Ve středních Čechách skončily některé služby pro drogově závislé

Ve středních Čechách skončily kvůli nedostatku peněz některé služby pro drogově závislé. Uzavřely se ambulance provozované obecně prospěšnou společností Magdalena v Berouně a Vlašimi.

Podle odborníků se situace může ještě zhoršovat, uvedli na tiskové konferenci zástupci neziskových organizací. Hejtmanství tvrdí, že výdaje na protidrogovou politiku naopak rostou.

Péče o závislé a protidrogová prevence se financuje z více zdrojů, dotace rozděluje úřad vlády, ministerstva práce, školství či zdravotnictví a podílejí se i kraje a města.

Ve středočeském kraji se prevenci a léčbě závislých podle Jiřího Zatřepálka z o.p.s. Magdalena věnují čtyři poskytovatelé služeb. „Dotace Středočeského kraje byla letos snížena všem čtyřem poskytovatelům o celkem sedm milionů korun,“ uvedl. V polovině roku podle něj skončila organizace, která se věnovala protidrogové prevenci na základních a středních školách.

Asi tři miliony korun podle něj chybí na ambulantní léčbu a takzvanou substituci, tedy podávání například metadonu lidem závislým na heroinu. Ke konči října skončila poradna pro závislé v Berouně, ke konci roku skoční ve Vlašimi. „Likvidace jedné použité stříkačky stojí deset korun. Léčba člověka se žloutenkou až 500.000 korun za rok,“ poukázal Zatřepálek na možná rizika šíření infekčních nemocí.

Nedostupnost služeb má podle odborníků dopady také na to, jestli se je závislí nakonec rozhodnou využívat. „Dostupnost péče je naprosto limitující pro to, jak bude účinná,“ řekl Petr Nevšímal z Adiktologického centra Mělník. Pokud musí na přijetí do léčebny či ambulantní péče klient čekat měsíce, často o své odhodlání přijde. Dostupnost ambulantní péče je navíc podle něj zásadní pro úspěšné pokračování abstinence po propuštění z ústavní léčby.

Podle dřívějšího vyjádření krajského radního pro bezpečnost a zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO) bylo v roce 2017 ve středních Čechách poskytnuto na protidrogovou politiku z krajských peněz 17,9 milionu korun a od jednotlivých obcí dalších 4,5 milionu, tedy celkem 22,4 milionu Kč. Loni to bylo 20,5, respektive 5,5 milionu korun, tedy dohromady 26 milionů Kč. Podle Bezděka tento trend pokračuje i letos, kompletní údaje by měly být k dispozici v polovině příštího roku. „Chceme zvýšit transparentnost poskytování finančních prostředků v oblasti protidrogové prevence a kriminality, a proto počínaje rokem 2020 bude část prostředků poskytována prostřednictvím nově zřizovaného Fondu prevence Středočeského kraje,“ dodal radní.

Ve středních Čechách působí sedm adiktologických ambulancí, pečují asi o 1500 závislých. Centra pro substituční léčbu jsou v Kolíně a Mělníku, využívá je asi 120 lidí. O dofinancování služeb prevence a léčby závislých bude podle odborníků jednat v listopadu krajské zastupitelstvo. Řešit bude také dotace na příští rok.

Méně peněz plánuje dát na protidrogovou prevenci v příštím roce také stát. Podle dřívějšího vyjádření národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové by se více měly zapojit jak zdravotní pojišťovny, tak kraje a obce.

OMH, ČTK

8.8.2020
Jubilejní, sté představení poberounského muzikálu Noc na Karlštejně se odehraje v pátek 4. září na...
6.8.2020
Charita Beroun byla po dobu koronavirové pandemie hlavním partnerem berounského krizového štábu. Díky více než...
6.8.2020
Sdílená elektrokola, jejichž provoz byl před týdnem zahájen v Berouně a okolí, se podle berounské...
5.8.2020
Králův Dvůr na Berounsku otevře na přelomu října a listopadu novou třídu mateřské školy na...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
3.8.2020
Beroun podal žádost o stavební povolení na opravu mostu u osady V Kozle směrem na...
1.8.2020
Králův Dvůr na Berounsku rozšíří dům s pečovatelskou službou o nový pavilon. Celkové náklady budou...
31.7.2020
Koupaliště na Velkém sídlišti v Berouně, které se před týdnem otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci, čelí...
31.7.2020
Středočeské památky a kempy si letošní návštěvnickou sezonu chválí. Celková čísla ale zkazí jarní měsíce,...
Reklama