restaurování UPCE z Litomyšle, která představí mozaikářské realizace studentů. Druhý z vystavovatelů Jarních hrnčířských a řemeslných trhů Beroun na téma Mozaika je Ateliér Hubart, který se soustřeďuje na originální řešení stěn keramickými obklady a mozaikami a na autorské mozaikové stoly netradičních tvarů, v luxusnějším provedení s namodelovanými objekty.

Beroun se příští rok rozšoupne. Plánuje výdaje přes 600 milionů korun

Skleněná mozaika, která je atypickým oborem, je dílem Studia Oliva už od roku 2005. Výtvarníci vytvářejí závěsné skleněné obrazy, interiérové a exteriérové objekty, okenní a dveřní výplně, zpracovávají historická a církevní témata, květinové motivy a abstraktní kompozice.

Ostatní umělecká řemesla samozřejmě opět nebudou chybět, a to jak původní, tak i současná. Těšit se lze také na výrobky ze skla, historické zelenošedé sklo, lehané sklo, lité sklo, broušené sklo, vinuté perly, lampy, korálky, šperky, krasohledy, a také na kovové výrobky, umělecky kované předměty v kombinaci se dřevem, keramikou a sklem. Přijedou dráteníci, řezbáři, soustružníci i šperkaři, také švadleny, módní designéři i obuvníci. Výběr bude velmi bohatý.

Beroun skončil v plavecké soutěži měst třetí, Čelákovice byly deváté

Láká keramika našich babiček

Na hrnčířských trzích je vždycky největším lákadlem ručně vyráběná, zahradní, užitá i dekorativní keramika. Letos bude k výběru množství tradičních kameninových hrnců, květináčů i sádláků našich babiček. Vedle původní technologie výroby, lidového či historického vzhledu keramiky najdou návštěvníci také moderní keramiku i porcelán.

Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

Také letos organizátoři myslí na charitu a příspěvky od stánkařů s občerstvením věnují ve prospěch dobročinné sbírky berounské katolické farnosti. Z výtěžku této sbírky a z výtěžku hrnčířské tomboly farnost podpoří zčásti Stacionář sv. Anežky České pro seniory v Berouně a část bude použita na opravu krovu Zábranského kostela.

Dnes, 16:12
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
Dnes, 14:18
Začátkem února si hořovičtí městští policisté převzali nový automobil značky Škoda. Vozidlo zakoupila společnost NH...
19.2.2020
Tradičně poslední sobotu v masopustě – letos 22. 2. – se v Zadní Třebani bude...
17.2.2020
Hořovičtí policisté přijali oznámení od padesátiletého muže. Byl podveden neznámou ženou po telefonu.
17.2.2020
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nevěří informacím o rozkrádání v krajské správě a údržbě...
15.2.2020
Železnici v hlavním městě loni využilo 161.495 cestujících za jeden pracovní den. Předloni to bylo...
14.2.2020
Nezaměstnanost ve středních Čechách v lednu vzrostla o 0,2 procentního bodu na 2,6 procenta. Úřady...
13.2.2020
Ve středních Čechách se sčítají škody. Silný nárazový vítr především lámal stromy. Nápory větrné bouře...
11.2.2020
V loňském roce se zaměstnanci odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice Středočeského kraje vydali do...
10.2.2020
První vlna orkánu Sabine, která se v noci z neděle na pondělí přehnala přes střední...
Reklama