5℃
Dnes je 23. listopad , svátek má Klement

Výstava o italských zajatcích připomíná méně známou historii zámku Hořovice. Řada jich tu zemřela

Méně známou historii odkrývá nová výstava dobových fotografií a artefaktů na zámku Hořovice na Berounsku.

Výstava připomíná období, kdy tato památka za první světové války sloužila několik měsíců jako tábor pro zajaté vojáky z italské fronty. Expozice připravená k výročí vzniku republiky je přístupná do konce října v historickém salonu zámku v rámci prohlídkové trasy, řekl ČTK Tomáš Pospíšil z Národního památkového ústavu.

„Prostřednictvím dobových fotografií a dalších předmětů chceme představit atmosféru italského bojiště, život v zajetí a hrdinství místních obyvatel. Ti brali pomoc zajatcům jako významnou protirakouskou činnost a službu právě se rodící samostatné republice,“ uvedl hořovický kastelán a autor výstavy Libor Knížek.

Hořovice budou mít již brzy nové parkoviště. U nemocnice vyroste dvě stě nových parkovacích míst

Na přelomu let 1917 a 1918 se u dnešního Kobaridu ve Slovinsku střetli Italové s vojsky Rakouska-Uherska. Více než dva roky bojů stály obě znepřátelené strany mnoho životů. Rakousko-uherským divizím se podařilo prorazit směrem na Caporetto a prolomit italské linie. Nastal hromadný ústup italských vojáků, kteří opustili oblast Asiaga a zaujali obranné postavení na linii vrcholků hor a podél řeky Piavy až k Benátskému zálivu. Oddíly alpínů se nakonec dostaly do obklíčení a ještě několik dnů se v husté mlze snažily vzdorovat útokům rakousko-uherské armády. Postupně se ale obrana začala hroutit a rakousko-uherská armáda postoupila až k Piavě.

Na osudu kapitána alpínů Giuseppe Rebughiho návštěvník sleduje cestu válečných zajatců do zajateckých táborů na českém území. Zámek Hořovice se stal kvůli své velikosti jedním z nich. Tři sta vojáků a důstojníků bylo internováno nejen na zámku, ale také jinde ve městě – například v objektech lesní správy nebo v sokolovně. Nelidské a nedůstojné podmínky podněcovaly hrdé Italy k opakovaným pokusům o útěk, které končily většinou samovazbou a po odpykání trestu opětovným návratem do Hořovic. Pokus o útěk tří vojáků v nočních hodinách 7. září 1918 však skončil tragicky. Rebughi byl zastřelen na místě, druhý voják zemřel na následky střelného poranění v nemocnici a třetí sice přežil bodné rány bajonety, ale s doživotními následky.

20.11.2019
V rámci kampaně Evropský testovací týden bude obecně prospěšná společnost Magdaléna bezplatně testovat na infekční nemoci,...
20.11.2019
Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Částku na dotační...
20.11.2019
Dvě oslavy adventu se letos budou konat v podhradí starobylého Karlštejna. Na první i poslední...
19.11.2019
14. ročník hudebního festivalu Rockový Slunovrat proběhne ve dnech 5.6. a 6.6.2020 v prostorách Lesního divadla...
18.11.2019
Lídrem kandidátky České strany sociálně demokratické (ČSSD) do krajských voleb ve Středočeském kraji bude předseda...
15.11.2019
V Berouně byla otevřena přístavba 2. základní a mateřské školy v Preislerově ulici, v příštích...
14.11.2019
Středočeský kraj přispěje na obnovu lesních porostů a budování oplocenek. O dotaci požádalo 203 lesních...
12.11.2019
Pilotní vzdělávací projekt SIC DigiEduLab zahájí začátkem listopadu. Program představí jedinečnou metodologii výuky v dílně...
12.11.2019
Živé kapry převážel traktor s valníkem v přepravních kádích. Po havárii se vzhledem na svažitém...
10.11.2019
Až do 24. listopadu se můžete přijít podívat do Roubenky Lechnýřovny a Galerie Samson Cafeé...
Reklama