Vzhůru do přírody. Na Berounsku se nabízí dobrodružná cesta za trilobity s hodinovým učitelem

O Štěpánu Rakovi, přírodovědci, geologovi a paleontologovi je známo, že rád chodí na geologické vycházky i exkurze a přednáší pro veřejnost i pro školy.

S oblibou říkáte, že Češi nejsou jen národem sběratelů hub, ale také sběratelů zkamenělin. To je opravdu tolik zájemců o přednášky a workshopy, které pořádáte?
Ano, za tím si rozhodně stojím, legendární Cesta do pravěku z roku 1955 geniálního Karla Zemana, Jeskyně obřích trilobitů z románů Jaroslava Foglara a Jurský park či Jurské světy ovlivnily snad každého z kluků a každý z nás chtěl někdy zažít podobná dobrodružství. Právě proto se snažím být průvodcem pro veřejnost a školy a bezpečně projít po dně pravěkých moří a najít si zkameněliny. Sedm let jsem učil geologii na Gymnáziu J. S. Machara v Brandýse nad Labem, osvěta mne moc baví a říkám si hodinový učitel, často jezdím od mateřských škol po střední školy a pořádám osvětové přednášky.

Kam a kdy půjdete hledat zkameněliny v nejbližší době?
Rád zájemce pozvu na geologickou vycházku na Felbabku k Rejkovicím 8. června a do okolí Radotína 15. června, exkurzí pořádám ročně celou řadu, v sezoně  skoro každou sobotu. Lidí za rok vyvedu do terénu přes tisíc, baví mě příměstské tábory i exkurze pro školy. Rozhodně se vyplatí využít pěkného počasí, a kdo se mnou na vycházky chodí ví, že mi na nich neprší..

Nabízíte přednášky také základním školám, mají zájem?
Ano, přednášky dělám i na míru, na Bílé hoře jsem mláďata seznámil s dobou, kdy bylo moře na Bílé hoře, snažím se přizpůsobit školním osnovám nebo dětem v mateřské škole přinesu zkameněliny a schránky dnes žijících živočichů pro srovnání, jako nedávno v mateřské škole v Milíně nebo v Rudě u Rakovníka. Na základní škole v Praze jsme přednášel šesťákům o minerálech a horninách a navážu na hodiny, které nedávno geologii věnovali. Ideální je povyprávět studentům ve škole a pak je vzít do terénu, kde si každý najde nějakou svou zkamenělinu, ten pocit se nikdy neomrzí.

Mohou s vámi vyrazit do přírody i senioři?
Ano, exkurze mám na maximálně tři až čtyři hodiny, ujdeme tak tři až pět kilometrů, pohodovým terénem, chodí i maminky s kočárky a lidé s pejsky Nejméně mi přišli tři zájemci, jednou ale dokonce sto osmdesát osm, průměrně mívám kolem šedesáti sběratelů a věřte nebo ne, ale všichni si odnesou nějaký zkamenělý poklad.

Říká se, že zkameněliny jsou v okolí Berouna a Prahy téměř na každém kroku, proč tomu tak je? A kde nejvíc?
V oblasti Českého krasu, mezi Barrandovem a Zdicemi u Berouna, v lomech u Radotína, Koněprus či legendárních Skryjí….jsou zde skály z uložených mořských hornin, které neprošly tlakovou ani teplotní přeměnou, tzv. metamorfozou a nebyly ani odneseny řekami. Jde o horniny staré čtyři sta až pět set milionů let a kdekoliv vystoupíte mezi Prahou a Berounem z vlaku a trochu okolí znáte, na nějakou zkamenělinu snad narazíte všude. Česká republika je opravdu výjimečná!

Kde je největší ráj trilobitů a jak se na ně dívat z pohledu minulosti?
Jistě v okolí Prahy západ u Radotína, Kosoře, v okolí Koněprus, Jinců, Skryjí. Jen z lomů od Koněprus známe kolem dvou tisíc živočišných forem, samozřejmě nejen trilobitů. Trilobiti na naší planetě žili po tři sta milionů let a vyhynuli, neuměli se přizpůsobit ustupujícímu moři a zhoršeným podmínkám. Dinosauři zde žili nějakých sto čtyřicet  milionů let a ptáci jsou jejich nejdokonalejší formou. Naučili se tedy létat, trilobiti bohužel dokázali žít jen v mořích, kdo ví, do jakých forem by se bývali vyvinuli, o tom si můžeme nechat jen zdát, jejich zkameněliny ale na geologických vycházkách, které pořádám, najde snad opravdu každý.

Softball na Černém Mostě slaví třicet let

26.5.2020
V květnu město zahájilo stavební práce na rekonstrukci chodníků a komunikace v lokalitě Pod Hájem....
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
19.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
19.5.2020
Po kolaudaci již brzy budou motoristé moci jezdit ve zkušebním provozu po první části obchvatu...
17.5.2020
Neumětely na Berounsku nemají problém s případnou výstavbou přehrady na vodním toku Chumava. Podle starosty...
13.5.2020
Středočeští záchranáři na Berounsku vyjížděli k případu seniorky, která z obavy před nemocí covid-19 vypila...
13.5.2020
Už na podzim letošního roku skončí rozsáhlá modernizace železniční infrastruktury mezi stanicí Beroun a zastávkou...
7.5.2020
V měsíci březnu se občané Králova Dvora zapojili do ankety k participativnímu rozpočtu. Prostřednictvím hlasování...
27.4.2020
Prodejnám s oděvy Maneo shops v Berouně koronavirová opatření ukrojila z období největších tržeb. I...
10.4.2020
Žebrák a Tlustice na Berounsku propojí nová cyklostezka za 7,8 milionu korun. Naváže mimo jiné...
10.4.2020
Stavbaři dokončují rekonstrukci tratě mezi Berounem a Královým Dvorem. Práce začaly v roce 2016 a...
Reklama