Blahodárná aloe vera. Podporuje hojení i obranyschopnost těla

22.2.2021
Jiřina Pouzarová

Aloe vera nebo aloe pravá je tradiční rostlinou odnepaměti. V dnešní době je běžnou složkou nejrůznějších kosmetických přípravků. Kromě mnoha vitaminů a stopových prvků obsahuje látku aloin, který má zklidňující a hydratační účinky a podporuje hojení. Právě díky těmto vlastnostem našla uplatnění při výrobě kosmetiky i mastí. Jejich hojivých účinků můžete využít i doma.

Krev bohů

Zázračné účinky aloe vera znali už staří Egypťané, kteří rostlinu nazývali „Krev bohů. Připadala jim výjimečná a hodna uctívání. Egyptské ženy toužící po věčné kráse pak aloe vera považovaly za klíč k úspěchu v honbě za zastavením stárnutí a nedali na tuto rostlinu jako na kosmetický prostředek dopustit. Vyráběly z ní tinktury, masti a balzámy, kterými si potíraly celé tělo. Aloe vera tedy udivovala už spoustu minulých generací. Ani dnes neztrácí ze svého kouzla.

Aloe pravá, rostlina nevídaných účinků. Pomáhá na odřeniny i spáleniny

Všestranné léčivé účinky

Veškeré tajemství rostliny skrývá polotekutý gel (šťáva), který se nachází v listech. Poloprůhledná tekutina obsahuje všechny důležité látky, které dají dohromady zázračnou směs prospěšnou při hojení menších i větších ran, popálenin a vyrážek. Aloe vera je však schopná působit i na vnitřní orgány. Pomůže třeba při překyselení žaludku, potížích se slinivkou břišní nebo třeba proti chorobám cév. Výjimkou nejsou ani úspěchy připisované této rostlině jako doprovodné přírodní terapii při rakovině tlustého či tenkého střeva. Účinky aloe vera můžete využít i při diabetu.

Na rostlinu by měli myslet také všichni, kdo chtějí zredukovat svou váhu. Pitím kvalitních nápojů s vysokou koncentrací gelu lze totiž podpořit metabolismus a zažívací trakt, aby látková přeměna v lidském těle fungovala bez problémů a spalování tuku mohlo probíhat bez zbytečných zádrhelů a komplikací.

Využití aloe vera v praxi

Rychlá první pomoc

Seříznutým listem aloe, z nějž vytéká čerstvá šťáva, si můžete rychle ošetřit drobné řezné rány, odřeniny, popáleniny, akné či jizvy. Před použitím nezapomeňte list dobře omýt.

Černý bez je nejen léčivý prostředek, hojně se využívá i v kuchyni

Hojivý gel

1 velký silný list aloe vera, 50 ml kokosového oleje

List odřízněte úplně u stonku a podélně jej nařízněte. Mezi slupkou a gelem je nepotřebná dužiny, po rozříznutí tedy nechte list vyschnout. Pak lžičkou naberte jen gel bez dužiny a smíchejte jej s mírně rozehřátým kokosovým olejem. Hotový přípravek uchovávejte v lednici a používejte na vnější ošetření pokožky.

Džus s aloe

listy aloe vera, pomerančový džus, neperlivá minerální voda, med

Listy aloe vera oloupejte a gel pokrájejte a rozmixujte. Zalijte ji pomerančovým džusem v poměru 3 díly džusu a 1 díl aloe. Přilijte vodu, podle chuti oslaďte medem a promíchejte.

Pleťová voda

160 ml Alpy, 3 listy aloe, 160 ml destilované vody, 1 lžička jablečného octa nebo citronové šťávy

Pokrájené listy rozmixujte s míchejte a Alpou. Vše nalijte do uzavíratelné sklenice a uložte na tři týdny do temna. Poté směs přeceďte do čisté sklenice, přidejte destilovanou vodu a ocet nebo citronovou šťávu. Promíchejte a přeceďte přes filtrační papír.Nepřehlédněte