Bez hvězdy stříbrného plátna by dnes nelétaly raketoplány

V období první republiky hrál zejména milovníky a mladé hrdiny. Můžeme si jej pamatovat jako septimána Jindru Benetku ze snímku Škola, základ života! nebo dr. Marka z komedie Katakomby, kde si zahrál po boku Vlasty Buriana. Po válce se stal vědcem, který pomohl NASA do vesmíru. O kom je řeč?

Antonín Novotný se narodil 15. března 1913 v Táboře. Vystudoval gymnázium a s rodinou se přestěhoval do Prahy, kde pokračoval ve studiích.

V Praze ho objevili režiséři Svatopluk Innemann a Vladislav Vančura, kteří ho obsadili do role studenta Jana Šimona v dramatu PŘED MATURITOU (1932). Tato postava odstartovala celou řadu postav milovníků, sympaťáků a mladých hrdinů. Těmto rolím dodával půvab svým klidným a vlídným hlasem, uhlazeným zjevem a také melancholickým pohledem v očích.

Když Burian sportoval. Král komiků vypráví o svých koníčcích a koních

Role milovníků následovaly po desítkách: Záhada modrého pokoje, Slávko, nedej se! nebo Hotel modrá hvězda. Právě tento film se stal jeho posledním, v roce 1942 totiž ukončil hereckou kariéru.

Ozval se i Hollywood

Americká filmová společnost MGM si vybrala mladou československou hvězdu na stáž, když hledala v Evropě nové tváře. Americký sen se však nekonal a po devítiměsíční dřině se Novotný rozhodl vrátit zpět do Československa.

Z herce inženýrem a doktorem

Ačkoliv se zdálo, že má zaděláno na celoživotní hereckou dráhu milovníků, on sám bral herectví spíše jako zábavu a rozhodně netoužil po filmovém životě. Jeho vášní byla totiž chemie. Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy studoval ještě před uzavřením vysokých škol nacisty. Po válce získal na ČVUT titul inženýra chemie a poté i dr. technických věd. Krátce pracoval na ČVUT jako odborný asistent a do roku 1948 se věnoval dokonce podnikání v chemickém průmyslu.

Zpět v USA, tentokrát však ne jako herec

Mladý septimán Benetka byl ve skutečnosti velkým technickým odborníkem, krátce byl dokonce ředitelem výzkumného ústavu v Komárově, odborným poradcem a pedagogem v Chotěboři nebo odborným pracovníkem v pražském podniku Smalt.

Herec Marvan natočil za necelých 50 let přes dvě stovky filmů. Totalita mu v tom nezabránila

Před srpnovou okupací roku 1968 byl na stáži v západoněmeckém Coburgu, kde se poté usadil natrvalo. Dál se věnoval oboru smaltů a zanedlouho na to se vrátil zpět do USA, tentokrát však jako vědec, který měl posunout Američany do vesmíru.

Vědec, který posunul NASA do vesmíru

Svou druhou americkou šanci už Novotný využil. V oboru smaltů začal spolupracovat s NASA na vývoji speciálních smaltových destiček pro raketoplány. Co je však zajímavé, že tyto jeho destičky se na raketoplánech používají dodnes.

Jak se USA staly pány vzduchu a kosmu? V roce 1915 vznikla příslušná agentura, dnes známá jako NASA

Zpět doma

Po roce 1989 se několikrát vrátil do Čech. Jeho bývalé slávě už zde byl ale konec. Naše země si Antonína pamatovala jen jako herce z černobílých filmů, jeho vědeckou slávu, která se doslova hvězd dotýkala, mnoho lidí neznalo.

Antonín Novotný umírá 23. dubna 2005 v bavorském městě Rödental ve věku devadesáti dvou let. Česká veřejnost se však o jeho smrti dozvěděla až s ročním zpožděním. Novotného ostatky byly dle jeho přání převezeny do Čech, kde byl rozptýlen.

Dnes, 15:20
Mnozí vydavatelé časopisů to vědí a vidí v tom klondike. Sázejí na ženskou potřebu vrby...
Dnes, 13:40
Koňovití savci existují přibližně 55 milionů let. Za tuto dobu vytvořili více než deset druhů,...
Dnes, 08:11
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 08:11
Baťova obchodní strategie je dnes už poměrně známá, výrobna obuvi, výstavba domů pro své zaměstnance,...
Včera, 14:20
Mrazivá noc počínající zimy pomalu končí. Krajina je dosud poseta mnoha tisíci ohníčků, u kterých...
Včera, 13:40
Lidé se pomalu ale jistě stěhují z měst na venkov. Někdo tam jde, protože chce...
Včera, 11:40
Jistě si všichni umíme představit, že období raného středověku nepatřilo právě k těm nejklidnějším. Nájezdy...
Včera, 11:11
O splavnění řeky Moravy se lidé snažili několik století, ovšem až v první polovině toho...
Včera, 06:40
Předvánoční pečení patří k době adventu stejně jako věnec se čtyřmi svíčkami. Krásně provoní byt vanilkou,...
1.12.2020
Jako by to snad nebyla ani architektura, ale jen pouhá hračka, stavebnice Lego. Mezi naprosto...
1.12.2020
Budoucnost práce budou určovat flexibilita a odolnost. Současná krize vyžaduje od firem, aby naslouchaly potřebám...
Reklama