11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Šest stovek lidí žádá zachovat původní budovy železniční zastávky ve Všenorech

V létě 1869 zastavovaly vlaky i v Černošicích a ve Všenorech, kde předtím ještě zastávky nebyly. Jízdenky se tedy kupovaly mimo nádraží, ve Všenorech u kupce Friedmana, později u Sobotky. Nedaleko bývalé sušárny, mezi tratí a dnešním silem, stála na rozcestí železniční zastávka, zvaná všeobecně „bouda“. Při stavbě druhé koleje v roce 1908 byla tato zastávka přeložena na nynější místo…

Už 606 podpisů nasbírala během několika dní petice, která žádá Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), aby upustila od záměru zbourat původní výpravní budovy z počátku 20. století v místě železniční zastávky Všenory, jak plánuje v rámci chystané rekonstrukce tratě č. 171. Petenti chtějí, aby budovy byly v původní podobě rekonstruovány a celý prostor zastávky byl citlivě modernizován v souladu s kulturou cestování ve 21. století.

Signatáři petice, zformulované několika občanů Všenor, Dobřichovic a Kamýku, vnímají budovy všenorské zastávky jako architektonicky cenné a dobře ladící s místní vilovou zástavbou, která je pro obec a její širší okolí typická. Podle nich místní občané v minulosti dali najevo svoji podporu pro zachování obou budov zastávky, ukázal to průzkum veřejného mínění, který provedla místní občanská iniciativa na sklonku loňského roku. V petici stojí, že bourání budov nemá racionální důvod – jejich zničení nebude mít výrazný vliv na rychlost a plynulost provozu na trati a existuje několik subjektů, které mají reálný zájem o pronájem a aktivní využívání těchto budov.

Petenti žádají SŽDC, aby při rekonstrukci trati Praha – Beroun zohlednila zejména potřeby osobní příměstské dopravy, která bude do budoucna na této trase dominovat. Žádají, aby rekonstrukce trati byla provedena citlivě na všech místech, kde je to žádoucí, nejen ve Všenorech. Jmenovitě jde o zastávku Srbsko, kde stojí podobné budovy jako ve Všenorech.

Pěší korzo u stanice metra Nové Butovice se dočkalo proměny

Petice, která se šíří i po facebooku, se obrací i k Obecnímu úřadu ve Všenorech v čele se starostkou Lenkou Nejedlíkovou, aby bezodkladně požádal SŽDC o změny v projektu, i ke Svazku obcí Region Dolní Berounka, aby potvrdil své předchozí stanovisko k rekonstrukci trati č. 171, které se vyslovuje ve prospěch příměstské osobní dopravy a proti bourání původních budov železničních zastávek.
„Krajský úřad a poslance a senátory za tento kraj žádáme, aby podpořili požadavky této petice a písemně požádali SŽDC o vysvětlení, proč v rozporu s požadavky obcí na dolní Berounce a jejich občanů stále navrhuje bourání původních budov zastávky namísto jejich rekonstrukce.
Ministerstvo dopravy České republiky žádáme, aby rekonstrukcím železničních tratí v Česku věnovalo větší pozornost a zajistilo, že budou probíhat racionálně a hospodárně, ale s větším respektem ke kulturnímu dědictví a v souladu s požadavky občanů a obcí,“ stojí v petici.

všenorský zp
(Všenorský zpravodaj)

 

15.11.2019
V Berouně byla otevřena přístavba 2. základní a mateřské školy v Preislerově ulici, v příštích...
14.11.2019
Středočeský kraj přispěje na obnovu lesních porostů a budování oplocenek. O dotaci požádalo 203 lesních...
12.11.2019
Pilotní vzdělávací projekt SIC DigiEduLab zahájí začátkem listopadu. Program představí jedinečnou metodologii výuky v dílně...
12.11.2019
Živé kapry převážel traktor s valníkem v přepravních kádích. Po havárii se vzhledem na svažitém...
10.11.2019
Až do 24. listopadu se můžete přijít podívat do Roubenky Lechnýřovny a Galerie Samson Cafeé...
9.11.2019
Leteckomodelářský klub založili nadšenci z Rakovníka a okolí začátkem roku 1950. Ne, že by se...
9.11.2019
Třetí zářijový víkend se sešla žákovská elita v letním biatlonu v Břidličné na Šumpersku na...
8.11.2019
V katastru obce Mořina na Berounsku nastal pro HZS Středočeského kraje náročný večerní zásah.
5.11.2019
Ve středních Čechách chce ve volbách do krajského zastupitelstva, které se konají příští rok na...
5.11.2019
K ohlášené středeční stávce kvůli platům pedagogů se i dnes připojují další středočeské školy, přesný...
Reklama