V Berouně se dobře žije, říká index kvality života

Beroun se podle žebříčku sestavovaného projektem Obce v datech, který porovnává veřejně dostupná data v dvaceti devíti dílčích aspektech z oblasti zdraví, materiálních podmínek a mezilidských vztahů, se umístil na 8. místě.

V rozhovoru přinášíme pohled paní starostky Soni Chalupové na umístění Berouna v anketě Index kvality života.

Paní starostko, Beroun je podle Indexu kvality života jedno z deseti nejlepších měst v republice, kde se dobře žije. Co myslíte, že je hlavním důvodem?
Velmi mile mne překvapilo krásné 8. místo našeho Berouna na žebříčku měst, kde se žije nejlépe. Už jsem sice zažila i rok, kdy byl Beroun hodnocen jako nejlepší. Ale všechno se vždy řídí aktuálními kritérii a ta se v čase mění. Kacířsky by asi znělo tvrzení, že tehdejší vítězství mohlo být pro Beroun tím Pyrhovým. Mnohem víc lidí zde chtělo bydlet, mnohem víc se rozběhla výstavba nových bytů atd. a výsledkem je „až“ 8. místo.

Pro radnici je to velké ocenění i výzva…
Rozhodně si nechci osobovat zásluhy předchozích vedení města, protože úspěch Berouna je i jejich zásluhou. Jen chci věřit, že i stávajícímu zastupitelstvu se podaří udržet dobře nastoupený trend, neposunout svými rozhodnutími Beroun někam ke dnu škály. Vždyť přeci Beroun je náš domov a tady chceme žít!

Index porovnává veřejně dostupná data týkající se například zdraví, kultury, životní úrovně …
Když se v klidu a reálně zamyslím nad věcmi, které osobně v hodnocených městech znám, docházím k závěru, že metodika, kterou hodnotitel používá, je v lepším případě jen „nakoplá“, v horším uplacená. Uvědomují si autoři hodnocení, jak svým názorem a sestaveným žebříčkem poškozují i třeba jen jednotlivé majitele nemovitostí v hodnoceném místě? Asi ne, vždyť nejde o jejich majetek…

Vrátím se k hodnocení našeho města, tedy Berouna. Dostupnost zdravotních, sociálních, školských služeb ve městě hodnotili jen čtyřmi body z deseti možných! Přitom máme na území města vyhlášenou, nejen v Čechách, ale i v Evropě!!! rehabilitační nemocnici spojenou organicky s nemocnicí s akutní péčí v Hořovicích, kvalitně fungující zdravotnická zařízení, komplexní i soukromé praktiky a specialisty, dostupné zubaře, a to i pro nové pacienty, hledejte je v Praze! Máme od 90. let komunitním plánem propracovaný systém sociálních služeb v nejširší škále, které jsou poskytovány i obyvatelům okolních obcí. A ve školství? Všechny umístěné děti do mateřských škol, do 1. tříd ZŠ včetně žáků druhého stupně z okolních spádových obcí. Ve městě fungují kulturní i sportovní zařízení, lidé se sem stěhují více než je nám starousedlíkům milo. Proč asi?
Naopak životní prostředí studie hodnotí v Berouně nadprůměrnou známkou. To si pánové (nebo i dámy?) nevšimli, že Beroun je stále lokalitou s výrazně znečištěným ovzduším zejména „díky“ morfologii území, hluboká nevětraná kotlina, kterou prochází snad všechny druhy liniové dopravy kromě parníků. Ty nám ale ministerstvo dopravy plánem na splavnění Berounky z Prahy do Hýskova do budoucna taky zkouší vnutit! Tak se vracím ke svému oblíbenci Churchillovi – věřím jen těm průzkumům veřejného mínění, které jsem si sám zfalšoval!…

Zradil SSSR, působil ve Svobodné Evropě a přišel jen o občanství. Spisovatel Někrasov měl štěstí, že ho to nestálo krk

 

26.5.2020
V květnu město zahájilo stavební práce na rekonstrukci chodníků a komunikace v lokalitě Pod Hájem....
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
19.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
19.5.2020
Po kolaudaci již brzy budou motoristé moci jezdit ve zkušebním provozu po první části obchvatu...
17.5.2020
Neumětely na Berounsku nemají problém s případnou výstavbou přehrady na vodním toku Chumava. Podle starosty...
13.5.2020
Středočeští záchranáři na Berounsku vyjížděli k případu seniorky, která z obavy před nemocí covid-19 vypila...
13.5.2020
Už na podzim letošního roku skončí rozsáhlá modernizace železniční infrastruktury mezi stanicí Beroun a zastávkou...
7.5.2020
V měsíci březnu se občané Králova Dvora zapojili do ankety k participativnímu rozpočtu. Prostřednictvím hlasování...
27.4.2020
Prodejnám s oděvy Maneo shops v Berouně koronavirová opatření ukrojila z období největších tržeb. I...
10.4.2020
Žebrák a Tlustice na Berounsku propojí nová cyklostezka za 7,8 milionu korun. Naváže mimo jiné...
10.4.2020
Stavbaři dokončují rekonstrukci tratě mezi Berounem a Královým Dvorem. Práce začaly v roce 2016 a...
Reklama