25℃
Dnes je 17. červen , svátek má Adolf

Bitva u Šarišského potoka znamenala k úlevě všech začátek konce husitství. Padl v ní i Petr Aksamit

Další fotky

Po husitských válkách, jimiž fakticky skončila požehnaná doba vláda Karla IV., nastal čas, aby se jimi zasažené země opět začaly konsolidovat. Bez likvidace posledních příslušníků husitských vojsk, která představovala rizikový faktor, se to obejít nemohlo.

Reklama

Oficiálně se za konec toho pravého husitství považuje bitva u Lipan 30. května 1434, v níž umírnění husité za podpory svých katolických spojenců porazili radikálnější křídlo tohoto hnutí. Tím si umírnění husité otevřeli cestu k jednání s (nejen) českým králem Zikmundem Lucemburským, synem Karla IV., což vedlo k ukončení husitských válek v Čechách, přičemž tento konflikt je nutné vnímat jako válku občanskou.

Znáte nejlepší vojsko středověku? Jeho jádrem byli Češi a dokázali pravé divy

Radikální husité se po bitvě u Lipan rozšířili po kraji a pokračovali ve svém způsobu života spočívajícím především v loupení a kořistění. To lákalo i mnohé další, i nově dorůstající generaci, takže kolem roku 1453, tedy téměř 20 let po Lipanech, moc vojenských sdružení bývalých husitů, bratříků významně vzrostla. V Čechách tehdy od roku 1458 vládl „husitský král“ Jiří z Poděbrad a v Uhrách, rovněž od roku 1458, Matyáš Korvín. Pro jejich konsolidující se státy, tedy české a uherské království, začali bratříci představovat jasnou hrozbu.

10 omylů o mistru Janu Husovi. Nezemřel pro pravdu a nemusel zemřít vůbec!

Došlo k tomu tak, že postupem času začali bratříci tvořit vlastně žoldácké oddíly, ochotné bojovat za každého, kdo zaplatí. Pokud se zrovna nekonalo nějaké vojenské tažení, kterého by se mohli zúčastnit, nezačleňovali se do běžného civilního života a žili ve svých bratrstvech, celkem v 36 polních táborech a obsazených hradech. Vystupovali jako svobodní páni, Jiřího z Poděbrad vnímali spíše jako svého ochránce, než pána. Neuznávali vlastnická práva obyvatelstva a měst. Pod hrozbou vypálení vymáhali peníze, proviant a majetek, ale zároveň s pomocí místních obyvatel přepadali karavany na obchodních stezkách. Umožňovalo jim to slušnou životní úroveň, tak proč dělat něco jiného. Počet bratříků je udáván různě, od pěti do dvaceti tisíc, podle toho, zda šlo o jen bratříky na Slovensku nebo i v dalších zemích – Na Moravě, v severním Rakousku a jižním Polsku.

Nejslavnější období husitů. Konečně postavili vojsko hodné toho jména a pokračovali v řeži

Uherského krále Matyáše Korvína bratříci zprvu podporovali, ale pak se s ním nepohodli a vyhlásili mu válku, která trvala několik let. To již Matyáši došla trpělivost. Vytáhl proti nim a v bitvě u Šarišského potoka (Sárospatak) 21. května 1458 nad nimi zvítězil. Na straně bratříků padl i jejich proslulý vůdce Petr Aksamit z Lideřovic a spolu s ním asi 600 dalších bratříků. Ostatní byli povětšinou zajati, uprchnout a zachránit si kůži se podařilo jen málokterému. Následovaly další porážky bratříků v Polsku a Rakousku, především proto, že jednotlivé tábory nebyly schopné se efektivně spojit. Nakonec i Petr Aksamit se u Šarišského potoka ocitl ne proto, že by spěchal na pomoc některé ohrožené bratřické posádce, ale protože se právě vydal na loupežnou výpravu k Tise.

Míšeňský rejs a nejdražší jeleni na světě. Husité za hranice nejezdili na dovolenou

Po jeho smrti neměli bratříci žádného vůdce, zůstalo jen na třicet hejtmanů, kteří měli všichni stejná práva, což k efektivnosti jejich rozhodování rozhodně nepřispívalo. I když tak byla oslabena jejich vojenská moc. Definitivní konec bratříků nastal až po dobytí jejich tábora u Velkých Kostoľan 30. ledna 1467.

Nejdříve spojenci, pak nepřátelé na život a na smrt. Vyřídili si to mezi sebou před téměř 600 lety u Hořic

Působení husitského, respektive bratřického, hejtmana Petra Aksamita je doloženo až od roku 1440, předtím o něm není nic známo, ani přibližné datum narození. Začínal jako kapitán pod významným husitským vojevůdcem Janem Jiskrou z Brandýsa, který operoval především na Slovensku, tj. v Uhrách, kde do roku 1453 působil ve službách českého a uherského krále Ladislava Pohrobka z rodu Habsburků. Když toto Jiskrovo pověření skončilo, Petr Aksamit se osamostatnil. Přezdívku získal zřejmě pro svoji zálibu ve šlechtickém oblečení, a to podle stejnojmenné drahé látky, vlastně sametu.

FOTO: Bitva u Šarišského potoka 1458

Bitva u Šarišského potoka 1458 - Petr Aksamit – obrazy v aukciBitva u Šarišského potoka 1458 - Matyáš Hunyadi – A történelem faszagyerekei – Blog.huBitva u Šarišského potoka 1458 - Matyáš Korvín – wikipedieBitva u Šarišského potoka 1458 - Petr Aksamit – wikipedieBitva u Šarišského potoka 1458 - Setkání Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem – eurozpravy.cz
Další fotky
Bitva u Šarišského potoka 1458 - Socha Matyáše Korvína v Budapešti – wikipediaBitva u Šarišského potoka 1458 - Velké Kostolany – MegaUbytovanieBitva u Šarišského potoka 1458 - Bratříci – Týdeník Občanské PrávoBitva u Šarišského potoka 1458 - VolbaJiříhoz Poděbrad českým králem – www.securitymagazin.czBitva u Šarišského potoka 1458 - Král Jiří Poděbradský nad obklíčenými vojsky krále Matyáše u Vilémova – wikipediaBitva u Šarišského potoka 1458 - Bronzová busta Matyáše Korvína v Nemzeti Történeti Emlékpark, Ópusztaszer. – wikipediaBitva u Šarišského potoka 1458 - Havran s Matyášovým prstenem, který měl dokázat jeho původ jako Zikmundova nemanželského syna – wikipedie

Bojiště u Šarišského potoka, zvaného též Blatný potok nebo Sarospatak neleží u potoka, jak by se mohlo zdát, ale u města, které nese toto jméno a nachází se dnes v severovýchodním Maďarsku, asi 60 km jihovýchodně od Košic na řece Bodrog. Šarišský potok vznikl v 10. století jako lovecký tábor, později zde Rákócziové vybudovali hrad a z někdejší osady se stalo významné středisko kultury i obchodu v kraji. Proslavilo se i tím že zde v letech 1651 – 1654 pobýval na pozvání sedmihradského knížete Zikmunda Rákócziho Jan Ámos Komenský a napsal zde svou slavnou didaktickou práci Škola hrou.

Před 1 hodinou
Však se mu také přezdívalo architekt módy. Uplatnil v ní svůj technický smysl pro proporce,...
Včera, 17:30
Je normální, že nikdo nemá chuť na milostné hrátky každý den. Frigidita bývá však často...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Málo známá jaderná katastrofa, které měla být utajena. Celkově třetí největší nehoda tohoto druhu byla...
Včera, 14:00
Při svém pátrání po zapomenutých památkách jsem cestou na Makovou horu, která je středočeským poutním...
Včera, 11:30
Tato málo známá kapitola německé historie značně připomínající náš 21. srpen 1968 se jmenuje „Aufstand...
Včera, 10:00
Stalo se tak horké červnové neděle 16. června 1426. Husitům už v té době začínaly...
Včera, 09:27
"Psaní poezie vychází z potřeby, cítím přetlak nebo nějaký pocit, který chci zaznamenat. Z toho...
Včera, 08:00
Pokud se chceme dostat přes ostrov Štvanice na opačnou stranu Vltavy, vydáme se po prvním...
15.6.2019
Způsob, jakým sevřete ruku v pěst, vypovídá hodně o vašich podvědomých úmyslech a také o...
15.6.2019
Milovníci historie si jistě dobře pamatují na skvělý, pětidílný seriál, slovenské televize. Je již trochu...
Reklama