Hrnčíři a další řemeslníci míří do Berouna, předvedou svá díla. K vidění budou i unikátní mozaiky

Letošní jarní trhy se uskuteční tradičně na berounském Husově náměstí o víkendu 5. a 6. května. Jejich hlavním tématem budou mozaiky.

Přehlídka hrnčířských mistrů a řemeslníků přivede do Berouna nejen desítky umělců, které keramika živí, ale také hudební skupiny, které budou hrát a zpívat pro potěšení a dobrou náladu. Chybět nebude ani nabídka gastronomických specialit.

Beroun bude dlouhé měsíce rozkopán. Nedojde k dopravnímu kolapsu?

Mozaiky patří k nejstarším uměleckým technikám. Pravděpodobně vznikly před 2000 až 3000 lety před naším letopočtem v Malé Asii a v Řecku. Legenda praví, že jakýsi řecký otrok rozbil v Gordonii v domě svého pána vázu a aby ji nevyhodil, nalepil střepy z celé vázy na zem svého panovníka. Podlaha však byla zakrytá koberci a jeho mozaika byla objevena až o stovky let později.

FOTO: Jarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí

Jarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí - hrnčířské trhy berounJarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí - hrnčířské trhy berounJarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí - hrnčířské trhy beroun 3Jarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí - hrnčířské trhy beroun

Současnost bude na hrnčířských trzích reprezentovat například Fakulta restaurování UPCE z Litomyšle, která představí mozaikářské realizace studentů. Druhý z vystavovatelů Jarních hrnčířských a řemeslných trhů Beroun na téma Mozaika je Ateliér Hubart, který se soustřeďuje na originální řešení stěn keramickými obklady a mozaikami a na autorské mozaikové stoly netradičních tvarů, v luxusnějším provedení s namodelovanými objekty.

Beroun se příští rok rozšoupne. Plánuje výdaje přes 600 milionů korun

Skleněná mozaika, která je atypickým oborem, je dílem Studia Oliva už od roku 2005. Výtvarníci vytvářejí závěsné skleněné obrazy, interiérové a exteriérové objekty, okenní a dveřní výplně, zpracovávají historická a církevní témata, květinové motivy a abstraktní kompozice.

Ostatní umělecká řemesla samozřejmě opět nebudou chybět, a to jak původní, tak i současná. Těšit se lze také na výrobky ze skla, historické zelenošedé sklo, lehané sklo, lité sklo, broušené sklo, vinuté perly, lampy, korálky, šperky, krasohledy, a také na kovové výrobky, umělecky kované předměty v kombinaci se dřevem, keramikou a sklem. Přijedou dráteníci, řezbáři, soustružníci i šperkaři, také švadleny, módní designéři i obuvníci. Výběr bude velmi bohatý.

Beroun skončil v plavecké soutěži měst třetí, Čelákovice byly deváté

Láká keramika našich babiček

Na hrnčířských trzích je vždycky největším lákadlem ručně vyráběná, zahradní, užitá i dekorativní keramika. Letos bude k výběru množství tradičních kameninových hrnců, květináčů i sádláků našich babiček. Vedle původní technologie výroby, lidového či historického vzhledu keramiky najdou návštěvníci také moderní keramiku i porcelán.

Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

Také letos organizátoři myslí na charitu a příspěvky od stánkařů s občerstvením věnují ve prospěch dobročinné sbírky berounské katolické farnosti. Z výtěžku této sbírky a z výtěžku hrnčířské tomboly farnost podpoří zčásti Stacionář sv. Anežky České pro seniory v Berouně a část bude použita na opravu krovu Zábranského kostela.

16.5.2021
Dovolujeme si vás pozvat na výstavu Zbirožsko v období třicetileté války v Městském muzeu Zbiroh,...
16.5.2021
Rokycanské muzeum mohlo konečně otevřít. Návštěvníky láká na výstavu o orchidejích. Na své si však...
14.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.5.2021
Vydatné dešťové srážky v uplynulých dnech zvedly hladinu řeky Litavky v Králově Dvoře. Ve čtvrtek...
14.5.2021
Velkou měrou dopadá složitá epidemiologická situace i na Základní umělecké školy (ZUŠ). S nelehkými podmínkami...
13.5.2021
9. květen se 76. výročím skončení 2. světové války připadl letos na neděli. V ten...
11.5.2021
Radní města Hořovice usilovali o prodloužení podchodu pod vlakovým nádražím v Hořovicích již nejméně deset...
11.5.2021
Dne 4. května slavil svůj svátek svatý Florián – ochránce v nebezpečí ohně, vody a...
7.5.2021
Naše škola se zapojila do ekologického programu, který probíhá po celé republice. Do úklidové akce,...
1.5.2021
Děti z mateřinky v Lochovicích plnily v pátek 30. dubna čarodějnické úkoly, které pro ně...
30.4.2021
Muzeum Českého krasu v Berouně získalo do svých sbírek sochu sovětského komunistického vůdce Josifa Vissarionoviče...
Reklama