30℃
Dnes je 25. srpen , svátek má Radim

Vzhůru do přírody. Na Berounsku se nabízí dobrodružná cesta za trilobity s hodinovým učitelem

O Štěpánu Rakovi, přírodovědci, geologovi a paleontologovi je známo, že rád chodí na geologické vycházky i exkurze a přednáší pro veřejnost i pro školy.

Reklama

S oblibou říkáte, že Češi nejsou jen národem sběratelů hub, ale také sběratelů zkamenělin. To je opravdu tolik zájemců o přednášky a workshopy, které pořádáte?
Ano, za tím si rozhodně stojím, legendární Cesta do pravěku z roku 1955 geniálního Karla Zemana, Jeskyně obřích trilobitů z románů Jaroslava Foglara a Jurský park či Jurské světy ovlivnily snad každého z kluků a každý z nás chtěl někdy zažít podobná dobrodružství. Právě proto se snažím být průvodcem pro veřejnost a školy a bezpečně projít po dně pravěkých moří a najít si zkameněliny. Sedm let jsem učil geologii na Gymnáziu J. S. Machara v Brandýse nad Labem, osvěta mne moc baví a říkám si hodinový učitel, často jezdím od mateřských škol po střední školy a pořádám osvětové přednášky.

Kam a kdy půjdete hledat zkameněliny v nejbližší době?
Rád zájemce pozvu na geologickou vycházku na Felbabku k Rejkovicím 8. června a do okolí Radotína 15. června, exkurzí pořádám ročně celou řadu, v sezoně  skoro každou sobotu. Lidí za rok vyvedu do terénu přes tisíc, baví mě příměstské tábory i exkurze pro školy. Rozhodně se vyplatí využít pěkného počasí, a kdo se mnou na vycházky chodí ví, že mi na nich neprší..

Nabízíte přednášky také základním školám, mají zájem?
Ano, přednášky dělám i na míru, na Bílé hoře jsem mláďata seznámil s dobou, kdy bylo moře na Bílé hoře, snažím se přizpůsobit školním osnovám nebo dětem v mateřské škole přinesu zkameněliny a schránky dnes žijících živočichů pro srovnání, jako nedávno v mateřské škole v Milíně nebo v Rudě u Rakovníka. Na základní škole v Praze jsme přednášel šesťákům o minerálech a horninách a navážu na hodiny, které nedávno geologii věnovali. Ideální je povyprávět studentům ve škole a pak je vzít do terénu, kde si každý najde nějakou svou zkamenělinu, ten pocit se nikdy neomrzí.

Mohou s vámi vyrazit do přírody i senioři?
Ano, exkurze mám na maximálně tři až čtyři hodiny, ujdeme tak tři až pět kilometrů, pohodovým terénem, chodí i maminky s kočárky a lidé s pejsky Nejméně mi přišli tři zájemci, jednou ale dokonce sto osmdesát osm, průměrně mívám kolem šedesáti sběratelů a věřte nebo ne, ale všichni si odnesou nějaký zkamenělý poklad.

Říká se, že zkameněliny jsou v okolí Berouna a Prahy téměř na každém kroku, proč tomu tak je? A kde nejvíc?
V oblasti Českého krasu, mezi Barrandovem a Zdicemi u Berouna, v lomech u Radotína, Koněprus či legendárních Skryjí….jsou zde skály z uložených mořských hornin, které neprošly tlakovou ani teplotní přeměnou, tzv. metamorfozou a nebyly ani odneseny řekami. Jde o horniny staré čtyři sta až pět set milionů let a kdekoliv vystoupíte mezi Prahou a Berounem z vlaku a trochu okolí znáte, na nějakou zkamenělinu snad narazíte všude. Česká republika je opravdu výjimečná!

Kde je největší ráj trilobitů a jak se na ně dívat z pohledu minulosti?
Jistě v okolí Prahy západ u Radotína, Kosoře, v okolí Koněprus, Jinců, Skryjí. Jen z lomů od Koněprus známe kolem dvou tisíc živočišných forem, samozřejmě nejen trilobitů. Trilobiti na naší planetě žili po tři sta milionů let a vyhynuli, neuměli se přizpůsobit ustupujícímu moři a zhoršeným podmínkám. Dinosauři zde žili nějakých sto čtyřicet  milionů let a ptáci jsou jejich nejdokonalejší formou. Naučili se tedy létat, trilobiti bohužel dokázali žít jen v mořích, kdo ví, do jakých forem by se bývali vyvinuli, o tom si můžeme nechat jen zdát, jejich zkameněliny ale na geologických vycházkách, které pořádám, najde snad opravdu každý.

Softball na Černém Mostě slaví třicet let

22.8.2019
Venkovní plavecký bazén na Velkém sídlišti v Berouně ukončil sezonu o dva týdny dříve. Důvodem...
19.8.2019
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
18.8.2019
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic opět klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
17.8.2019
Pražský dopravní podnik (DPP) opraví autobusový terminál u stanice metra B Zličín. Rekonstruován bude povrch...
17.8.2019
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
15.8.2019
Co si myslíte o současné situaci Středočeského kraje z pohledu inovací? Daří se mu dobře?...
10.8.2019
Sklizeň v některých částech středních Čech už končí, místy ji naopak téměř zastavily srážky. Podle...
9.8.2019
Nejsilnější vědecký laser na světě. Objev nového léku proti rakovině prsu. Vývoj družice směřující ke...
Reklama