9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Blahodárných účinků vysokých teplot užívali již naši předkové. Určitě není čeho se bát!

Další fotky

Mezi metody termoterapie patří saunování, termální koupele, parafinové zábaly a napařování nohou. Pro organismus znamenají mírnou zátěž, ale posilují jeho odolnost, zpomalují stárnutí a chrání před civilizačními chorobami. V případě saunování se zátěží rozumí přehřátí na teplotu přibližně 39 °C. Účinky sauny blahořečili už naši předkové.

Reklama

Klinické studie ukázaly, že pravidelný pobyt v sauně může snížit hladinu cukru, posilovat srdce a tím bránit jeho selhání, zlepšovat prokrvení organismu, což vede k lepšímu hojení ran.

Právě v zimních měsících musíme povzbuzovat imunitu a k tomu je sauna nejlepší. Stejně účinná je jako prevence proti chřipce a především příznivě působí na naši psychiku.

Co dělá ledňáček v lednu? A souvisí jméno mystického ptáčka s mrazivým obdobím v roce?

Smí nebo nesmí?

Častou otázkou je, zda smí do sauny děti, budoucí maminky, kardiaci, lidé s varixy nebo cukrovkou. Smí, ale až po konzultaci s lékařem. V době těhotenství či kojení není problém za předpokladu, že je maminka v dobrém zdravotním stavu a bez komplikací. Určitě by si měla saunu odpustit v době rizikového těhotenství a těsně před porodem. Měla by volit nižší teplotu, pravidelně pít a doplňovat minerály, především hořčík.

Saunování působí příznivě na kardiaky, osoby s vysokým cholesterolem a krevním tlakem a cukrovkáře. Avšak je třeba být opatrný. Naopak nevhodné je pro osoby s anginou pectoris nebo prodělaným infarktem myokardu. Lidem s křečovými žílami se stav nezhorší, naopak pokud horko a chlad využívají správně, mohou se obtížím vyvarovat,

Saunování je doporučováno navečer. A to dětem i dospělým. Zdravě nám vyhládne, přirozeně se zklidníme a připravíme se na hlubší a klidnější spánek.

Antidepresivní čočka jako zabiják nachlazení. Uzdraví a zahřeje

Jak často a jak dlouho?

Ohřátím těla nad normální tělesnou teplotu se uvolní unavené svaly a zklidní stresovaný mozek, protože se do krve vyplavují endorfiny. Aby mělo saunování skutečný efekt, je potřeba si je dopřávat pravidelně, kdykoli v průběhu roku. Od podzimu do jara pomáhá ohřívat tělo, v létě má jednak preventivní účinek, ale pomůže také lépe zvládnout letní horka a pocení.

Hlavní je dodržovat přiměřenou délku pobytu. Běžně se doporučuje deset až dvacet minut, čas vyhřívání je však individuální. Měli bychom setrvat tak dlouho, dokud je nám to příjemné. Dýcháme ústy. Suchý vzduch při dýchání nosem totiž vysušuje sliznici a způsobuje bolest hlavy. Při pocení tělo masírujeme vhodnými masážními kartáči či žínkami.  Pokud nás pálí kůže nebo se dostaví nevolnost, je nutné okamžitě odejít. Pamatujme, že největší teplo je vždy nahoře, proto pokud jdeme do sauny poprvé, měli bychom zvolit některou ze spodnějších lavic.

Následuje ochlazení pod sprchou nebo v bazénku, pokud možno i s hlavou, a po něm alespoň patnáct minut odpočinku. Při procesu saunování se držíme zlatého pravidla „Do třetice všeho dobrého,“ a zahřívací i ochlazovací proces opakujeme ještě dvakrát. Poslední odpočinek by měl trvat nejméně třicet minut, tělu dopřejeme důkladnou regeneraci a mysl se příjemně uvolní. A pozor: neměli bychom rušit ostatní hlasitým mluvením!

Špína v MHD, bacily, slabá imunita. Sezóna chřipky je tady. Jak se ubránit?

Nic se nesmí podcenit

Pocením ztrácí tělo vodu a minerální látky, které musíme doplnit. Proto je velmi důležitý pitný režim. Pít musíme v každé pauze mezi zahříváním a samozřejmě i po skončení procedury. Za běžných okolností bychom měli každý den vypít aspoň dva až tři litry tekutin. Vystavujeme-li ale tělo vysokým teplotám, je třeba příjem zvýšit, protože vypotíme až čtyřikrát více potu než obvykle. Dostaví-li se vyčerpanost, je to zpráva organismu, že má málo tekutin. Nejvhodnější je čistá voda, ale i minerálka, džus nebo chladný čaj. Podle finského vzoru někteří návštěvníci konzumují v sauně alkoholické nápoje, ty jsou však naprosto nevhodné.

Protože pobyt v sauně znamená zátěž pro tělo, neměli bychom sem chodit unavení nebo nevyspalí. Stejně tak nesmíme být ani přejedení nebo naopak hladoví. U dětí musíme myslet na jejich malé tělo a větší vnímavost vůči změnám teploty. Proto by neměly pobývat v příliš vysokých teplotách. Pro batolata je doporučená doba zhruba tři minuty, u větších dětí by neměla přesáhnout pět až osm minut.

FOTO: Saunování celý rok

Saunování celý rok - 1Saunování celý rok - 2Saunování celý rok - 3Saunování celý rok - 4Saunování celý rok - 5
Další fotky
Saunování celý rok - 6Saunování celý rok - deti_v_sauneSaunování celý rok - sauna_2Saunování celý rok - sauny1Saunování celý rok - sauna1s-99Saunování celý rok - women-936549_1920

Kde se vzala?

Slovo sauna je finského původu a znamená malou, dobře izolovanou, vytopenou místnost určenou k ohřívání. Teplota tu bývá mezi 60 °C až 140 °C. Na kamnech jsou kameny, které se polévají vodou, tím vzniká pára zvyšující vlhkost vzduchu. V kamnech se obvykle topí dřevem, velmi častá jsou i elektrická, někdy naftová. Původním principem bylo pravděpodobně vytápění pouze pomocí kamenů, rozžhavených na venkovním otevřeném ohni.

Ve Finsku je sauna běžným zařízením bytu a dnes ji mají čtyři z pěti domácností. Finové mají i jednu kuriozitu – nejhlouběji položenou saunu na světě. Nachází se tisíc čtyři sta metrů pod zemí v dole v Pyhäsalmi, kde se těží zinek a měď.

 

Před 59 minutami
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 2 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama