V Nemocnici Hořovice provedli unikátní léčbu píštělí kmenovými buňkami při Crohnově nemoci

Česká republika se tak stala osmou zemí, kde byl tento lék po schválení v Evropské unii použit.

Tým specialistů podal kmenové buňky do oblasti píštělí kolem konečníku 38letému nemocnému. Píštěle kolem konečníku jsou závažnou komplikací Crohnovy nemoci a u zmíněného pacienta ji nebylo možné zvládnout běžnými chirurgickými metodami ani konvenční či biologickou konzervativní léčbou. Unikátní operace proběhla poprvé v České republice a jsou s ní, kromě použití v klinickém výzkumu, zkušenosti pouze v sedmi dalších zemích světa.

Při operaci v celkové anestezii lékaři použili léčivo čtyř ampulí z kategorie somaticko-buněčných terapeutických přípravků, které obsahují tukové mesenchynální buňky upravené tak, aby měly schopnost zhojit píštěle. Díky unikátním vlastnostem kmenových buněk dojde ke zmírnění zánětlivé reakce v místě píštěle a k podpoře růstu nové tkáně. U většiny léčených pacientů dojde ke zhojení a uzavření píštěle. Tým odborníků vedla MUDr. Z. Šerclová z Nemocnice Hořovice. „Tato speciální operace patří mezi tzv. miniinvazivní metody, při ní vyčistíme trakty píštělí, zašijeme vnitřní ústí píštěle a aplikujeme léčivo obsahující kmenové buňky. V některých situacích se jedná o jedinou možnost, jak píštěle zhojit,“ komentuje průběh operace MUDr. Šerclová.

Perianální píštěl je patologické propojení konečníku s kůží v oblasti kolem řitního otvoru. Obtíže se projevují hnisavým výtokem, svěděním, bolestmi a inkontinencí. Nemocní trpí výrazným zhoršením kvality života, protože musí podstupovat opakované akutní a plánované operace. Léčba spočívá v opakovaných drenážích, jejichž cílem je zabránit vzniku bolestivých abscesů a zhoršení choroby. Dále zahrnuje dlouhodobou léčbu antibiotiky, imunosupresivy a biologickou léčbu. Tato léčba není však schopná píštěle dlouhodobě zcela zhojit. Kompletního chirurgického odstranění píštělí je možné dosáhnout pouze v některých případech poměrně složitou plastikou, jejíž hojení trvá mnoho týdnů. Díky prvnímu podání kmenových buněk se v České republice objevuje nový a efektivní druh léčby.

„Jsme velice rádi, že na našem pracovišti mohla být tato aplikace moderního léčiva s obsahem tukových kmenových buněk jako první. Jedná se o novou možnost léčby závažné a život omezující komplikace Crohnovy nemoci. Významný přínos vidím v miniinvazivitě výkonu, který je možné provést v rámci jednodenní hospitalizace a rozšíření spektra léčby píštělí,“ dodává MUDr. Šerclová z Nemocnice Hořovice, kde jsou prováděny stovky operací pro perianální Crohnovu nemoc ročně.

pik

22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
19.5.2020
Po kolaudaci již brzy budou motoristé moci jezdit ve zkušebním provozu po první části obchvatu...
17.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
17.5.2020
Neumětely na Berounsku nemají problém s případnou výstavbou přehrady na vodním toku Chumava. Podle starosty...
13.5.2020
Středočeští záchranáři na Berounsku vyjížděli k případu seniorky, která z obavy před nemocí covid-19 vypila...
13.5.2020
Už na podzim letošního roku skončí rozsáhlá modernizace železniční infrastruktury mezi stanicí Beroun a zastávkou...
7.5.2020
V měsíci březnu se občané Králova Dvora zapojili do ankety k participativnímu rozpočtu. Prostřednictvím hlasování...
27.4.2020
Prodejnám s oděvy Maneo shops v Berouně koronavirová opatření ukrojila z období největších tržeb. I...
10.4.2020
Žebrák a Tlustice na Berounsku propojí nová cyklostezka za 7,8 milionu korun. Naváže mimo jiné...
10.4.2020
Stavbaři dokončují rekonstrukci tratě mezi Berounem a Královým Dvorem. Práce začaly v roce 2016 a...
7.4.2020
Jeden z pracovníků berounské prodejny Lidl se nakazil koronavirem, většina zaměstnanců je v preventivní karanténě....
Reklama