Za pěstování konopí hrozí pětici pachatelů až desetileté tresty

Krajští kriminalisté zadrželi na třech místech v republice – ve Středočeském, Ústeckém kraji a v Praze osoby, které konopí pěstovaly, sklízeli, sušili, finálně zpracovávali a distribuovali uživatelům.

Na zadržení některých osob se podílela i středočeská zásahová jednotka. Všichni jsou obviněni z nedovolené výroby a jiného nakládání s OPL. Kromě jednoho obviněného jsou všichni zadržení ve vyšetřovací vazbě.

„Na celém případu s krycím názvem DYT pracovali krajští kriminalisté na základě vlastních zjištění několik měsíců, kdy velice detailně a intenzivně dokumentovali trestnou činnost pěti osob, které si vybudovaly vlastní pěstírny konopí. Dokumentace trestné činnosti těchto osob, napříč několika kraji, byla velice náročná, nicméně koncem loňského roku, na základě zjištěných informací a operativních šetření bylo zadrženo pět osob, jednalo se o čtyři muže ve věku 31, 34, 41 a 64 let a jednu ženu ve věku 29 let. V daný den se na této realizaci podílelo více jak pět desítek policistů z krajských útvarů středočeské policie, včetně zásahové jednotky, středočeským policistům vypomohli i kolegové z kraje ústeckého,“ vysvětluje mjr. Mgr. Vlasta Suchánková z oddělení tisku a prevence P ČR.

Policisté při domovních prohlídkách zajistili čtyři různě velké, ale kompletně vybavené, pěstírny konopí. V rukou policistů, a pro další znalecká zkoumání, skončilo bezmála 1300 rostlin konopí v různých stádiích růstu a pět kilogramů sušiny konopí, která byla připravena k následné distribuci. Kriminalisté zajistili také přes 6,5 milionu korun na hotovosti, dále pak pět tisíc eur a 700 USD. Kromě toho kriminalisté v rámci trestního řízení zajistili také rozestavěný dům, jako výnos z trestné činnosti.

„Kromě 64letého muže jsou všichni obvinění, tedy včetně 29leté ženy, stíháni vazebně. Vzhledem k tomu, že vyšetřování stále pokračuje, není vyloučeno, že po vyhodnocení zajištěných důkazů a po obdržení výsledků znaleckého zkoumání zajištěných rostlin konopí, že bude přistoupeno ke zpřísnění  právní kvalifikace jednání obviněných osob, a tedy i možná výše trestu, kdy by některým z nich hrozili tresty odnětí svobody od osmi do dvanácti let,“ doplňuje Vlasta Suchánková.

Včera, 19:10
V provizorním operačním a informačním středisku si všichni návštěvníci mohli vyzkoušet, jak správně událost nahlašovat.
Včera, 17:50
Dalším případem pytláctví, kdy padli dva jeleni, se zabývají rakovničtí kriminalisté.
Včera, 17:11
Blížící se jaro začíná lákat k vycházkám a výletům. Jednou zajímavou předjarní vycházkou může být...
Včera, 15:59
Výzkumníci z Technoparku Kralupy nad Vltatovou, který je součástí Vysoké školy chemicko-technochnologické v Praze, ve spolupráci...
Včera, 11:01
Příbram chce v ještě v tomto volebním období postavit parkovací dům na autobusovém nádraží. Měl...
Včera, 10:11
Nymburk prodal pozemky v průmyslové zóně Sever. Za zhruba 16 hektarů zaplatí investor 60 milionů...
21.2.2020
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
21.2.2020
Středočeští záchranáři mají v Kostelci nad Černými lesy u Prahy nové výjezdové stanoviště. Vzniklo v...
21.2.2020
Začátkem února si hořovičtí městští policisté převzali nový automobil značky Škoda. Vozidlo zakoupila společnost NH...
21.2.2020
Vedení Kladna jedná o podobě obnovy železničních stanic ve městě a jejich okolí. Pokračují úpravy...
Reklama