24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Šest stovek lidí žádá zachovat původní budovy železniční zastávky ve Všenorech

V létě 1869 zastavovaly vlaky i v Černošicích a ve Všenorech, kde předtím ještě zastávky nebyly. Jízdenky se tedy kupovaly mimo nádraží, ve Všenorech u kupce Friedmana, později u Sobotky. Nedaleko bývalé sušárny, mezi tratí a dnešním silem, stála na rozcestí železniční zastávka, zvaná všeobecně „bouda“. Při stavbě druhé koleje v roce 1908 byla tato zastávka přeložena na nynější místo…

Reklama

Už 606 podpisů nasbírala během několika dní petice, která žádá Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), aby upustila od záměru zbourat původní výpravní budovy z počátku 20. století v místě železniční zastávky Všenory, jak plánuje v rámci chystané rekonstrukce tratě č. 171. Petenti chtějí, aby budovy byly v původní podobě rekonstruovány a celý prostor zastávky byl citlivě modernizován v souladu s kulturou cestování ve 21. století.

Signatáři petice, zformulované několika občanů Všenor, Dobřichovic a Kamýku, vnímají budovy všenorské zastávky jako architektonicky cenné a dobře ladící s místní vilovou zástavbou, která je pro obec a její širší okolí typická. Podle nich místní občané v minulosti dali najevo svoji podporu pro zachování obou budov zastávky, ukázal to průzkum veřejného mínění, který provedla místní občanská iniciativa na sklonku loňského roku. V petici stojí, že bourání budov nemá racionální důvod – jejich zničení nebude mít výrazný vliv na rychlost a plynulost provozu na trati a existuje několik subjektů, které mají reálný zájem o pronájem a aktivní využívání těchto budov.

Petenti žádají SŽDC, aby při rekonstrukci trati Praha – Beroun zohlednila zejména potřeby osobní příměstské dopravy, která bude do budoucna na této trase dominovat. Žádají, aby rekonstrukce trati byla provedena citlivě na všech místech, kde je to žádoucí, nejen ve Všenorech. Jmenovitě jde o zastávku Srbsko, kde stojí podobné budovy jako ve Všenorech.

Pěší korzo u stanice metra Nové Butovice se dočkalo proměny

Petice, která se šíří i po facebooku, se obrací i k Obecnímu úřadu ve Všenorech v čele se starostkou Lenkou Nejedlíkovou, aby bezodkladně požádal SŽDC o změny v projektu, i ke Svazku obcí Region Dolní Berounka, aby potvrdil své předchozí stanovisko k rekonstrukci trati č. 171, které se vyslovuje ve prospěch příměstské osobní dopravy a proti bourání původních budov železničních zastávek.
„Krajský úřad a poslance a senátory za tento kraj žádáme, aby podpořili požadavky této petice a písemně požádali SŽDC o vysvětlení, proč v rozporu s požadavky obcí na dolní Berounce a jejich občanů stále navrhuje bourání původních budov zastávky namísto jejich rekonstrukce.
Ministerstvo dopravy České republiky žádáme, aby rekonstrukcím železničních tratí v Česku věnovalo větší pozornost a zajistilo, že budou probíhat racionálně a hospodárně, ale s větším respektem ke kulturnímu dědictví a v souladu s požadavky občanů a obcí,“ stojí v petici.

všenorský zp
(Všenorský zpravodaj)

 

Dnes, 10:45
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
Včera, 15:11
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic opět klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
17.8.2019
Pražský dopravní podnik (DPP) opraví autobusový terminál u stanice metra B Zličín. Rekonstruován bude povrch...
17.8.2019
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
15.8.2019
Co si myslíte o současné situaci Středočeského kraje z pohledu inovací? Daří se mu dobře?...
10.8.2019
Sklizeň v některých částech středních Čech už končí, místy ji naopak téměř zastavily srážky. Podle...
9.8.2019
Nejsilnější vědecký laser na světě. Objev nového léku proti rakovině prsu. Vývoj družice směřující ke...
8.8.2019
Sílu dotyku s rukou osobnosti světového formátu může zažít návštěvník v Litoměřicích. Muzeum Křišťálový dotek...
Reklama