Dva studenti hořovického gymnázia vybrali 8 milionů na lék pro nemocnou maminku

Teprve sedmnáctiletí spolužáci z víceletého Gymnázia Václava Hraběte (GVH) stojí za výrazným úspěchem veřejné sbírky pomůžuAnežce.cz. Josef Čerpl naprogramoval web, Mikuláš Kološ natočil a sestříhal videa, která posléze zasáhla statisíce diváků. Jejich práci v těchto dnech ocenil ředitel gymnázia Jiří Vlček, udělil studentům Pochvalu ředitele školy.

Dojemný příběh maminky Anežky Táborské (31), která dva roky marně čekala na lék proti roztroušené skleróze (RS), zasáhl přes 9000 dárců. Na léčbu někdejší učitelky poslali za pouhé dva měsíce trvání sbírky téměř 8 000 000,- Kč. I díky pečlivé a dlouhotrvající práci obou studentů hořovického gymnázia se projekt na pomoc mladé mamince stal tím nejúspěšnějším z tuzemského „RS světa.“ Na vrchol ho zařadila i platforma Darujme.cz. Příběh zaujal také přední tuzemská media, včetně televizních stanic ČT1 nebo CNN Prima News.

Sbírku zorganizovala rodina Anežky Táborské. „Roztroušenou sklerózu mé sestře diagnostikovali lékaři v roce 2012. Až do plánovaného těhotenství měla jen mírný průběh,“ líčí příběh Petr Kološ (40), organizátor sbírky a otec hořovického gymnazisty Mikuláše. Po porodu syna Václava, v únoru 2019, se stav Anežky začal rapidně zhoršovat.

Navzdory opakovaným žádostem ze strany lékařů ale její pojišťovna (VZP) léčbu stále zamítala. „Lékaři nám dva roky opakovali: „vhodný lék existuje, jmenuje se Lemtrada, ale Anežčině pojišťovně se zdá příliš drahý,“ popisuje Anežčin bratr zoufalství, se kterým se v létě 2020 vrhl do přípravy sbírkového webu. „Rozpočet na sbírku jsme neměli žádný. Proto jsem poprosil syna Mikyho a jeho kamaráda Pepu o pomoc. A oni pomohli!“ říká Petr dojatě.

Osobní příběh Katky. Roztroušená skleróza začíná neškodně, pak ale napadá nervová spojení v mozku

Mikuláš se podílel na natáčení a sestříhání video dokumentů, které byly klíčové pro úspěch sbírky. Josef nabídl k dispozici své programátorské schopnosti. Vyrobil přehledný a skvěle strukturovaný sbírkový web. Řada věcí byla pro oba gymnazisty nových, problémy ze svých „oborů“ obětavě studovali například pomocí youtube. Vše proto, aby sbírka byla úspěšná.

A nakonec byla. Především díky oběma chlapcům mohla Anežka už v druhém listopadovém týdnu dostat první dávku léku.

O mimořádné sociální odpovědnosti a houževnatosti svých studentů byl koncem listopadu 2020 informován i ředitel hořovického GVH Jiří Vlček, který se rozhodl aktivitu studentů ocenit ředitelskou pochvalou. Mimo jiné i proto, aby motivoval podobné chování u dalších studentů.

Text: Klára Odstrčilová 

Poznámka: Anežka má za sebou nyní týden tedy pět cyklů infuzního podání léku Lemtrada (tedy jeden roční cyklus). Nyní je dva měsíce v přísné izolaci pod kontrolou lékařů, protože léčbou přišla o celý imunitní systém. Následně se systém bude znovu budovat (lépe, tak aby sám sebe nenapadal) a Anežka začne intenzivně cvičit, pravděpodobně bude zkoušet i další doplňkovou léčbu, třeba diety. Příští rok ji čeká další cyklus podání Lemtrady.

Dál můžete přispívat na transparentní účet pod záštitou Charity: 5916972339/0800

Více na: https://pomuzuanezce.cz

FOTO: Dva studenti hořovického gymnázia vybrali 8 milionů na lék pro nemocnou maminku

Dva studenti hořovického gymnázia vybrali 8 milionů na lék pro nemocnou maminku - horovice Anežka TáborskaDva studenti hořovického gymnázia vybrali 8 milionů na lék pro nemocnou maminku - Anežka TáborskaDva studenti hořovického gymnázia vybrali 8 milionů na lék pro nemocnou maminku - Anežka Táborska
Dnes, 15:38
Před 21 lety 13. ledna se narodili medvědí bráškové Vojta, Kuba a Matěj. Zpočátku medvíďata...
21.1.2021
V Berouně se konci loňského roku začala projednávat změna územního plánu. Největší kontroverze vzbudily návrhy...
20.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
20.1.2021
Zajímavá místa z příbramského a berounského okresu přibližují čtenářům dvě knihy, které se na veřejnost...
19.1.2021
Rada města Hořovice schválila na poslední radě v roce 2020 rozpočty na rok 2021 u...
18.1.2021
Svátek Tří králů máme již za sebou, ale Tříkrálová sbírka jako charitativní akce potrvá do...
16.1.2021
Chlapecké pěvecké duo MAFI ze Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice, mnohonásobní vítězové uměleckých soutěží...
15.1.2021
Hospodaření měst a obcí komplikovala v loňském roce nejen mimořádná opatření proti šíření koronaviru, ale...
14.1.2021
Před Vánocemi vyměnil poslanec za ODS Jan Skopeček své charitativní fotbalové turnaje za předvánoční charitativní...
12.1.2021
První místo jubilejního 10. ročníku ankety Alej roku ve Středočeském kraji vybojovala alej v zámeckém...
12.1.2021
Rodina Provaznikova předložila zastupitelům jedinečnou nabídku, přistoupí na ní město?
Reklama