29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Vzhůru do přírody. Na Berounsku se nabízí dobrodružná cesta za trilobity s hodinovým učitelem

O Štěpánu Rakovi, přírodovědci, geologovi a paleontologovi je známo, že rád chodí na geologické vycházky i exkurze a přednáší pro veřejnost i pro školy.

Reklama

S oblibou říkáte, že Češi nejsou jen národem sběratelů hub, ale také sběratelů zkamenělin. To je opravdu tolik zájemců o přednášky a workshopy, které pořádáte?
Ano, za tím si rozhodně stojím, legendární Cesta do pravěku z roku 1955 geniálního Karla Zemana, Jeskyně obřích trilobitů z románů Jaroslava Foglara a Jurský park či Jurské světy ovlivnily snad každého z kluků a každý z nás chtěl někdy zažít podobná dobrodružství. Právě proto se snažím být průvodcem pro veřejnost a školy a bezpečně projít po dně pravěkých moří a najít si zkameněliny. Sedm let jsem učil geologii na Gymnáziu J. S. Machara v Brandýse nad Labem, osvěta mne moc baví a říkám si hodinový učitel, často jezdím od mateřských škol po střední školy a pořádám osvětové přednášky.

Kam a kdy půjdete hledat zkameněliny v nejbližší době?
Rád zájemce pozvu na geologickou vycházku na Felbabku k Rejkovicím 8. června a do okolí Radotína 15. června, exkurzí pořádám ročně celou řadu, v sezoně  skoro každou sobotu. Lidí za rok vyvedu do terénu přes tisíc, baví mě příměstské tábory i exkurze pro školy. Rozhodně se vyplatí využít pěkného počasí, a kdo se mnou na vycházky chodí ví, že mi na nich neprší..

Nabízíte přednášky také základním školám, mají zájem?
Ano, přednášky dělám i na míru, na Bílé hoře jsem mláďata seznámil s dobou, kdy bylo moře na Bílé hoře, snažím se přizpůsobit školním osnovám nebo dětem v mateřské škole přinesu zkameněliny a schránky dnes žijících živočichů pro srovnání, jako nedávno v mateřské škole v Milíně nebo v Rudě u Rakovníka. Na základní škole v Praze jsme přednášel šesťákům o minerálech a horninách a navážu na hodiny, které nedávno geologii věnovali. Ideální je povyprávět studentům ve škole a pak je vzít do terénu, kde si každý najde nějakou svou zkamenělinu, ten pocit se nikdy neomrzí.

Mohou s vámi vyrazit do přírody i senioři?
Ano, exkurze mám na maximálně tři až čtyři hodiny, ujdeme tak tři až pět kilometrů, pohodovým terénem, chodí i maminky s kočárky a lidé s pejsky Nejméně mi přišli tři zájemci, jednou ale dokonce sto osmdesát osm, průměrně mívám kolem šedesáti sběratelů a věřte nebo ne, ale všichni si odnesou nějaký zkamenělý poklad.

Říká se, že zkameněliny jsou v okolí Berouna a Prahy téměř na každém kroku, proč tomu tak je? A kde nejvíc?
V oblasti Českého krasu, mezi Barrandovem a Zdicemi u Berouna, v lomech u Radotína, Koněprus či legendárních Skryjí….jsou zde skály z uložených mořských hornin, které neprošly tlakovou ani teplotní přeměnou, tzv. metamorfozou a nebyly ani odneseny řekami. Jde o horniny staré čtyři sta až pět set milionů let a kdekoliv vystoupíte mezi Prahou a Berounem z vlaku a trochu okolí znáte, na nějakou zkamenělinu snad narazíte všude. Česká republika je opravdu výjimečná!

Kde je největší ráj trilobitů a jak se na ně dívat z pohledu minulosti?
Jistě v okolí Prahy západ u Radotína, Kosoře, v okolí Koněprus, Jinců, Skryjí. Jen z lomů od Koněprus známe kolem dvou tisíc živočišných forem, samozřejmě nejen trilobitů. Trilobiti na naší planetě žili po tři sta milionů let a vyhynuli, neuměli se přizpůsobit ustupujícímu moři a zhoršeným podmínkám. Dinosauři zde žili nějakých sto čtyřicet  milionů let a ptáci jsou jejich nejdokonalejší formou. Naučili se tedy létat, trilobiti bohužel dokázali žít jen v mořích, kdo ví, do jakých forem by se bývali vyvinuli, o tom si můžeme nechat jen zdát, jejich zkameněliny ale na geologických vycházkách, které pořádám, najde snad opravdu každý.

Softball na Černém Mostě slaví třicet let

Včera, 17:00
Beroun požádá o dotaci z Evropské unie na výstavbu záchytného parkoviště v lokalitě Na Podole....
11.6.2019
Hudební festival Rockový Slunovrat má za sebou 14. ročník, který nebyl o nic méně úspěšný...
10.6.2019
Rakovnické Tyršovo koupaliště se otevře návštěvníkům po ukončení obnovy zázemí v červenci. Vznikly zde čtyři...
5.6.2019
U Tetína na Berounsku dnes ráno nabouralo osobní auto do stromu. Devětačtyřicetiletá řidička utrpěla zranění,...
5.6.2019
Beroun se přidá k městům, která omezují sekání trávy kvůli přírodě a lepšímu zadržování vody...
4.6.2019
Beroun chce v mateřských školách Pod Homolkou a Tovární vybudovat přírodní zahrady se vzdělávacími prvky....
2.6.2019
V Berouně je dost recesistů na to, aby si počkali na Husově náměstí na tramvaj,...
2.6.2019
V Muzeu Českého krasu v Berouně je až do konce září k vidění nová výstava...
31.5.2019
Dnes už zaniklé řemeslo živilo kdysi stovky obyvatel. Na přelomu 19. a 20. století bylo...
25.5.2019
Plánované opravy Plzeňské a Jungmannovy ulice v Králově Dvoře na Berounsku se odkládají, na řadu...
Reklama