Vzhůru do přírody. Na Berounsku se nabízí dobrodružná cesta za trilobity s hodinovým učitelem

O Štěpánu Rakovi, přírodovědci, geologovi a paleontologovi je známo, že rád chodí na geologické vycházky i exkurze a přednáší pro veřejnost i pro školy.

S oblibou říkáte, že Češi nejsou jen národem sběratelů hub, ale také sběratelů zkamenělin. To je opravdu tolik zájemců o přednášky a workshopy, které pořádáte?
Ano, za tím si rozhodně stojím, legendární Cesta do pravěku z roku 1955 geniálního Karla Zemana, Jeskyně obřích trilobitů z románů Jaroslava Foglara a Jurský park či Jurské světy ovlivnily snad každého z kluků a každý z nás chtěl někdy zažít podobná dobrodružství. Právě proto se snažím být průvodcem pro veřejnost a školy a bezpečně projít po dně pravěkých moří a najít si zkameněliny. Sedm let jsem učil geologii na Gymnáziu J. S. Machara v Brandýse nad Labem, osvěta mne moc baví a říkám si hodinový učitel, často jezdím od mateřských škol po střední školy a pořádám osvětové přednášky.

Kam a kdy půjdete hledat zkameněliny v nejbližší době?
Rád zájemce pozvu na geologickou vycházku na Felbabku k Rejkovicím 8. června a do okolí Radotína 15. června, exkurzí pořádám ročně celou řadu, v sezoně  skoro každou sobotu. Lidí za rok vyvedu do terénu přes tisíc, baví mě příměstské tábory i exkurze pro školy. Rozhodně se vyplatí využít pěkného počasí, a kdo se mnou na vycházky chodí ví, že mi na nich neprší..

Nabízíte přednášky také základním školám, mají zájem?
Ano, přednášky dělám i na míru, na Bílé hoře jsem mláďata seznámil s dobou, kdy bylo moře na Bílé hoře, snažím se přizpůsobit školním osnovám nebo dětem v mateřské škole přinesu zkameněliny a schránky dnes žijících živočichů pro srovnání, jako nedávno v mateřské škole v Milíně nebo v Rudě u Rakovníka. Na základní škole v Praze jsme přednášel šesťákům o minerálech a horninách a navážu na hodiny, které nedávno geologii věnovali. Ideální je povyprávět studentům ve škole a pak je vzít do terénu, kde si každý najde nějakou svou zkamenělinu, ten pocit se nikdy neomrzí.

Mohou s vámi vyrazit do přírody i senioři?
Ano, exkurze mám na maximálně tři až čtyři hodiny, ujdeme tak tři až pět kilometrů, pohodovým terénem, chodí i maminky s kočárky a lidé s pejsky Nejméně mi přišli tři zájemci, jednou ale dokonce sto osmdesát osm, průměrně mívám kolem šedesáti sběratelů a věřte nebo ne, ale všichni si odnesou nějaký zkamenělý poklad.

Říká se, že zkameněliny jsou v okolí Berouna a Prahy téměř na každém kroku, proč tomu tak je? A kde nejvíc?
V oblasti Českého krasu, mezi Barrandovem a Zdicemi u Berouna, v lomech u Radotína, Koněprus či legendárních Skryjí….jsou zde skály z uložených mořských hornin, které neprošly tlakovou ani teplotní přeměnou, tzv. metamorfozou a nebyly ani odneseny řekami. Jde o horniny staré čtyři sta až pět set milionů let a kdekoliv vystoupíte mezi Prahou a Berounem z vlaku a trochu okolí znáte, na nějakou zkamenělinu snad narazíte všude. Česká republika je opravdu výjimečná!

Kde je největší ráj trilobitů a jak se na ně dívat z pohledu minulosti?
Jistě v okolí Prahy západ u Radotína, Kosoře, v okolí Koněprus, Jinců, Skryjí. Jen z lomů od Koněprus známe kolem dvou tisíc živočišných forem, samozřejmě nejen trilobitů. Trilobiti na naší planetě žili po tři sta milionů let a vyhynuli, neuměli se přizpůsobit ustupujícímu moři a zhoršeným podmínkám. Dinosauři zde žili nějakých sto čtyřicet  milionů let a ptáci jsou jejich nejdokonalejší formou. Naučili se tedy létat, trilobiti bohužel dokázali žít jen v mořích, kdo ví, do jakých forem by se bývali vyvinuli, o tom si můžeme nechat jen zdát, jejich zkameněliny ale na geologických vycházkách, které pořádám, najde snad opravdu každý.

Softball na Černém Mostě slaví třicet let

19.11.2020
I během distanční výuky se daří děti motivovat k učení a lepším výsledkům díky aplikaci...
14.11.2020
Každý rok Charita Beroun pořádala Noc venku, kdy si lidé mohli vyzkoušet spát venku tak,...
13.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
13.11.2020
Ve středu 11. listopadu v 9 hodin se před prodejnou COOP na Palackého nám. v...
12.11.2020
Ve snaze o větší ochranu zaměstnanců a pacientů v Nemocnici Hořovice přistoupili k důraznější kontrole...
12.11.2020
Město Beroun má velkou šanci získat dotaci na stavbu nové školní budovy s kapacitou 18...
9.11.2020
Králův Dvůr na Berounsku vybudoval sběrný dvůr, lidé už tak nemusejí s odpadem do Berouna....
9.11.2020
Letošní podzim se v Brdech nesl ve znamení nově uzavřených partnerství, která mají za cíl...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
4.11.2020
Dýňování je dnes již všeobecně známý pojem, který je v naší krajině oblíbený teprve několik...
3.11.2020
Den poezie 2020 v Rokycanech nově on-line.
Reklama