16℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

Za acháty a křemeny do Muzea Českého krasu

V Muzeu Českého krasu v Berouně je až do konce září k vidění nová výstava Acháty a křemeny – krása skrytá v kamenech, která přesvědčuje o tom, že příroda je mocná čarodějka.

Reklama

Expozice poodhaluje jednak krásu achátů, ale i dramatické okolnosti jejich zrodu z nitra bouřících sopek. Zjistíte, co obnáší jejich sběr v přírodě a poznáte, jak se zdánlivě nehezké pozůstatky vulkanické činnosti změní rukou člověka v umělecká díla.

Vernisáž výstavy proběhla ve čtvrtek 16. května 2019 v Jenštejnském domě na Husově náměstí v Berouně, jejíž součástí byla i komentovaná prohlídka pod vedením kurátora Mgr. Pavla Bokra a Františka Janouše, jednoho ze spoluautorů výstavy. Další komentované prohlídky se uskuteční 13. 7., 3. 8. a 31. 8. 2019.

Výstava je členěna na dvě části, v přízemí muzea se návštěvníci seznámí pomocí velkoformátových fotografií, videoprojekce a modelu sopky se vznikem achátů, se způsoby jejich hledání a následného opracování. V prvním patře na ně pak čekají samotné exponáty.

Nechybí dotyková obrazovka s mapami nalezišť a fotografiemi jednotlivých lokalit. V pokladně si mohou návštěvníci koupit různě velké kusy zmíněných polodrahokamů. K dostání je také publikace Acháty Barrandienu a další leštitelné materiály, která pojednává o historii a současnosti sbírání achátů i dalších dekoračních kamenů v této oblasti.

K vidění jsou ty nejlepší kusy krásných polodrahokamů, achátů a železitých křemenů, tak zvaných z posledních desetiletí, které se podařilo shromáždit. Nechybí ani detailní velkoformátové fotografie, které ukazují, jak dokonalé barevné kompozice umí příroda vytvořit.

Návštěvníci se dále mohou seznámit s tím, jak se kameny sbírají a zpracovávají. „Za vybudováním sbírky stojí mnohdy i celoživotní namáhavá práce a tisíce hodin strávených v terénu doslova za každého počasí. Často se sběratel vrátí bez nálezu, a přesto se další den vydá na další výpravu,“ říká František Janouš, jeden ze sběratelů, kteří v Berouně vystavují své exponáty.

Známé je naleziště achátů Podkrkonoší, například bájný vrch Kozákov. Jen málokdo však ví, že se acháty nachází i v okolí Hořovic na Berounsku, kde se vyskytují v dutinách již dávno ztuhlé lávy. „Proto jsme si jako jeden z cílů výstavy stanovili představit i s pomocí modelu sopky náš region jako oblast pradávných vulkánů a prezentovat krásu kamenů, kterým dala vzniknout právě sopečná činnost. “ dodává Pavel Bokr.

Softball na Černém Mostě slaví třicet let

21.7.2019
V létě 1869 zastavovaly vlaky i v Černošicích a ve Všenorech, kde předtím ještě zastávky...
19.7.2019
Stavba vodních nádrží pro mírnění následků sucha u Senomat a Šanova na Rakovnicku má začít...
14.7.2019
Policisté zadrželi podezřelé z krádeží na čerpacích stanicích na Kladensku a na Berounsku. Způsobili škodu...
8.7.2019
Beroun opět zprovoznil venkovní plavecký bazén na Velkém sídlišti, který byl minulé pondělí uzavřen kvůli...
8.7.2019
V Berouně začne v srpnu rekonstrukce lávky pro pěší přes dálnici D5, stavební práce potrvají...
8.7.2019
Vítězi architektonické soutěže na novou podobu Wagnerova náměstí v Berouně se stali Richard Ott, Eliška...
8.7.2019
Králův Dvůr na Berounsku opravil střechu zámecké věže. Rekonstrukce vyšla na 1,3 milionu korun, město...
7.7.2019
Beroun chce na náměstí instalovat mlhovou bránu, která bude v parných dnech sloužit k osvěžení...
4.7.2019
Záchytné parkoviště vznikne na pozemcích u vlakového a autobusového nádraží poblíž dosavadního parkoviště PR (park...
4.7.2019
Urologické výkony lékaři až dosud prováděli na chirurgickém oddělení. Zřízení samostatné urologie přináší pacientům i...
Reklama