11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Ze Senomat na všechny světové strany

Blízké okolí Senomat, obce na nezápadnější cípu Rakovnicka, může turistům nabídnout zajímavé pěší i cyklistické výlety.

Z blízkého okolí je to především historické město Rakovník s muzeem a galerií, turisty je oblíbený i vrch Šibeník, kde stála v minulosti rakovnická šibenice, také Petrovice s poutním kostelem Navštívení Panny Marie a zázračnou studánkou. Minout se nedá ani bývalý pískovcový lom, nyní přírodní památka Přílepská skála a dobrou vzpomínkou na příjemný výlet v okolí Senomat může být i rozhled do Rakovnické kotliny od samoty Divín nad Příčinou i procházka zámeckým parkem v Kolešovicích. Kněževes zase může nabídnut historickou venkovskou architekturu a Přírodní park Jesenicko unikátní přírodní krásy. K některým vedou značené pěší a cyklistické trasy, k dalším se snadno lze dostat po svých.

Jedním ze zdejších tematických výletů je Čas přišel, česat chmel, věnovaný sklizni chmele na Rakovnicku na konci 19. a v první polovině 20. století. Nenáročný šestnáctikilometrový cykloturistický výlet, který vede přes Zderaz, Kolešovice, Kněževes, Přílepy a Nouzov, určitě není promarněným časem. Výletníci se dozvědí, jak se sklízel ve zmíněném období chmel, jaké pamětihodnosti je na cestě čekají a jaké pověsti se váží k místům, kudy projíždějí.

Z Rakovníka přes Senomaty do Šanova vede trasa devítikilometrového výletu z řady Staromilské toulky Rakovnickem. Jsou to průvodci určené nejen pro milovníky romantických zašlých časů, ale všem, kteří hledají nové kouzlo známých i neznámých míst. Je to i kus historie a popud k zamyšlení, vždyť Staromilské toulky čerpají z výletních průvodců, které turisty a cestovatele vedly Rakovnickem před padesáti, sto a více lety a bez velkých úprav mohou stejnému účelu dobře posloužit i nyní.

Originální text, převzatý ze starých bedekrů, kronik a dalších pramenů, je s vědomím všech nedokonalostí ponechán v původní jazykové i obsahové podobě, a doplněn o vysvětlivky, které opravují jeho nepřesnosti, uvádí další zajímavosti na trase, srovnávají, jak se popsaná místa během let změnila nebo obsahují další užitečné informace, které s výletem souvisí.

Není bez zajímavosti, že základní popis výletní trasy Senomaty –Šanov je převzat z Průvodce Rakovnickem a Křivoklátskem z roku 1908. Převážná část výletu je věnována právě zajímavostem městyse Senomat, ať už jsou to místní památky nebo mlýny.

15.11.2019
V Berouně byla otevřena přístavba 2. základní a mateřské školy v Preislerově ulici, v příštích...
14.11.2019
Středočeský kraj přispěje na obnovu lesních porostů a budování oplocenek. O dotaci požádalo 203 lesních...
12.11.2019
Pilotní vzdělávací projekt SIC DigiEduLab zahájí začátkem listopadu. Program představí jedinečnou metodologii výuky v dílně...
12.11.2019
Živé kapry převážel traktor s valníkem v přepravních kádích. Po havárii se vzhledem na svažitém...
10.11.2019
Až do 24. listopadu se můžete přijít podívat do Roubenky Lechnýřovny a Galerie Samson Cafeé...
9.11.2019
Leteckomodelářský klub založili nadšenci z Rakovníka a okolí začátkem roku 1950. Ne, že by se...
9.11.2019
Třetí zářijový víkend se sešla žákovská elita v letním biatlonu v Břidličné na Šumpersku na...
8.11.2019
V katastru obce Mořina na Berounsku nastal pro HZS Středočeského kraje náročný večerní zásah.
5.11.2019
Ve středních Čechách chce ve volbách do krajského zastupitelstva, které se konají příští rok na...
5.11.2019
K ohlášené středeční stávce kvůli platům pedagogů se i dnes připojují další středočeské školy, přesný...
Reklama