11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Bitva u Horažďovic dopadla nerozhodně, více z ní ale získal Žižka

Po ukončení první křížové výpravy 30. června 1420 se většina husitských vojsk z Prahy vrátila na Hradiště a menší část, pod Žižkovým velením zamířila do Písku. Jednooký hejtman začal shromažďovat vojsko, se kterým chtěl ještě na podzim udeřit proti svým nepřátelům na území jižních a západních Čech.

Hlavním cílem jeho útoku měl být Oldřich II. Rožmberský (1403 – 1462), kterého císař Zikmund jmenoval hejtmanem bechyňského a prácheňského kraje, zejména kvůli konsolidaci sil proti husitům, ale aby mu z těchto krajů také plynuly nějaké příjmy. Císař totiž Oldřichovi dlužil 11 500 kop grošů, které se zavázal postupně splácet. Jednou z prvních věcí, co potom Oldřich udělal, bylo, že na svém panství zakázal přijímání pod obojí a nechal zajmout husitské kněze.

Míšeňský rejs a nejdražší jeleni na světě. Husité za hranice nejezdili na dovolenou

Žižka se svým vojskem mezitím prošel bojovou cestou, kdy začátkem září dobyl Vodňany a poté si s dalšími posilami podmanil Lomnici a Bystřici. Došly mu zvěsti, že se proti němu na Plzeňsku sbírá vojsko. Pak dobyl Trhové Sviny, vrátil se na Písecko a obsadil Horažďovice. Dalším jeho cílem se stala tvrz Panský (Malý) Bor, kterou přes hrdinný odpor obránců dobyl a vypálil, čímž ale také vyslal jasný signál o své pozici vojsku protivníka, které se nacházelo blízko Horažďovic. Daleko viditelný požár přesně určil směr pochodu jihočeských katolických feudálů.

Sasové u Ústí nad Labem utrpěli drtivou porážku, husitům pomohlo vedro a dvojitá vozová hradba

Jakmile Žižka dostal informace o blížícím se vojsku, usoudil, že se jeho muži nachází na nevýhodném místě, a proto nařídil přesun na nedaleké návrší, kde stál ohrazený románský kostelík sv. Máří Magdaleny z 12. století. Nechal sestavit vozovou hradbu a byl připraven na příchod nepřátel. Počty jak jeho vojska, tak i nepřátelského, nám historie nezachovala.

Husitům nepomohla ani jejich slavná vozová hradba. Bitva u Křeče se stala začátkem jejich konce

Bitva probíhala v klasickém stylu tehdejší doby – opakované nájezdy těžké jízdy na vozovou hradbu bráněnou husity. Jak uvádějí kroniky, na obou stranách bylo dost zabitých, zraněných a zajatých, ale vítězství se na konec přiklonilo na Žižkovu stranu. O život přišlo na 800 Němců a Uhrů, stejně tolik zahynulo i husitů. Rožmberští se vzdali dalšího boje a Žižka „dále táhl, kam chtěl“.

FOTO: Bitva u Hořažďovic 1420

Bitva u Hořažďovic 1420 - Jensky_kodex_ZizkaBitva u Hořažďovic 1420 - Významný český šlechtic Oldřich II. z Rožmberka (1403 – 1462) – wikipedieBitva u Hořažďovic 1420 - Římsko-německý král a vůdce první křížové výpravy do Čech Zikmund Lucemburský – wikipedieBitva u Hořažďovic 1420 - Vozová hradba husitů, výjev z 15. století – WIKIPEDIEBitva u Hořažďovic 1420 - Replika husitského vozu – wikipedie
Další fotky
Bitva u Hořažďovic 1420 - Pohled na obec Malý Bor – wikipedie

O necelý rok později, v červnu 1421 dobyl Žižka Panský Bor podruhé, spolu s hradem Rábí, kde přišel o druhé oko a zcela oslepl. Podle historiků Žižka své nepřátele po vyhrané bitvě nepronásledoval, zůstal na místě a pohřbil své mrtvé. I když se tato bitva počítá mezi okrajové a neměla větší význam, pomohla Žižkovi upevnit jeho postavení v kraji a připravit se na další výboje.

 

Před 39 minutami
Kdyby ta naše revoluce před 30 lety nebyla tak sametová. Místo toho se jen ptáme,...
Před 2 hodinami
Pokud bychom měli vybrat jednoho z nejvýznamnějších světových sochařů, určitě bychom nesáhli vedle, kdybychom zvolili...
Včera, 17:30
Na podzim roku 1632 se Albrecht z Valdštejna rozhodl se svou armádou přezimovat v protestantském Sasku, které...
Včera, 16:00
V Rusku se už dlouhou dobu bouří poddaní. Ale jen jednomu z nich se podaří...
Včera, 14:00
Rady, tipy a vychytávky z minulého století neztrácí lesk ani dnes. Malý domácí lexikon z roku 1980...
Včera, 13:33
Za svou odvahu se dočkal David Michaljak (26) ocenění. Prezident Miloš Zeman mu udělil medaili...
Včera, 11:46
V roce 1956 se Marie Uchytilová zúčastnila veřejné soutěže na podobu jednokorunové československé mince. Její...
Včera, 11:30
Takový je nemilosrdný verdikt životopisců trestance jménem Henri Charrière přezdívaného podle tetování na hrudi Motýlek (Papillion)....
Včera, 10:00
Podzimní krajina přímo vybízí k výletům. Nemusíte řešit jarní bláto a rozbředlé cesty. Nemusíte řešit...
Včera, 08:00
Bez nadsázky můžeme říct, že brambory jsou nejlepším potravinovým koncentrátem na světě. Jejich hlavní zásobní...
Reklama