Bič na bolševika. Před 100 lety zemřel největší bojovník proti rudému teroru

Podivuhodná osobnost občanské války v Rusku. Pro jedny impulzivní neurotik, pro druhé idealista, který chtěl do poslední kapky krve bránit Rusko proti rudému teroru. Tím byl ruský admirál Alexandr Vasiljevič Kolčak. Jaký osud potkal sibiřského bělogvardějce?

S bolševikem přes palubu

A. V. Kolčak se narodil v roce 1874 v Petrohradu. Pocházel ze šlechtického rodu, odbyl si vojenskou přípravku, ale vystudoval techniku a stal se důlním inženýrem. Přesto se však dostal do armády – nikoli jako tuctový důstojník, ale jako arktický badatel v carském námořním štábu. A charismatický a výstřední důstojník udělal kariéru. Už v rusko-japonské válce velel torpédoborci a po návratu ze zajetí dostal na starost divizi torpédoborců. Uprostřed světové války znovu povýšil a stal se velitelem černomořské flotily – v pouhých jednačtyřiceti letech. I když jím zůstal jen pár měsíců. V roce 1917 se totiž vzepřel bolševickým „námořním výborům“ a jeho rezignace doprovázená divadelním gestem – zlomil kord a mrštil jím přes palubu – ho proslavila jako soupeře rudých a předznamenala jeho další osudy.

Hazardér a dobyvatel. Jako první Evropan spatřil nové pobřeží Tichého oceánu

Za obnovu carství

Nadějný vůdce bílých absolvoval vojenskou misi v USA a vrátil se na Sibiř, která byla centrem protibolševických sil. Spěchal do Omska. Na nádraží, kde v odstaveném vlaku sídlila prozatímní bílá vláda. Kolčak měl zde připravené „křeslo“ jako ministr války. Brzy poté však provedla část pravicových ministrů palácový převrat, po němž se sibiřský admirál spolu s „kolegou bělogvardějcem“ generálem Antonem Ivanovičem Děnikinem stal nejvyšším vůdcem kontrarevoluce, jejíž vojenské síly nyní stály roztroušené na východě země.

Císař nebo vlastizrádce. Vzestup a pád mexického bojovníka za nezávislost

Paradoxní se ale jevila skutečnost, že admirál Kolčak neměl žádnou flotilu, a navíc k moři to bylo z Omska nějakých šest tisíc kilometrů. Ale získal titul svrchovaného vládce a ministři ho navíc pobízeli k tomu, aby zavedl diktaturu. Nakonec souhlasil – byl voják a na první místo stavěl záchranu Ruska. Jeho vojáci tedy začali zatýkat a popravovat.

Kolčak měl podporu zahraničí. Stal se ruským hrdinou, hlavním bojovníkem proti Rudé armádě. A získal výraznou materiální podporu. Dostal milion pušek, tisíce kulometů a několik set děl. Československé legie navíc bránily Kolčakův týl, když držely pod kontrolou významnou spojnici východního Ruska – transsibiřskou magistrálu.

Hrůzovláda cara Ivana Hrozného. Proměnil Rusko ve velmoc, ale svůj lid mučil a vraždil

Zrada z vlastních řad

Kolčak burcoval své vojsko a v první polovině roku 1919 provedl velkou ofenzivu. Rozprášil řadu rudých jednotek a rychle postupoval. Doplatil však na špatné zásobování, alkoholismus i drancování místního obyvatelstva. Rudí zmobilizovali své síly a jeho armáda se zhroutila. Když padl i Omsk, Kolčak zamířil do Irkutska, kam vezl carský zlatý poklad. Chtěl se dostat ke spojencům, snad měl v plánu odjet za ženou a synem do Paříže. Jako by tušil zradu od vlastních lidí, do dopisu pro manželku napsal: „Jsem obklopen morálním úpadkem, zbabělostí a proradností…“

Krutý zásah režimu. Z temperamentního, urostlého krasavce „Ivánka“ z Mrazíka se stal zlomený člověk

Poslední pivo před popravou

V prosinci 1919 ho čeští legionáři zajali i s pokladem a vyměnili za volný průchod do Vladivostoku. Ještě nedávní Kolčakovi spojenci jej ale vydali do rukou irkutských bolševiků, kteří chtěli bílého admirála převézt do Moskvy k velkému procesu. Dostali však strach z bělogvardějců – co kdyby svého generála osvobodili? Dali tedy přednost okamžité popravě. Ještě mu na jeho žádost před exekucí podali pivo a poté už pětačtyřicetiletého bělogvardějského hrdinu postavili před střeleckou četu. Psal se 7. únor 1920.

Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)

Včera, 17:40
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
Včera, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Včera, 11:30
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Včera, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Včera, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Včera, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
29.5.2020
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
29.5.2020
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
29.5.2020
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
29.5.2020
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Reklama