Tradice pokračuje. Martin a Filip ze ZUŠ Hořovice uspěli v adventním zpívání

Chlapecké pěvecké duo MAFI ze Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice, mnohonásobní vítězové uměleckých soutěží Allegro, Talent Awards, Králodvorská koruna, Brdský kos či Svitavské komoření, natočilo v závěru letošního adventu novou kolekci českých adventních a vánočních písní.

Pánové Martin Jirák a Filip Strejc věnovali letos svou pozornost staročeským rorátním zpěvům, jejichž původ sahá až do doby vlády Karla IV., který spolu s arcibiskupem Arnoštem z Pardubic založil tradici celoročního sloužení ranních votivních mší k Panně Marii. K těmto mším se připojila tradice liturgického zpěvu, která svého vrcholu dosáhla v 16. století, kdy rorátní zpěv v jednotlivých chrámech provozovala především literátská bratrstva.

V té době v Čechách a na Moravě existovalo více než dvě stě těchto sdružení chrámových zpěváků, měšťanů a řemeslníků. Český chorál, protkaný tropy a českými mensurálními písněmi, určený pro ranní mše doby adventní se nazývá roráty (rorámina) – Veselí a radostné zpěvy adventní o vtělení Pána a Spasitele našeho Ježíše Krista v přečistý život Panny Marie. Roráty jsou zachovány, buď v rorátních knihách, nebo jako součást graduálů.

Exkluzivní nabídka pro čtenáře Našeho Regionu: Poslechněte si Smetanovo trio a Wenzel Grund online

Rušení bratrstev za Josefínských reforem roku 1783 znamená také úpadek rorátů jako takových. Přesto však tradice dál pokračovala, zpěv literátských bratrstev byl nahrazen zpěvem lidu, věřící však neměli takové hudební vzdělání jako členové bratrstev. Zpěvníky nevlastnili, psali si jen slova a melodie si pamatovali.

Přesto tradice rorátních zpěvů nezanikla, lišila se podle místa a lokální tradice. Časně ráno pořádané rorátní mše svaté doprovázené nádhernými liturgickými zpěvy se u nás před koncilní obnovou konaly denně v průběhu celého adventu prakticky ve všech farních kostelích. Tyto typické české liturgické zpěvy, které doprovázejí mši v adventu, nemají v evropské kultuře obdoby a žádná jiná národní kultura nic podobného nevytvořila.

Duo MAFI nazpívalo v Hudebním studiu Mníšek Milana Hermana „Z hvězdy vyšlo slunce“ s nápěvem známé dvorské písně „Jižť mi pan Zdeněk z Konopiště jede“ z druhé poloviny 15. století, „Poslán jest od Boha Anděl“ s nápěvem písně „Dum iubar astris“ z Franusova kancionálu (1505), modlitby „Vládce světa, Bože náš“ a známou „Rodičko Boží vznešená“ s nápěvem raně barokního skladatele, básníka a varhaníka Adama Michny z Otradovic z jeho České mariánské muziky (1647), vánoční píseň „V půlnoční hodinu“ a další. Skvělé doprovody nahráli George Rain, Petr Kroutil, hudební skladatel David Rotter s houslistou Antonínem Bukovským a Květuše Ernestová. Některé písně byly převedeny ve videoklipy v půvabném kostele Narození Panny Marie v Mrtníku.

 

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu. Zámecká alej v Hořovicích je nejkrásnější ve Středočeském kraji

Nahrávky Martina Jiráka a Filipa Strejce uspěly díky velkému počtu diváckých hlasů v online pěvecké soutěži „Zpíváme Ježíškovi“, kterou uspořádal Děpold hrabě Czernin a Spolek pro tradiční Vánoce Náš Ježíšek. Hlavní patronkou soutěže je operní pěvkyně Dagmar Pecková. Patronem moravský hudebník a skladatel Jiří Pavlica & Hradišťan, režisér Jiří Strach, hudebník Michal Hrůza a jazzoví hudebníci z New Yorku Camilla a Georg Mraz.

Martina Jiráka a Filipa Strejce uvidíte a uslyšíte na live Galakoncertě vítězů a patronů soutěže v TV NOE na začátku Adventu 2021.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na vzniku nahrávek, a také všem divákům za preferenční

hlasy.

– ke –

23.2.2021
Přes složitou epidemiologickou situaci probíhá dál řada investičních akcí. To se projevilo i v programu...
23.2.2021
Církev československá husitská ve Tmani si letos připomíná 100 let od počátků svého vzniku v...
18.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
18.2.2021
DobroDílo oficiálně zahájilo svou činnost v Králově Dvoře na podzim roku 2019. Vstoupilo tak nedávno...
17.2.2021
Druhý únorový týden se děti školní družiny ZŠ Beroun-Závodí vydaly v maskách na průvod od...
17.2.2021
Není to tak dlouho, kdy byl revitalizován rybník v Lesoparku Dražovka v Hořovicích. Kolem něj...
16.2.2021
Rozvolňování protikoronavirových opatření je v nedohlednu, dlouhodobá výuka teorie a řešitelské soutěže na dálku jsou...
16.2.2021
Na hranicích příbramského a berounského okresu působí parta mladých lidí, kteří si říkají Dovedové Křešín....
16.2.2021
V Českém krasu, na návrší Zlatého koně u Koněpruských jeskyní začala dlouho očekávaná stavba domu...
3.2.2021
V srpnu by se v Litni mohl uskutečnit jedinečný koncert u příležitosti 10. výročí Festivalu...
29.1.2021
Ani nepříznivá koronavirová situace nevedla ke zrušení v pořadí již šestého ročníku celostátní soutěže Komunální...
Reklama