6℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Rakovnická Střední průmyslová škola Emila Kolbena otestuje zahraniční projekt digitalizace vzdělávání

Pilotní vzdělávací projekt SIC DigiEduLab zahájí začátkem listopadu. Program představí jedinečnou metodologii výuky v dílně vybavené digitálními technologiemi umožňující i programování nebo práci s rozšířenou realitou nebo 3D tisk.

Dvoutýdenní workshop vedený špičkovými zahraničními experty je určený pro učitele a studenty rakovnické školy a přináší jej Středočeské inovační centrum. „V prvním týdnu se budou vzdělávat učitelé, ve druhém žáci. Program je přesně strukturován, schéma přikládám jako přílohu. Jak je vidět, kromě technických dovedností si žáci zvýší své jazykové kompetence, neboť program bude probíhat v anglickém jazyce,“ vysvětluje ředitel školy RNDr. Jan Jirátko.

„Důležitější, než samotné technologické vybavení je právě metodologie, která dodává práci s technologiemi v hodinách přidanou hodnotu. Jedná se o kombinaci dvou přístupů, ten první učí studenty pracovat s realitami, ten druhý je podporuje zejména v rozvoji podnikatelského myšlení,” popisuje Martina Vycudilíková, projektová manažerka pro výzkum a vzdělávání SIC, a dodává: „Dlouhodobá práce se studenty v digitálních fablabech prokazatelně vede ke zvýšení jejich zájmu o přírodovědné a technické obory, k rozvoji kreativity, logického myšlení, dovednosti řešit problémy a rozvoji podnikavosti.”

 Škola přivítá také čtyři zahraniční experty, kterými jsou Ben Douek, kanadský lektor se zaměřením na programování a zakladatel technologie robotického setu Robot in a Can, dále Ruy Cervantes, expert na inovační strategie a budování ekosystému, Gustavo Calderón, počítačový inženýr a inovátor vzdělávání, a konečně Jorge Sanabria, držitel doktorského titulu v oblasti neurovědy, profesor mexické univerzity v Guadalajaře a autor jednoho ze dvou metodologických přístupů, které jsou v rámci tohoto projektu používány.

„Tito odborníci patří mezi přední experty v zavádění FabLabů, robotických stavebnic a metodických postupů, které vznikly ve spolupráci se špičkovou univerzitou ve Stanfordu,“ doplňuje ředitel rakovnické střední školy a připomíná: „Cílem pilotního projektu je ověřit metodiku pro vzdělávání v technických dovednostech. Žáci v digitálních FabLabech postupují od úvodního nápadu přes počítačové modelování k hotovému výrobku, který může být vytvořen například pomocí 3D tisku nebo gravírováním. Vzdělávání se tak přibližuje praxi a navíc se zvyšuje jeho zajímavost – zážitky jsou to, co studenty motivuje k získávání nových znalostí.“

Jedinečná metodologie, kterou zahraniční experti v rakovnické škole představí, byla testována ve Stanfordově univerzitě v USA, která je v různých žebříčcích hodnocení univerzit opakovaně řazena mezi tři nejlepší univerzity světa. Aktuálně je metodologie zaváděna jako povinný předmět do výuky v některých zahraničních regionech a městech, jako je mexická Guadalajara, Montreal, Nice a brzy také Čína.

6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
27.11.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
26.11.2019
Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes...
25.11.2019
Přezuto by mělo být od 1. listopadu. Na provoz vozidla v zimním období pamatuje také...
24.11.2019
Cena benzinu u čerpacích stanic ve Středočeském kraji vzrostla v uplynulém týdnu o pět haléřů,...
24.11.2019
Policisté se zaměřili na dodržování sociálních předpisů, tachografy, zajímaly je i hmotnostní limity motorových vozidel.
20.11.2019
V rámci kampaně Evropský testovací týden bude obecně prospěšná společnost Magdaléna bezplatně testovat na infekční nemoci,...
20.11.2019
Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Částku na dotační...
20.11.2019
Dvě oslavy adventu se letos budou konat v podhradí starobylého Karlštejna. Na první i poslední...
Reklama