20℃
Dnes je 24. duben , svátek má Jiří

Zámku v Hořovicích na Berounsku loni výrazně přibylo návštěvníků

Zámku v Hořovicích na Berounsku loni výrazně přibylo návštěvníků. Jejich počet vzrostl na 26.000 z předloňských 15.400. K většímu zájmu o památku přispělo mimo jiné otevření nového prohlídkového okruhu, informovala Kateřina Bařtipánová ze správy zámku.

Reklama

Nový návštěvnický okruh ukazuje reprezentativní prostory stavebníků a někdejších majitelů panství. Uzavřen byl před lety kvůli rozsáhlé opravě střechy. Loni v létě se ho podařilo opět zpřístupnit, a to v rozšířené podobě. „Tento okruh byl otevřený od konce června a slavil poměrně velký úspěch, navštívily ho čtyři tisíce lidí,“ uvedla Bařtipánová.

Prohlídková trasa je koncipována chronologicky jako vývojová expozice připomínající ve třech místnostech stavebníky zámku pány z Vrbna a ve zbývající části nejvýznamnější majitele knížecí rod pánů z Hanau. V apartmánech knížete a kněžny jsou umístěny osobní předměty reprezentativní povahy, dobové vybavení, portréty majitelů nebo rozsáhlý soubor portrétních fotografií knížecí rodiny.

Do loňské návštěvnosti se podle Bařtipánové promítla také výstava Zámek jako internační tábor, která vznikla v rámci výročí 100 let republiky a mapovala události roku 1918, kdy památka sloužila jako internační tábor pro italské vojenské zajatce. Úspěch mělo také Hledání pokladu v zámeckém parku, což byla akce určená pro děti a rodiny.

Hořovický zámek, který je původně barokní stavbou upravovanou v 19. století, nechal vystavět hrabě Jan František z Vrbna a Bruntálu. Kvůli chybějícím archivním materiálům však nelze s jistotou přesně říci, kdy tato památka vznikla, a není známo ani jméno jejího architekta. První zmínka o zámku byla učiněna před třemi staletími v soupisu pozůstalosti po Janu Františkovi.

Zdroj: čtk

Před 1 hodinou
Středočeští celníci našli v berounském skladu českého internetového obchodu padělky stavebnice lego. Upozornili na ně...
15.4.2019
Někdy jsou případy natolik neočekávatelné, že jen opravdu velmi rychlá a správná reakce okolí odežene...
12.4.2019
Městské muzeum v Žebráku na Berounsku, které je pobočkou Muzea Českého krasu, zahájilo novou sezonu...
10.4.2019
6. dubna 2019 poprvé po zimní pauze pro návštěvníky své prostory znovu otevřelo Army muzeum...
8.4.2019
Město jde vstříc obyvatelům a rozhodlo se využívat nový informační systém MOBISYS, díky kterému může...
7.4.2019
Národní přírodní rezervace Karlštejn, která má pro turisty přes čtyřicet značených tras, je chráněné území...
6.4.2019
Oblastní spolek Českého červeného kříže v Berouně má bohaté portfolio velmi žádaných služeb.
5.4.2019
Zemní práce v areálu berounské nemocnice, které souvisejí s miliardovým projektem psychiatrické kliniky, potrvají zhruba...
3.4.2019
Hasiči dnes ráno vyjížděli k požáru bytu v Berouně. Z bytového domu pomohli vyvést zhruba...
3.4.2019
Policisté obdrželi informaci o případu, ke kterému mělo dojít v obci Žebrák před základní školou...
Reklama