4℃
Dnes je 11. prosinec , svátek má Dana

Za acháty a křemeny do Muzea Českého krasu

V Muzeu Českého krasu v Berouně je až do konce září k vidění nová výstava Acháty a křemeny – krása skrytá v kamenech, která přesvědčuje o tom, že příroda je mocná čarodějka.

Expozice poodhaluje jednak krásu achátů, ale i dramatické okolnosti jejich zrodu z nitra bouřících sopek. Zjistíte, co obnáší jejich sběr v přírodě a poznáte, jak se zdánlivě nehezké pozůstatky vulkanické činnosti změní rukou člověka v umělecká díla.

Vernisáž výstavy proběhla ve čtvrtek 16. května 2019 v Jenštejnském domě na Husově náměstí v Berouně, jejíž součástí byla i komentovaná prohlídka pod vedením kurátora Mgr. Pavla Bokra a Františka Janouše, jednoho ze spoluautorů výstavy. Další komentované prohlídky se uskuteční 13. 7., 3. 8. a 31. 8. 2019.

Výstava je členěna na dvě části, v přízemí muzea se návštěvníci seznámí pomocí velkoformátových fotografií, videoprojekce a modelu sopky se vznikem achátů, se způsoby jejich hledání a následného opracování. V prvním patře na ně pak čekají samotné exponáty.

Nechybí dotyková obrazovka s mapami nalezišť a fotografiemi jednotlivých lokalit. V pokladně si mohou návštěvníci koupit různě velké kusy zmíněných polodrahokamů. K dostání je také publikace Acháty Barrandienu a další leštitelné materiály, která pojednává o historii a současnosti sbírání achátů i dalších dekoračních kamenů v této oblasti.

K vidění jsou ty nejlepší kusy krásných polodrahokamů, achátů a železitých křemenů, tak zvaných z posledních desetiletí, které se podařilo shromáždit. Nechybí ani detailní velkoformátové fotografie, které ukazují, jak dokonalé barevné kompozice umí příroda vytvořit.

Návštěvníci se dále mohou seznámit s tím, jak se kameny sbírají a zpracovávají. „Za vybudováním sbírky stojí mnohdy i celoživotní namáhavá práce a tisíce hodin strávených v terénu doslova za každého počasí. Často se sběratel vrátí bez nálezu, a přesto se další den vydá na další výpravu,“ říká František Janouš, jeden ze sběratelů, kteří v Berouně vystavují své exponáty.

Známé je naleziště achátů Podkrkonoší, například bájný vrch Kozákov. Jen málokdo však ví, že se acháty nachází i v okolí Hořovic na Berounsku, kde se vyskytují v dutinách již dávno ztuhlé lávy. „Proto jsme si jako jeden z cílů výstavy stanovili představit i s pomocí modelu sopky náš region jako oblast pradávných vulkánů a prezentovat krásu kamenů, kterým dala vzniknout právě sopečná činnost. “ dodává Pavel Bokr.

Softball na Černém Mostě slaví třicet let

Včera, 16:01
Letos první ročník bruslařské olympiády zorganizovalo za podpory města Okresní sdružení ČUS Beroun.
Včera, 15:33
Nezaměstnanost ve středních Čechách v listopadu stagnovala na hodnotě 2,3 procenta. Úřady práce v kraji...
6.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
26.11.2019
Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes...
25.11.2019
Přezuto by mělo být od 1. listopadu. Na provoz vozidla v zimním období pamatuje také...
24.11.2019
Cena benzinu u čerpacích stanic ve Středočeském kraji vzrostla v uplynulém týdnu o pět haléřů,...
24.11.2019
Policisté se zaměřili na dodržování sociálních předpisů, tachografy, zajímaly je i hmotnostní limity motorových vozidel.
20.11.2019
V rámci kampaně Evropský testovací týden bude obecně prospěšná společnost Magdaléna bezplatně testovat na infekční nemoci,...
Reklama