V karlštejnském podhradí voní perník

Jsme v Muzeu betlémů na karlštejnském náměstí. V přízemí budovy si nemohou návštěvníci nevšimnout kolekce českých historických betlémů vyřezávaných ze dřeva, z vosku, cukru nebo chleba.

Lákadlem pro děti jsou především mechanické betlémy, které si mohou samy spustit. Překvapení čeká na půdě historického domu, kde je na ploše osmdesáti čtverečních metrů umístěný největší loutkový betlém v České republice. Kulisy Karlštejna jsou několikametrové osazené téměř padesáti loutkami vyřezanými ze dřeva a oblečenými v dobových oblecích. Ježíškovi přináší dary deset nejvýznamnějších českých panovníků v čele s Karlem lV.

Od začátku adventu až do Tří králů voní v celém areálu domu už tradičně betlémy z čerstvě napečených perníků různých velikostí. Už od počátku muzea, tedy od roku 1995, je peče perníkářka Julie Chadimová, která v průběhu let uspořádala v muzeu i dvě velmi úspěšné autorské výstavy.

Samotnému adventu v Muzeu betlémů předcházely hravé dílničky pro děti, kde si zdobily skleněné koule barevně zajímavými skleněnými posypy, nebo si vánoční motivy vymodelovaly z marcipánu podle vlastní fantazie nebo podle předložených vzorů, mnozí se pustili i do výroby závěsné koule, školní děti na jednom z workshopů také stavěly papírový betlém.

Tříkrálové dílny mohou děti i dospělí navštívit až do 6. ledna 2019, ve dvouhodinovém programu nebudou chybět hry a písničky. Během vyprávění na o příběhu Tří králů, si mohou ještě zdobit perníčku s tříkrálovou tématikou.

Na mistrovství v Mratíně vyhrál klasický i thajský bramborový salát

7.7.2020
Městské muzeum v Žebráku je stejně jako další objekty Muzea Českého krasu znovu otevřeno pro...
5.7.2020
Konstrukčně návrh zaštítil technik strojní služby ze směny A Jaroslav Šantora, který nejen nakreslil samotné...
3.7.2020
V rámci léčby inkontinence nabízí standardně operační metodu TVT, která není v České republice příliš...
29.6.2020
Původní muzikál Postřižiny bude v červenci 2020 k vidění ve Všeradicích a Hořovicích.
11.6.2020
NOW‘S THE TIMEHistorii jazzu můžete říct čtyřmi slovy:Louis Armstrong. Charlie Parker.Miles DavisŽáci Základní umělecké školy...
9.6.2020
Město Králův Dvůr investovalo do rozšíření a modernizace výstražného a varovného systému ochrany před povodněmi,...
3.6.2020
V Nemocnici Hořovice a v Rehabilitační nemocnici Beroun jsou od tohoto týdne povoleny návštěvy a...
3.6.2020
Členové Českého svazu ochránců přírody společně ve spolupráci se speleology vybudovali unikátní přezimovací stanici pro...
26.5.2020
V květnu město zahájilo stavební práce na rekonstrukci chodníků a komunikace v lokalitě Pod Hájem....
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
Reklama