Hrnčíři a další řemeslníci míří do Berouna, předvedou svá díla. K vidění budou i unikátní mozaiky

Letošní jarní trhy se uskuteční tradičně na berounském Husově náměstí o víkendu 5. a 6. května. Jejich hlavním tématem budou mozaiky.

Přehlídka hrnčířských mistrů a řemeslníků přivede do Berouna nejen desítky umělců, které keramika živí, ale také hudební skupiny, které budou hrát a zpívat pro potěšení a dobrou náladu. Chybět nebude ani nabídka gastronomických specialit.

Beroun bude dlouhé měsíce rozkopán. Nedojde k dopravnímu kolapsu?

Mozaiky patří k nejstarším uměleckým technikám. Pravděpodobně vznikly před 2000 až 3000 lety před naším letopočtem v Malé Asii a v Řecku. Legenda praví, že jakýsi řecký otrok rozbil v Gordonii v domě svého pána vázu a aby ji nevyhodil, nalepil střepy z celé vázy na zem svého panovníka. Podlaha však byla zakrytá koberci a jeho mozaika byla objevena až o stovky let později.

FOTO: Jarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí

Jarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí - hrnčířské trhy berounJarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí - hrnčířské trhy berounJarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí - hrnčířské trhy beroun 3Jarní hrnčířské a řemeslné trhy znovu ožijí - hrnčířské trhy beroun

Současnost bude na hrnčířských trzích reprezentovat například Fakulta restaurování UPCE z Litomyšle, která představí mozaikářské realizace studentů. Druhý z vystavovatelů Jarních hrnčířských a řemeslných trhů Beroun na téma Mozaika je Ateliér Hubart, který se soustřeďuje na originální řešení stěn keramickými obklady a mozaikami a na autorské mozaikové stoly netradičních tvarů, v luxusnějším provedení s namodelovanými objekty.

Beroun se příští rok rozšoupne. Plánuje výdaje přes 600 milionů korun

Skleněná mozaika, která je atypickým oborem, je dílem Studia Oliva už od roku 2005. Výtvarníci vytvářejí závěsné skleněné obrazy, interiérové a exteriérové objekty, okenní a dveřní výplně, zpracovávají historická a církevní témata, květinové motivy a abstraktní kompozice.

Ostatní umělecká řemesla samozřejmě opět nebudou chybět, a to jak původní, tak i současná. Těšit se lze také na výrobky ze skla, historické zelenošedé sklo, lehané sklo, lité sklo, broušené sklo, vinuté perly, lampy, korálky, šperky, krasohledy, a také na kovové výrobky, umělecky kované předměty v kombinaci se dřevem, keramikou a sklem. Přijedou dráteníci, řezbáři, soustružníci i šperkaři, také švadleny, módní designéři i obuvníci. Výběr bude velmi bohatý.

Beroun skončil v plavecké soutěži měst třetí, Čelákovice byly deváté

Láká keramika našich babiček

Na hrnčířských trzích je vždycky největším lákadlem ručně vyráběná, zahradní, užitá i dekorativní keramika. Letos bude k výběru množství tradičních kameninových hrnců, květináčů i sádláků našich babiček. Vedle původní technologie výroby, lidového či historického vzhledu keramiky najdou návštěvníci také moderní keramiku i porcelán.

Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

Také letos organizátoři myslí na charitu a příspěvky od stánkařů s občerstvením věnují ve prospěch dobročinné sbírky berounské katolické farnosti. Z výtěžku této sbírky a z výtěžku hrnčířské tomboly farnost podpoří zčásti Stacionář sv. Anežky České pro seniory v Berouně a část bude použita na opravu krovu Zábranského kostela.

12.7.2021
V sobotu 26. června se na modelářské ploše v Drozdově uskutečnil 16. ročník Memoriálu Radoslava...
10.7.2021
Krajské Muzeum Českého krasu dokončuje centrální depozitář za více než 65 milionů korun. Ke konci...
7.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
7.7.2021
V sobotu 10. a v neděli 11. července se můžete těšit na 2. díl Jarních...
2.7.2021
Na sobotu 26. června se těšili snad všichni obyvatelé Kublova. Hospodyňky napekly tradiční pouťové koláče...
2.7.2021
Letos proběhne v celé republice Hradozámecká noc v sobotu 31. července. V Hořovicích se ve...
25.6.2021
Pomoc pro zasaženou jižní Moravu budou na svém středečním jednání (30. 6.) řešit i radní...
24.6.2021
Dům Natura nacházející se na dolním okraji příbramského náměstí TGM má bohatou a pestrou činnost.
24.6.2021
Pondělní odpoledne 7. června patřilo dětem z oddělení medvědů z mateřské školy Sluníčko Mýto. Konalo...
24.6.2021
Přijďte se podívat, jak vypadá zámek za svitu měsíce a záře hvězd, a které příběhy...
24.6.2021
Městské muzeum Zbiroh vás srdečně zve na slavnostní zahájení výstavy předního českého výtvarníka Jiřího Votruby...
Reklama