4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Bez smartphonu ani ránu. Internet ovládá generaci Z. Patříte do ní také?

Děti, které se narodili po roce 1994, spadají do takzvané generace Z. Tyto děti využívají technologie od čím dál nižšího věku. Mobily, tablety a počítače jsou součástí jejich každodenního života.

Reklama

Komunikace s rodinou a přáteli, ale zároveň foťák, kamera, přenosný počítač a televize v jednom. To všechno znamená pro generaci mladých lidí mobilní telefon. A tak není divu, že musí mít každou chvilku nový a dražší. Mobil je zároveň pro spoustu dětí herní konzolí, hry je mohou zabavit na celé hodiny. Stejně tak na filmy nebo seriály se mohou koukat třeba celý den. Mobil už tak není jenom nástrojem pro kontakt, spíš naopak. Děti a dospívající se čím dál víc ztrácejí ve virtuálním světě. Proč tomu tak je?

Která auta „frčela“ v 70. a 80. letech v Československu? Socialismus lidem dopřál jen základní modely

Generace Baby boomers

Sem spadají lidé narození v letech 1946 až 1964. Jsou to lidé narozeni během ekonomické prosperity v USA, která následovala po druhé světové válce. Momentálně je tato generace už v důchodovém věku, předcházející generace před „baby-boomery“ je americká Tichá generace – sem spadají ročníky 1925 až 1945. Generace Baby boomers je spojena hlavně se vznikem subkultur jako hippies a punk.

Generace X

Po Baby boomers následuje generace lidí narozených v letech 1965 až 1985, říká se jim generace X. Tento termín se používá v marketingu, sociálních vědách i v populární kultuře. Kromě tohoto termínu se používá i „baby busters“ nebo „post boomers“, nebo generace lenochů. Lidem, kteří se narodili v rámci generace X v Československu, se říká Husákovy děti.

Noviny, internet a televize bez fotografií a videí jakýchkoliv osob? Podle EU a GDPR ano. Obrovské postihy hrozí každému – pozor na facebooku!

Generace Y

Aby toho nebylo málo, po této generaci přišli lidé narození po roce 1982, kterým už se říká generace Y, nebo také mileniálové, či internetová generace (iGen). Chápe se coby následovník generace X a generace MTV. Tito lidé jsou dětmi rodičů narozených v poválečných letech. V současné době jsou ekonomicky aktivní, pracují na své životní úrovni a sociálních jistotách. Kladou důraz na osobní uplatnění, přesto se nechtějí vzdát osobního života, a proto stále více zažínají požadovat flexibilní pracovní dobu.

Generace Z

Označuje děti nového tisíciletí, říká se jí též internetová generace. Jde o lidi narozené od poloviny 90. let do současnosti. Tato generace už od samého dětství začíná pracovat s internetem, který se začal rozšiřovat až po roce 1991. Nejmladší zástupci generace Z se narodili v době světové finanční krize, která skončila v roce 2010. Následující generace ještě nebyla pojmenovaná.

Neurolog Stránský: Dítě, které se učí z počítače, má horší výsledky, než to, které se učí z papíru a diskusí

Generace Z je velmi závislá na internetu, využívá ho každý den. Je stále online, využívá už messengery, textovky, mobily, smartphony, má přístup na Youtube, ale i na další servery. Na internetu nikdy nebylo tolik dětí jako v dnešní době. Proto se jim říká také „digitální domorodci“. Výrazný rozdíl mezi generací Z a generací Y je v tom, že předchozí generaci ještě pamatují na život před masovým vzestupem informačních technologií.

 

 

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama