0℃
Dnes je 18. březen , svátek má Eduard

Biatlon byl původně vojenský sport. Víte, jak vůbec vznikl?

Biatlon je sport, ve kterém můžeme říci, že Česká republika poměrně vyniká. Zamysleli jste se ale někdy, jak vznikla tato zvláštní kombinace běhu na lyžích a střílení na terče? Pokud vás trochu zajímá, jak tento nevšední sport vznikl, pojďte se na to s námi společně podívat.

Reklama

První spojení lyží a zbraní

Ačkoliv jsou lyže v dnešní době brány jako luxusní zboží a pořídit si vlastní nové běžky či lyže je poměrně nákladná záležitost, v minulosti byly lyže brány jako potřebný prostředek, který občas rozhodoval mezi životem a smrtí. Ve Skandinávii se lyžovalo, nebo spíše abychom byli přesnější běžkovalo od pradávna. Umožňovalo to lepší pohyb ve sněhu, pokud se lovci vydali na lov. Takže tady už můžeme vidět první spojení – lyže a zbraň.

V srdci regionu L’Oisans se sportuje jedna báseň. Vytáhnete lyže nebo snowboard?

Vznik prvního oddílu

O biatlonu jako takovém můžeme mluvit až kolem 18. století. A především se využíval ve vojenství. Každý vojenský výcvik především v severských zemích obsahoval střelbu na lyžích. Tak mohli vojáci bezpečně chránit své hranice. „Mateřskou zemí“ biatlonu je Norsko, kde vznikl i první biatlonový oddíl Trysil Rifle and Ski Club. Ovšem stále se to nebralo jako sport, nýbrž obranná složka. Ačkoliv používáme slovo biatlon, ještě se tomu tak v té době rozhodně neříkalo.

Nejlepší odstřelovači historie. Nutností je ostříží zrak a ocelové nervy

Na počátku 20. století se čím dál tím více zemí inspirovalo technikou lyže plus zbraň a velký průlom přišel v roce 1924, kdy se při Týdnu zimních sportů v Chamonix konal i závod vojenských hlídek. Vyhráli ho Švýcaři, ale dobře si vedla i čtvrtá čtveřice Československa. Ovšem nemyslete, že závod nebo spíše soutěž těchto speciálních vojenských hlídek probíhal jako dnes.  Čtyři muži se společně vydali na trať dlouhou 25 až 30 kilometrů. V půli je prověřila střelba vleže. Za každou trefu svému týmu odečetli 30 vteřin.

Označení biatlonu jako oficiálního sportu

Biatlon se dostal i do Zimních olympijských her v letech 1928, 1936 a 1948. Mezi roky 1930 a 1941 se konalo rovněž Mistrovství světa. V biatlonu se řešil i malý konflikt, a byl dokonce zavrhnut v Zimních olympijských hrách, protože šlo výhradně o vojenský sport. Našel si ale svou cestu zpátky a na návrh švédského generálního sekretáře Svena Thofelta se konečně začalo užívat označení biatlon. Zároveň v roce 1956 byla přijata i pravidla.

Se splitboardem je každý terén dostupný. Nahradí oblíbený snowboard?

Ženy a malorážka

O slovo v biatlonu se začaly hlásit i ženy a proto například v Jáchymově se uskutečnilo první klání žen. Na Olympijské hry si ženy musely počkat až do roku 1992. Nebýt Zdeňka Kašpera, československého biatlonisty, který prosadil malorážku, což v podstatě znamená prosazení zbraní menšího kalibru, ženy by se nikdy v biatlonu neprosadily.

Češi jsou obecně dobří ve sportech a značné množství medailí to jenom potvrzujeme. Proto doufáme, že se naší české biatlonové reprezentaci bude dařit i nadále.

 

Dnes, 17:30
Předehrou k této bitvě byly události francouzské revoluce. 14. července 1789 došlo k pádu Bastilly...
Vlčí smečka podléhá přísné hierarchii
Dnes, 16:00
Všichni víme, že zákony přírody jsou neúprosné a zasahovat do nich nelze. I přes racionální...
Dnes, 14:00
V době svého otevření byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě....
Dnes, 11:30
Do mezinárodní středoškolské stávky za klima "Fridays for Future", kterou odstartovala svými aktivitami švédská studentka...
Dnes, 10:00
Všichni jsme už jistě zažili pocit žárlivosti. Žárlivost se bere jako silně nepříjemný pocit, emoce....
Dnes, 09:45
Martin, Honza, Ondra, Míla a Lenka…. Nezáleží na tom, koho jmenujeme prvního a koho posledního....
Dnes, 08:55
Má „Anděl smrti“Josef Mengele pokračovatele?! Už přes rok vyšetřují policisté kvůli nelegálním pokusům na pacientech...
Dnes, 08:00
Jen jasné chvíle počítám. S tímto nápisem, většinou pochopitelně v latině, jste se již mohli...
Včera, 17:30
Ohavný puch ze spáleného lidského masa naplnil celou místnost. Nic, ticho. Vyslýchaný delikvent mlčí. Zavřené...
Včera, 17:00
Novela stavebního zákona má urychlit výstavbu a ulehčit tak život stavebníkům. Jenže místo ministerských úředníků,...
Reklama