Šest stovek lidí žádá zachovat původní budovy železniční zastávky ve Všenorech

V létě 1869 zastavovaly vlaky i v Černošicích a ve Všenorech, kde předtím ještě zastávky nebyly. Jízdenky se tedy kupovaly mimo nádraží, ve Všenorech u kupce Friedmana, později u Sobotky. Nedaleko bývalé sušárny, mezi tratí a dnešním silem, stála na rozcestí železniční zastávka, zvaná všeobecně „bouda“. Při stavbě druhé koleje v roce 1908 byla tato zastávka přeložena na nynější místo…

Už 606 podpisů nasbírala během několika dní petice, která žádá Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), aby upustila od záměru zbourat původní výpravní budovy z počátku 20. století v místě železniční zastávky Všenory, jak plánuje v rámci chystané rekonstrukce tratě č. 171. Petenti chtějí, aby budovy byly v původní podobě rekonstruovány a celý prostor zastávky byl citlivě modernizován v souladu s kulturou cestování ve 21. století.

Signatáři petice, zformulované několika občanů Všenor, Dobřichovic a Kamýku, vnímají budovy všenorské zastávky jako architektonicky cenné a dobře ladící s místní vilovou zástavbou, která je pro obec a její širší okolí typická. Podle nich místní občané v minulosti dali najevo svoji podporu pro zachování obou budov zastávky, ukázal to průzkum veřejného mínění, který provedla místní občanská iniciativa na sklonku loňského roku. V petici stojí, že bourání budov nemá racionální důvod – jejich zničení nebude mít výrazný vliv na rychlost a plynulost provozu na trati a existuje několik subjektů, které mají reálný zájem o pronájem a aktivní využívání těchto budov.

Petenti žádají SŽDC, aby při rekonstrukci trati Praha – Beroun zohlednila zejména potřeby osobní příměstské dopravy, která bude do budoucna na této trase dominovat. Žádají, aby rekonstrukce trati byla provedena citlivě na všech místech, kde je to žádoucí, nejen ve Všenorech. Jmenovitě jde o zastávku Srbsko, kde stojí podobné budovy jako ve Všenorech.

Pěší korzo u stanice metra Nové Butovice se dočkalo proměny

Petice, která se šíří i po facebooku, se obrací i k Obecnímu úřadu ve Všenorech v čele se starostkou Lenkou Nejedlíkovou, aby bezodkladně požádal SŽDC o změny v projektu, i ke Svazku obcí Region Dolní Berounka, aby potvrdil své předchozí stanovisko k rekonstrukci trati č. 171, které se vyslovuje ve prospěch příměstské osobní dopravy a proti bourání původních budov železničních zastávek.
„Krajský úřad a poslance a senátory za tento kraj žádáme, aby podpořili požadavky této petice a písemně požádali SŽDC o vysvětlení, proč v rozporu s požadavky obcí na dolní Berounce a jejich občanů stále navrhuje bourání původních budov zastávky namísto jejich rekonstrukce.
Ministerstvo dopravy České republiky žádáme, aby rekonstrukcím železničních tratí v Česku věnovalo větší pozornost a zajistilo, že budou probíhat racionálně a hospodárně, ale s větším respektem ke kulturnímu dědictví a v souladu s požadavky občanů a obcí,“ stojí v petici.

všenorský zp
(Všenorský zpravodaj)

 

8.8.2020
Jubilejní, sté představení poberounského muzikálu Noc na Karlštejně se odehraje v pátek 4. září na...
6.8.2020
Charita Beroun byla po dobu koronavirové pandemie hlavním partnerem berounského krizového štábu. Díky více než...
6.8.2020
Sdílená elektrokola, jejichž provoz byl před týdnem zahájen v Berouně a okolí, se podle berounské...
5.8.2020
Králův Dvůr na Berounsku otevře na přelomu října a listopadu novou třídu mateřské školy na...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
3.8.2020
Beroun podal žádost o stavební povolení na opravu mostu u osady V Kozle směrem na...
1.8.2020
Králův Dvůr na Berounsku rozšíří dům s pečovatelskou službou o nový pavilon. Celkové náklady budou...
31.7.2020
Koupaliště na Velkém sídlišti v Berouně, které se před týdnem otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci, čelí...
31.7.2020
Středočeské památky a kempy si letošní návštěvnickou sezonu chválí. Celková čísla ale zkazí jarní měsíce,...
Reklama