Mýdlaři z DobroDíla Králův Dvůr aneb Mýdlo pro dobrou věc

DobroDílo oficiálně zahájilo svou činnost v Králově Dvoře na podzim roku 2019. Vstoupilo tak nedávno do svého druhého roku fungování. Impuls k založení sociálního podniku vzešel od poskytovatele sociálních služeb Dobromysl v Berouně.

Proč DobroDílo vzniklo

Hlavním důvodem byl nedostatek zaměstnavatelů v regionu, kteří jsou ochotni osoby s mentálním postižením zaměstnat. Na jedné straně tak máme člověka s hendikepem, který díky zkušenostem ze sociálně terapeutické dílny je plně schopen uplatnit se na chráněném trhu práce a na straně druhé jsou firmy, kdy většina z nich není ochotná přizpůsobit své pracovní požadavky nebo prostor této znevýhodněné skupině. Vzniká tak společenský problém, který řeší sociální podnik DobroDílo.

„Chceme dát lidem s hendikepem práci. Poskytnout jim možnost snižovat za pomoci vlastního zaměstnání finanční závislost na státu a rodině. Přejeme si zvyšovat jejich sociální status a také přispět k jejich lepší integraci do společnosti,“ doplnila důvody pro vznik DobroDíla jeho ředitelka Dana Drnovcová.

Charitativní akce na berounském náměstí: lidé darovali azylovému domu ručníky i kosmetiku

 

Jaký je tým DobroDíla?

V DobroDíle aktuálně pracuje deset lidí. Management tvoří tři členky týmu v čele s ředitelkou Danou. Důležitou úlohu zastává i asistentka Eva, která vede šestičlenný tým mýdlařů s hendikepem. Práce s lidmi s postižením má totiž svá specifika, kterými může být i pomalejší tempo práce, kratší doba udržení pozornosti nebo rychlejší únava. Proto je někdy nutná větší míra podpory právě od asistentky, ideálně v kombinaci s kratší pracovní dobou. „Vládne u nás pohodová atmosféra rodinné firmy, která je pro nás pro všechny velice důležitá. Stejně tak jako schopnost všech ve vedení citlivě a pružně reagovat na potřeby našich mýdlařů a na různá specifika jejich práce,“ přiblížila obraz pracovního dne asistentka Eva Tlamsová.

I když se mýdlaři s hendikepem nemohou rovnat v rychlosti práce s výkony běžného zaměstnance, bravurně vše vynahradí precizností, kterou do výroby všech produktů vkládají. Pod jejich rukama tak vznikají tuhá mýdla různých tvarů a vůní, která se dostala mezi osm nejkrásnějších mýdel České republiky podle výběru časopisu Forbes.

 

Mýdlaři Romana a Michal. Zdroj: Archiv DobroDílo

DobroDílo má co nabídnout i velkým firmám

Mýdlárna má co nabídnout i velkým podnikům a to zejména těm, které dbají na svou společenskou odpovědnost neboli Corporate Social Responsibility (CSR). Těm DobroDílo nabízí firemní balíčky s originálními tvary mýdel, s logem, s visačkou nebo ručně psaným vzkazem a samozřejmě s možností náhradního plnění. Dárkové balíčky od mýdlařů s hendikepem tak v minulosti dostali třeba i zaměstnanci společností Smurfit Kappa z Žebráku nebo VAK Beroun.

 

Corona krize a hledání nových cest

DobroDílo začínalo pouze s výrobou tuhých glycerinových mýdel. Protože jej ale v začátku fungování zastihla corona krize, muselo se rychle adaptovat na nové podmínky. „Museli jsme na čas uzavřít provoz, přišli jsme o mnoho prodejních trhů, ale také o firemní zákazníky, kteří stejně tak jako my šetřili, kde se dá. Situace není ani nyní růžová a to hlavně s ohledem na možnosti získávání nových obchodních partnerů. Každý měsíc bilancujeme a děláme vše pro to, abychom udrželi provoz i do dalších měsíců. Řešíme také každodenní strachy našich mýdlařů, pro které je často složité si zformovat vlastní názor na současnou situaci s odstupem a nadhledem. Snažíme se proto být hlavně optimističtí a s týmem hledat nové cesty a možnosti,“ popsala dopad krize na fungování DobroDíla ředitelka Dana.

Středisku Atrium sídlí v bývalé školce

Charita se potkává s ochotou, přízní i nepochopením

A právě jednou z cest, jak oslovit více zákazníků, je i rozšíření nabídky. Dnes si pod značkou DobroDílo můžete prostřednictvím e-shopu koupit nejen mýdla, ale i ručně vyráběné vonné svíčky, náramky s minerálními kameny anebo kreativní sady na výrobu mýdel.

„V nejbližších měsících se chystáme uvést na trh další produkty pod značkou DobroDílo tak, abychom oslovili větší okruh zákazníků. Naším dlouhodobým cílem je nabídnout ucelený sortiment pro domácí lázně a relaxaci a pod heslem Hýčkej se! se dostat blíže k lidem, kteří rádi věnují čas sami sobě. Myslím, že neprozradím moc, když řeknu, že se nám snad splní velký sen a to je výroba stoprocentně přírodních eko mýdel,“ prozradila budoucí plány Monika Poubová z marketingu. A pokud situace dovolí, budou se na vás mýdlaři z DobroDíla těšit i na trzích pořádaných na Berounsku a v širokém okolí.

Pro naplnění poslání sociálního podniku DobroDílo, jsou velmi významní zákazníci a podporovatelé. A protože velkých cílů je možné dosáhnout, když se spojí více lidí dohromady, přidejte se i vy a společně tak projekt posuneme dál!

Monika Poubová

10.7.2021
Krajské Muzeum Českého krasu dokončuje centrální depozitář za více než 65 milionů korun. Ke konci...
2.7.2021
Na sobotu 26. června se těšili snad všichni obyvatelé Kublova. Hospodyňky napekly tradiční pouťové koláče...
2.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
2.7.2021
Letos proběhne v celé republice Hradozámecká noc v sobotu 31. července. V Hořovicích se ve...
25.6.2021
Pomoc pro zasaženou jižní Moravu budou na svém středečním jednání (30. 6.) řešit i radní...
24.6.2021
Dům Natura nacházející se na dolním okraji příbramského náměstí TGM má bohatou a pestrou činnost.
24.6.2021
Přijďte se podívat, jak vypadá zámek za svitu měsíce a záře hvězd, a které příběhy...
24.6.2021
Městské muzeum Zbiroh vás srdečně zve na slavnostní zahájení výstavy předního českého výtvarníka Jiřího Votruby...
24.6.2021
Po dlouhé pauze o víkendu 5. - 6. června zahájili rychlostní kanoisté letošní závodní sezónu....
16.6.2021
Tak jsem se dočkali. Hrady už jsou opět otevřené a zpřístupněné návštěvníkům. Od prvního června...
10.6.2021
V pátek 11. června bude v 17 hodin slavnostně na nádvoří Starého zámku zahájena letošní...
Reklama