Vzhůru do přírody. Na Berounsku se nabízí dobrodružná cesta za trilobity s hodinovým učitelem

O Štěpánu Rakovi, přírodovědci, geologovi a paleontologovi je známo, že rád chodí na geologické vycházky i exkurze a přednáší pro veřejnost i pro školy.

S oblibou říkáte, že Češi nejsou jen národem sběratelů hub, ale také sběratelů zkamenělin. To je opravdu tolik zájemců o přednášky a workshopy, které pořádáte?
Ano, za tím si rozhodně stojím, legendární Cesta do pravěku z roku 1955 geniálního Karla Zemana, Jeskyně obřích trilobitů z románů Jaroslava Foglara a Jurský park či Jurské světy ovlivnily snad každého z kluků a každý z nás chtěl někdy zažít podobná dobrodružství. Právě proto se snažím být průvodcem pro veřejnost a školy a bezpečně projít po dně pravěkých moří a najít si zkameněliny. Sedm let jsem učil geologii na Gymnáziu J. S. Machara v Brandýse nad Labem, osvěta mne moc baví a říkám si hodinový učitel, často jezdím od mateřských škol po střední školy a pořádám osvětové přednášky.

Kam a kdy půjdete hledat zkameněliny v nejbližší době?
Rád zájemce pozvu na geologickou vycházku na Felbabku k Rejkovicím 8. června a do okolí Radotína 15. června, exkurzí pořádám ročně celou řadu, v sezoně  skoro každou sobotu. Lidí za rok vyvedu do terénu přes tisíc, baví mě příměstské tábory i exkurze pro školy. Rozhodně se vyplatí využít pěkného počasí, a kdo se mnou na vycházky chodí ví, že mi na nich neprší..

Nabízíte přednášky také základním školám, mají zájem?
Ano, přednášky dělám i na míru, na Bílé hoře jsem mláďata seznámil s dobou, kdy bylo moře na Bílé hoře, snažím se přizpůsobit školním osnovám nebo dětem v mateřské škole přinesu zkameněliny a schránky dnes žijících živočichů pro srovnání, jako nedávno v mateřské škole v Milíně nebo v Rudě u Rakovníka. Na základní škole v Praze jsme přednášel šesťákům o minerálech a horninách a navážu na hodiny, které nedávno geologii věnovali. Ideální je povyprávět studentům ve škole a pak je vzít do terénu, kde si každý najde nějakou svou zkamenělinu, ten pocit se nikdy neomrzí.

Mohou s vámi vyrazit do přírody i senioři?
Ano, exkurze mám na maximálně tři až čtyři hodiny, ujdeme tak tři až pět kilometrů, pohodovým terénem, chodí i maminky s kočárky a lidé s pejsky Nejméně mi přišli tři zájemci, jednou ale dokonce sto osmdesát osm, průměrně mívám kolem šedesáti sběratelů a věřte nebo ne, ale všichni si odnesou nějaký zkamenělý poklad.

Říká se, že zkameněliny jsou v okolí Berouna a Prahy téměř na každém kroku, proč tomu tak je? A kde nejvíc?
V oblasti Českého krasu, mezi Barrandovem a Zdicemi u Berouna, v lomech u Radotína, Koněprus či legendárních Skryjí….jsou zde skály z uložených mořských hornin, které neprošly tlakovou ani teplotní přeměnou, tzv. metamorfozou a nebyly ani odneseny řekami. Jde o horniny staré čtyři sta až pět set milionů let a kdekoliv vystoupíte mezi Prahou a Berounem z vlaku a trochu okolí znáte, na nějakou zkamenělinu snad narazíte všude. Česká republika je opravdu výjimečná!

Kde je největší ráj trilobitů a jak se na ně dívat z pohledu minulosti?
Jistě v okolí Prahy západ u Radotína, Kosoře, v okolí Koněprus, Jinců, Skryjí. Jen z lomů od Koněprus známe kolem dvou tisíc živočišných forem, samozřejmě nejen trilobitů. Trilobiti na naší planetě žili po tři sta milionů let a vyhynuli, neuměli se přizpůsobit ustupujícímu moři a zhoršeným podmínkám. Dinosauři zde žili nějakých sto čtyřicet  milionů let a ptáci jsou jejich nejdokonalejší formou. Naučili se tedy létat, trilobiti bohužel dokázali žít jen v mořích, kdo ví, do jakých forem by se bývali vyvinuli, o tom si můžeme nechat jen zdát, jejich zkameněliny ale na geologických vycházkách, které pořádám, najde snad opravdu každý.

Softball na Černém Mostě slaví třicet let

22.10.2020
Vážení obyvatelé Hořovic, vážení zákazníci, v uplynulých letech jste čas od času mohli zaslechnout nebo...
22.10.2020
Ve středu 21. října vyhlásila vláda další omezení v souvislosti s koronavirem. K již existujícím...
21.10.2020
Vzhledem k zhoršující se hygienicko-epidemiologické situaci související s šířením COVID-19 NH a v souladu s...
20.10.2020
V Hořovicích se připravuje hudební multižánrový festival do Klubu Labe na březen příštího roku. Je...
20.10.2020
V pondělí 12. října uplynulo právě dvacet let od otevření medvědária v Berouně, kde jsou...
15.10.2020
V sobotu 19. září se uskutečnilo v obřadní síni MěÚ Zbiroh slavnostní vítání nových občánků...
14.10.2020
Pečující na Berounsku, Dobříšsku a Hořovicku mohou zdarma využít zajímavé nabídky. Uvádíme ty, které jsou...
14.10.2020
Na začátku roku měla skupina 18 oddílů a 348 registrovaných členů. Na jaře se rozběhla...
14.10.2020
Celý víkend od 18. do 20. září se ještě mohly, sice s malým omezením, konat...
14.10.2020
Z důvodu nevyhovujícího stavu protihlukové stěny na dálnici D5 mezi kilometry 9,23-10,5 v pravé krajnici...
Reklama