Před 220 se narodil ve středních Čechách dobře známý Joachim Barrande

Výročí narození francouzského paleontologa Joachima Barranda, původně stavebního inženýra, si v Berouně připomenou v srpnu.

S jeho jménem je spojeno bádání v Českém krasu, jistě i proto nese jeho jméno i geopark berounského muzea.  „Jako připomínku jednoho ze zakladatelů moderní paleontologie jsme zvolili téma evoluční biologie a vývojové filozofie, k níž jsme přizvali předního českého odborníka v oboru, prof. Jana Zrzavého, mj. autora knih Jak se dělá evoluce a Proč se lidé zabíjejí,“ vysvětluje Vlastimil Kerl, pracovník propagace berounského muzea.

Joachim Barrande přišel do Čech se dvorem francouzského krále po tak zvané červencové revoluci v r. 1830. Při zkoumání možností pro stavbu železniční tratě údolím Berounky odhalil místní bohatá naleziště zkamenělin, zejména trilobitů u Skryjí a Týřovic, čímž našel doživotní objekt svého badatelského zájmu. Ještě jako osmdesátiletý sfáral do dolu, aby ho prozkoumal, intenzivně cestoval většinou pěšky středními Čechami, aby studoval území, které v prvohorách pokrývalo moře.

Barrande se pravidelně pohyboval především v okolí Prahy, hlavně směrem k Berounu, dále i směrem k Rakovníku nebo k Příbrami. Výsledky svého zkoumání shrnul v encyklopedii Silurský systém středních Čech. Celkem vyšlo dvacet devět svazků tohoto monumentálního díla, kde na téměř šesti tisících stranách doplněných více než tisícovkou litografií s desítkami ukázek popsal přes tři a půl tisíce druhů zkamenělých organismů. Jde o nejrozsáhlejší paleontologickou práci všech dob, kterou napsal jeden člověk.

Pan Horníček mě učil, že když chce člověk improvizovat, musí dobře vědět jak a kam chce dojít, říká Igor Šebo

3.7.2020
V rámci léčby inkontinence nabízí standardně operační metodu TVT, která není v České republice příliš...
29.6.2020
Původní muzikál Postřižiny bude v červenci 2020 k vidění ve Všeradicích a Hořovicích.
11.6.2020
NOW‘S THE TIMEHistorii jazzu můžete říct čtyřmi slovy:Louis Armstrong. Charlie Parker.Miles DavisŽáci Základní umělecké školy...
9.6.2020
Město Králův Dvůr investovalo do rozšíření a modernizace výstražného a varovného systému ochrany před povodněmi,...
3.6.2020
V Nemocnici Hořovice a v Rehabilitační nemocnici Beroun jsou od tohoto týdne povoleny návštěvy a...
3.6.2020
Členové Českého svazu ochránců přírody společně ve spolupráci se speleology vybudovali unikátní přezimovací stanici pro...
26.5.2020
V květnu město zahájilo stavební práce na rekonstrukci chodníků a komunikace v lokalitě Pod Hájem....
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
19.5.2020
Po kolaudaci již brzy budou motoristé moci jezdit ve zkušebním provozu po první části obchvatu...
17.5.2020
Neumětely na Berounsku nemají problém s případnou výstavbou přehrady na vodním toku Chumava. Podle starosty...
Reklama