-2℃
Dnes je 13. prosinec , svátek má Lucie

Bílá Hora ho vyhnala do ciziny. Skvělý český rytec se tam ale neztratil

Další fotky

Řeč je o Václavu Hollarovi, který zemřel 25. března 1677 v Londýně, ve světě známém pod latinizovanou formou jména Wenceslaus Hollar Bohemus. Jeho rytiny se staly unikátními svědky své doby a svou uměleckou a historickou hodnotu neztratily dodnes. Spíš naopak.

Narodil se v Praze o 70 let dříve, 13. července 1607 a pocházel z významné a majetné pražské rodiny. Otec Jan byl člen nižší zemské šlechty a mohl používat erb. Matka Markéta Löw byla rodem z německé rytířské rodiny. První rytiny začal Hollar vytvářet v osmnácti letech, ale otec ho v tomto nepodporoval, chtěl z něj mít právníka.

Štětcem vládl stejně skvěle jako kordem. Znáte příběh velikána českého baroka?

Po porážce na Bílé hoře (1620) nastala doba rekatolizace. Kultura utrpěla velké ztráty a zemi opouštěli význační vzdělanci, nejen z náboženských, ale i často z existenčních důvodů. Roku 1627 odešel také Hollar, který doufal, že v zahraničí bude mít lepší uplatnění a tedy i snazší existenci. Zamířil do Německa, kde pobýval ve Stuttgartu, Štrasburku, ve Frankfurtu nad Mohanem a v Kolíně nad Rýnem, kde zůstal tři roky a vydal svou první knihu. V roce 1636 se setkal s lordem Thomasem Howardem Arundelem, anglickým vyslancem a sběratelem umění. Spolu pak procestovali střední Evropu, a když se Arundel vracel roku 1637 do Anglie, Hollar odcestoval s ním. Strávil tam valnou část svého života.

Josef Mánes marně hledal žlutou růži až do své smrti. Co způsobilo jeho posedlost?

U Arundela zpočátku žil v jeho domácnosti a pracoval na zdokumentování jeho sbírky. Chtěl se dostat ke královskému dvoru, ale ohledně umění tam měl hlavní slovo vlámský malíř Anthonius van Dyck, který si po umělecké stránce s Hollarem nerozuměl. 4. července 1641 se Hollar oženil s komornou Margaret Tracy, s níž měl dvě děti – Jamese a mladší dceru. V této době se setkal s Komenským, který v Anglii pobýval do roku 1642. A právě v té době se dostal do služeb královské rodiny.

V Anglii roku 1642 vypukla občanská válka a Hollar uprchl do Nizozemí. Setkal se tu opět s Arundelem (ten poté roku 1646 zemřel v Itálii) a věnoval se dokumentaci té části jeho sbírek, které stačil převézt na kontinent. V roce 1647 Hollar publikoval celkový pohled na Londýn a o dva roky později pohled na Prahu. Stýskalo se mu po domově a z té doby (1646) je i známá rytina „Dobrá kočka, která nemlsá“, kterou si udělal asi pro své potěšení s českým popisem.

Pozapomenutý malíř Trenkwald. Vídeň si ho ale kdysi velmi cenila

Do Anglie se vrátil v roce 1652 a byl hned zatčen a uvězněn, ale jeho přátelům se podařilo domluvit jeho propuštění. Atmosféra v zemi se však změnila – v královské Anglii žili lidé v míru a byli šťastní, kdežto v nyní puritánské Anglii jako by žili pod nějakou kletbou. V té době Hollar také ilustroval Ezopovy bajky. Situace v zemi se změnila roku 1660, kdy proběhla restaurace Stuartovců. Hollarovi však začaly existenční potíže, protože ani král neoplýval tolika penězi, aby z nich mohl platit umělce. K tomu se přidala ještě smrt jeho ženy Margaret.

Před sto lety to byla pornografie, dnes jde o ikonická secesní díla

V roce 1665 jej potkalo další neštěstí, když při morové epidemii zemřel jeho syn James. Toho roku se Hollar znovu oženil a o jeho druhé ženě se ví jen, že se jmenovala Honora. Poptávka na trhu umění byla malá a Hollar jen přežíval. V roce 1666 vypukl tzv. velký požár Londýna. Hollar již předtím nakreslil řadu pohledů na město a takový materiál byl vzácný a dobře se prodával. Vykonal ještě na pokyn krále cestu do Tangeru, kde zachytil podobu tohoto města.

FOTO: Václav Hollar

Václav Hollar - Autoportrét podle obrazu Jana Meyssense, ze sbírky University of Toronto – wikipediaVáclav Hollar - Dobrá kočka, která nemlsá – tratil.blog.idnes.czVáclav Hollar - Holansaké válečné lodě – KrajanéVáclav Hollar - Dvě dívčí hlavy – muzeum ŠumperkVáclav Hollar - Ezopovy bajky – Liška a kozel – Česká čítanka
Další fotky
Václav Hollar - Ezopovy bajky 2 1- Galerie ChrudimVáclav Hollar - Ezopovy bajky 2 2- Antikvariát BosorkaVáclav Hollar - Ezopovy bajky 2 2- Galerie ChrudimVáclav Hollar - Jeden z tangerských pohledů; zde na York Castle – wikipedieVáclav Hollar - Pohled na Prahu z Petřína vytvořený v roce 1649 podle kreseb z roku 1636 – wikipedieVáclav Hollar - Katedrála sv. Martina v Mohuči; kresba z roku 1632 – wikipediaVáclav Hollar - Portrét Arundela podle van Dycka, první z pokusů, kterým se Hollar snažil vlámského malíře přesvědčit o svém umění – wikipedieVáclav Hollar - Požár staré katedrály sv. Pavla v roce 1666 – wikipedieVáclav Hollar - Putti – eantikVáclav Hollar - Tanec smrti – Galerie ChrudimVáclav Hollar - Rukávník s brokátem od Hollara – wikipedieVáclav Hollar - Zima – Čtyři roční období – sbírky – Národní galerieVáclav Hollar - Zima – Čtyři roční období – sbírky – Národní galerie

Po návratu ještě pracoval, ale už se začínalo projevovat stáří a měl potíže s levým okem. Zemřel v chudobě 25. března 1677. Jeho žáci ho doprovodili na poslední cestě. Svá díla poté podepisovali dojemným dovětkem: „Kdysi žák Hollarův“.

 

Dnes, 18:30
18. listopad 1978. Na farmě Jonestown, uprostřed neproniknutelného guyanského pralesa, vrcholí scéna jako ze zlého...
Dnes, 17:00
Jeho jméno se nedostalo na seznam válečných zločinců a v podstatě vymizelo i ze všeobecného povědomí....
Dnes, 15:32
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 15:32
Za první abstraktní dílo je považován obraz Abstraktní akvarel, který Kandinskij namaloval v roce 1910....
Dnes, 15:00
Ten muž se stal symbolem nezdolnosti lidské vůle a lidského ducha. Žádný krasavec s přetékající...
Dnes, 12:30
Každý se občas dostane do situace, kdy nevyjde s penězi. Snad je to stud, obava nebo...
Dnes, 11:44
Oproti dvěma třem předchozím letům by se náborové plány zaměstnavatelů neměly v prvním čtvrtletí roku...
Dnes, 11:00
Začal galvanickým pokovováním, objevil ideální izolaci pro kabely a doslova se vrhl na výrobu telegrafních...
Včera, 18:30
Přistání člověka na Měsíci se uskutečnilo před 50 lety. Tedy 20. července roku 1969. Mise...
Včera, 17:00
Jsou vzpomínky, které se nám vryjí do paměti už v dětství a vytvoří nesmazatelnou stopu....
Včera, 16:03
Jestliže se už nemůžete dočkat vánoc, můžete je slavit už tuto sobotu se zvířátky z...
Reklama