7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Bizarní teorie sovětského vědce. Život na Zemi vznikl chemickou cestou!

Další fotky

Autorem podivuhodné myšlenky chemické evoluce je ruský a sovětský biolog a biochemik A. I. Oparin. Přišel s teorií koacervátů a nějaký čas mu to i fingovalo. O co šlo?

Reklama

Alexandr Ivanovič Oparin (2. března 1894 – 21. dubna 1980) roku 1922 definoval a roku 1924 publikoval tzv. hypotézu koacervátů – teorii postupného vzniku života na Zemi tím způsobem, že z anorganických látek v určitých podmínkách mohou vznikat živé buňky, jednobuněčné organismy, které se pak dále vyvíjejí.

Podle Oparina před mnoha miliony let v lagunách dávných moří, kde už se objevily bílkovinné a uhličité látky, vznikly jejich sloučením rosolovité, polokapalné chomáčky, drobounké kapky, které se ostře odlišovaly od okolního prostředí – byly to koacerváty. Koacervátní kapka se měnila podle toho, jak na ni působilo vnější prostředí, tj. voda moře okolo ní obsahující rozmanité rozpuštěné soli.

Člověk podle něj nebyl stvořen, ale vyvinul se z opice. Revoluční Darwinova teorie změnila svět

Vlivem různých sil mohou koacerváty lehko zahynout. To se stalo miliardám miliard koacervátních kapek. Avšak u některých kapek bylo jejich vnitřní složení stálejší. Takové přeživší kapky pohlcovaly z vody chemické sloučeniny a rostly. Když jejich růst dostoupil určitých hranic, koacervát se začal dělit na části a každá existovala dál už sama o sobě.

Bůh nebo evoluce. Psal se rok 1925 a soudní síní vanul studený vítr středověkých inkvizičních procesů

Takový byl pravzor rozmnožování. Jakmile vznikla složitá hmota, stávala se vlivem okolního prostředí stále citlivější k proměnám a nepřetržitě se vyvíjela. V roce 1952 byl proveden experiment, který měl tuto teorii ověřit. V aparatuře namodelovali vědci Stanley Miller a Harold Urey podmínky archaické Země a zkoumali, zda se vytvoří organické molekuly. Experiment byl sice částečně úspěšný, později však byla celá teorie opuštěna. Především proto, že neumí vysvětlit vznik genetického kódu, tj. DNA.

FOTO: Oparin

Oparin - Alexandr Ivanovič Oparin – Fine Art AmericaOparin - Aleksandr Oparin a Cyril Ponnamperuma, vědec ze Srí Lanky, zabývající se vznikem života. Zkoumal měsíční prach získaný v rámci projektu Apollo – researchgateOparin - Oparin – vznik koacervátu – bioblogOparin - Alexander Oparin – Vznik koacervátu – bioblogOparin - Aleksandr Oparin, Russian biochemist
Další fotky
Oparin - Alexander Oparin (ve středu) – Agreement – Use of the Esther M. Zimmer Lederberg Memorial WebsiteOparin - Dokazování Oparinovy teorie v laboratorních podmínkách – flickrOparin - Vznik života na Zemi- bioblog

Přesto byl v Sovětském svaz A. I. Oparin považován za úspěšného vědce a stal se nositelem titulů Hrdina socialistické práce (1969), laureátem Leninovy ceny (1974), držitelem Lomonosovovy zlaté medaile (1979) za výjimečné úspěchy v biochemii a získal celkem i pět Leninových řádů.

 

Před 1 hodinou
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 2 hodinami
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 2 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Dnes, 11:30
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Včera, 15:28
Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem (odtud jeho pseudonym Dvorský) 24. března 1899 jako...
Reklama