24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Biologie sama nebyla schopna najít řešení a tak si musela přibrat na pomoc matematiku. Začalo to hrachem

Další fotky

Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature poprvé strukturu DNA, zřejmě ještě netušili, že právě uplynulo sto let od chvíle, kdy se nad zákony dědičnosti zamyslel jeden mnich augustiniánského kláštera sv. Tomáše ve Starém Brně. V poměrech neskonale skromnějších bádal nad podobným problémem.

Reklama

Dvacátého července 1822, se v Hynčicích u Nového Jičína narodil Johann Mendel, objevitel zákonů dědičnosti a zakladatel genetiky. Řeholní jméno Gregor si ke svému příjmení připojí až později. Po rodičích byl německé národnosti, nicméně češtinu si osvojil velmi záhy a naprosto plynně. Pokud o sobě hovořil v této souvislosti, tak vždy jako Moravan německé národnosti.

Srdce mu přestalo tlouct šestkrát a v narkóze byl jako doma. Co všechno dokáže způsobit stres a genetika?

Navštěvoval piaristickou školu v Lipníku nad Bečvou a později odmaturoval na gymnáziu v Opavě. Piaristé, to byl řeholní katolický řád, který vznikl na samém konci šestnáctého století. Zabýval se školstvím a misijní činností a země Koruny české byly prvními mimo Itálii, ve kterých tento řád začal působit. V letech 1840 – 1843 studoval na Filozofické fakultě univerzity v Olomouci, kde se poprvé seznámil s přednáškami profesora Nestlera, o šlechtění rostlin a ovcí, což později významně ovlivnilo jeho činnost. Živil se kondicemi a z finančních důvodů vstoupil do řeholního řádu augustiniánů a přijal jméno Gregor.

Geneticky upravené kozy

Kozy, které dojí pavoučí vlákna? Modifikovaná zvířata už dávno nejsou sci-fi

Další životní etapou bylo učitelské místo ve Znojmě a následné studium na univerzitě ve Vídni.  Matematika, fyzika, chemie. Matematiku, kombinatoriku a teorii pravděpodobnosti zde vyučoval významný rakouský vědec Christian Doppler. Zde si Mendel poprvé uvědomil význam statistiky, který později zúročil ve svém výzkumu dědičnosti při křížení hrachu. Současná věda mu vytýká nepříliš seriózní přístup k pokusům. Zásadně zveřejňoval jen pozitivní výsledky svých experimentů. Pokud mu nějaký pokus nevyšel, nesnažil se jej zfalšovat, ale řadou dílčích minipokusů výsledek upravoval tak dlouho, dokud s ním nebyl spokojen.

FOTO: Gregor Johann Mendel

Gregor Johann Mendel - Mendel a pokusy s hrachemGregor Johann Mendel - Mendelovo muzeumGregor Johann Mendel - DNAGregor Johann Mendel - Mendelův  pomník ve Starém BrněGregor Johann Mendel - Gregor Johann Mendel
Další fotky
Gregor Johann Mendel - Mendelovy pokusy hrachemGregor Johann Mendel - Mendelova bustaGregor Johann Mendel - Mendelův rodný dům

Gregor Mendel se později stal opatem kláštera, kde vstoupil do řádu. Vedlejší organizační činnost mu však brala mnoho času, a byl nucen svoji vědeckou práci omezit. Své pokusy na rostlinách přednesl v roce 1865 na setkání Brněnského přírodovědeckého spolku a následně publikoval v práci „Pokusy s rostlinnými hybridy.“  Zemřel v roce 1884, aniž by jeho dílo nějak významně přešlo ve známost vědeckého světa. Význam jeho prací byl znovuobjeven až na počátku dvacátého století, holandským botanikem Hugo de Vriesem a britským genetikem Williamem Batesonem, který je nechal přeložit do angličtiny.

 

Před 1 hodinou
Moderní doba je podivná a ženy mají nejrůznější fígle, jakými z muže vymámit peníze navíc. Nechme...
Před 3 hodinami
José Gabriel Condorcanqui Noguera, Túpac Amaru II. se prohlásil přímým dědicem z královské krve Inků....
Dnes, 14:00
Už je to 18 let, kdy skončilo jeho druhé prezidentské období, jeho hříchy, hříšky a...
Dnes, 11:30
Pronikavý, pichlavý pohled, který proniká do hloubi duše. Před jeho očima uhýbá i král. Hypnotizuje...
Dnes, 10:00
A už před více jak 60 lety. Inspirací se mu stal vyřazený armádní Jeep Willys...
Dnes, 08:00
Steve Jobs, vlastním jménem Steven Paul Jobs – zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy...
Včera, 17:30
Ne každý den v týdnu má svůj protějšek v názvu místa. Bohužel. Ale i přesto...
Včera, 17:30
Jestli si ještě užíváte pohlavní styk klasickým způsobem, jste dávno za zenitem. Z britského průzkumu Global...
Včera, 16:00
Hrozba, která v těle spí desítky let? To je žloutenka typu C. Jedná se o...
Včera, 14:00
Stal se pojmem už kvůli svému značně nevojensky znějícímu jménu. Hrůzu však o to menší...
Reklama