13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Bláznivé sestry nebo partneři. Duševní nemoci se mohou šířit stejně jako viry

Nejen klasické nemoci, ale i ty duševní jsou schopny se šířit mezi lidmi. První případ psychotické poruchy byl zaznamenán v 19 století.

Reklama

Je naprosto běžné, že když žijete v bezprostřední blízkosti někoho, nemoc se lehce šíří z jedné osoby na druhou. Jedná se o případy kdy se například rýma rozšíří na celou rodinou. Není to ovšem jediná nemoc která toto umí.

Psychopati a sociopati kolem nás. Politici, kolegové i členové rodiny. Jak je rychle rozpoznat a jak s nimi jednat?

Co tvrzení, že stejně jako virovým onemocnění, se můžeme nakazit i tím duševním?

Tento jev je skutečně známý a nazývá se psychotická porucha. Ovšem známější je jeho pojmenování folie à deux.

První případ byl zaznamenán v 19. století. Jednalo se o dlouholetý manželský pár Margaret a Michaela. Byli svoji více jak 30 let a kromě obvyklých věcí spolu sdíleli i jednu navíc. Oba totiž žili v iluzi, že v noci, když spí, k nim do domu chodí neznámí lidé a rozhazují po domě chmýří, rozfoukávají prach a dokonce nosí jejich boty.

Za romantickým příběhem je děsivá realita. Víte, čím se doopravdy inspirovala pohádka Kráska a zvíře?

Jiný případ se týkal tří sester. Jedna se sama starala o dítě a tak se druhé dvě přistěhovali do sousedních domů, aby vytížené sestře s povinnostmi pomohly. To vše je jistě hezké. Problém byl v tom, že čím více času spolu sestry trávili, tím víc se začali sbližovat a to i spirituálně. Všechny se tak stali mnohem více nábožensky založenými. Začali si navzájem předčítat Bibli a pravidelně chodit do kostela.

Nejmladší sestra, si však postupem času začala více všímat nesrovnalostí v odlišných verzích Bible. Ať už byli tyto rozpory pravdivé či ne, sestry jí podpořili a rozhodly se, že je učiní pravdivými a vytvoří skutečně správnou verzi Bible. Tři dny, se pak nepřetržitě bez spánku modlily k bohu. Po třech dnech byli přesvědčeny o tom, že bůh pro ně dokonce vyhradil zvláštní dům u nich ve městě. Všechny sestry věřily, že tomu tak je a to i přesto, že jim dům nepatřil. Výsledek byl takový, že sestry šly k majitelům a požádali je o vstup do domu. Po odmítnutí, začaly rozbíjet okna a útočit na obyvatele města. Až nakonec musely být zadrženy policií.

Slavná Einsteinova fotografie. Jak vznikla fotka s vypláznutým jazykem?

Podle úryvku v kanadském časopise Psychiatry. Sdílená psychická porucha nejčastěji postihuje osoby ve velmi blízkých vztazích. Jako jsou manželé, sourozenci a dokonce rodiče a děti. Jedná se o jedince, kteří jsou více méně od světa spíše izolovaní a nějaká duševní porucha se u nich projevila už v minulosti. Nejčastějším případem je tzv. folie imposée. Neboli „společné šílenství“. V této podobě jedna, častěji dominantnější, osoba v páru rozšiřuje své iluze na svou submisivnější polovičku a ta se nechá přesvědčit a její chybné realitě.

Naštěstí je u většiny forem psychotické poruchy řešení jednoduché. Stačí tyto dvě osoby na čas oddělit. V případě, že postup nestačí, jsou na řadě léky. Ve skutečnosti se však tendence sdílet neškodné mentální „úchylky“, nevyhne většině dlouhodobých párů. Lidé se navzájem zkrátka ovlivňují a doslova se tak kvůli někomu stávají šílenými, i když většinou zcela neškodně.

 

Před 19 minutami
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama