Betlém v Uhlířských Janovicích je každým rokem bohatší

28.12.2021
Vítězslav Hospes

Město Uhlířské Janovice leží zhruba 17 km od Kutné Hory, pro svou polohu bývá nazýváno i Bránou do Posázaví. Má včetně přidružených částí 3100 obyvatel. Může se pochlubit nádhernou přírodou v okolí (zejména hlubokými lesy a velkými rybníky) i řadou zajímavých míst, například kostelem sv. Aloise, rozsáhlým Václavským náměstím, sochou sv. Václava a překrásným udržovaným parkem. Není divu, že se zde turisté rádi zastavují na trase do Kácova i k dalším proslulým vodáckým cílům.

V období od prvního adventu do Tří králů zde mají k zastávce důvod navíc: Na zmíněném náměstí, poblíž radnice či autobusové zastávky zde už asi sedm roků oko i duší těší vyřezávaný betlém o rozměrech 4 x 2,5 m.

Jeho autorem je místní občan Miroslav Gross, kterému koníček přerostl v umění. Jak už při první prezentaci svého betlému (tehdy ještě vyřezával z lípy, později přešel k dubovému dřevu) přislíbil, každým rokem betlém rozšiřuje o jednu lidskou či zvířecí postavu (v roce 2021 to byl pes). Betlém se stává přirozeným shromaždištěm větších či menších hloučků místních občanů i návštěvníků Uhlířských Janovic, milou připomínkou svátečního času. Ať tato tradice vydrží co nejdéle!


Témata:

Nepřehlédněte