Bláznivý svět Miloše Macourka

2.12.2021
Jitka Kačánová

Nenápadný chlapík s neuvěřitelně bujnou fantazií měl podíl na většině veleúspěšných filmových i televizních projektů 70. a 80. let minulého století. Díla, která vznikla spojením jeho geniality s filmovým mágem Václavem Vorlíčkem, jsou legendární dodnes.

Se svým uměleckým dvojčetem Vorlíčkem se Macourek potkal ve vlaku cestou na filmový festival. Okamžitě si padli do oka a začali spolu spřádat své vysněné světy, ve kterých se kloubila realita s vědecko-fantastickými výstřelky či pohádkovými kouzly. Spolupracovali spolu čtyřicet let a skončilo to jen kvůli Macourkově smrti. Říkalo se o nich, že Vorlíček je trochu flegmatik a Macourek trochu hysterik, a že právě proto jim to tak hezky dohromady jde.

Macourek, který by 2. prosince oslavil 95. narozeniny, byl černou ovcí rodiny. Neměl totiž ani maturitu a v Praze, kam z rodné Kroměříže odešel, se živil vším možným – prodával květiny, byl sazečem v tiskárně nebo také lektorem dějin umění. Žánru, ve kterém tvořil svá nejúspěšnější díla, se říká spekulativní fikce. Kromě toho ale psal i básně a patřil k okruhu slavného básníka a výtvarníka Jiřího Koláře. Jeho pozdější odklon od poezie k tvorbě filmových scénářů mu někteří intelektuálové jeho doby trpce vyčítali. Filmové sály plné hlasitě se smějících lidí dávaly ale jeho rozhodnutí „pro komerci“ za pravdu.

 

NEJSLAVNĚJŠÍ FILMY PODLE SCÉNÁŘŮ MILOŠE MACOURKA:

Pane, vy jste vdova!

Astrologie, vojenské spiknutí, výměna mozků nebo „genderová“ zápletka v jedné z nejlepších crazy komedií autorské dvojice Vorlíček a Macourek. Spolehlivě rozesmívá i po více než padesáti letech od svého vzniku a nezestárla ani hláška psychopatické vrahyně Štubové v podání Heleny Růžičkové: „Zavři oči, brouku!“

 

 

 

Což takhle dát si špenát

Janžurová, Sovák, Menšík nebo Zázvorková patřili k nejobsazovanějším hercům ve ztřeštěných filmech podle Macourkových scénařů, ve kterých do kulis každodenního života pronikaly do absurdity dovedené vědecko-fantastické prvky. Tentokrát zde využijí přístroj na regeneraci dojnic. Má ovšem stále ještě pár nedostatků – například po něm nikdy nemůžete jíst špenát.

 

 

 

 

Dívka na koštěti

Saxana nechtěla trávit tři sta let po škole v zemi kouzel, a proto se raději vydala do světa lidí. Tam potká sympaťáka Honzu i Mikiho a jeho partu, kteří její kouzlení zneužijí například k tomu, aby učitelský sbor přeměnila v králíky. Podle Václava Vorlíčka z této legendární komedie čerpala inspiraci autorka příběhů o čarodějnickém učni Harry Potterovi J. K. Rowlingová. „Dexempo šupoplex!“ Pamatujete si ještě toto zaklínadlo?

 

 

 

 

 

 

 

Arabela

Slavný pohádkový seriál o panu Majerovi, televiznímu vypravěči pohádek pro děti, který jednoho dne našel kouzelný zvoneček. Jeho pomocí se spojil s Říší pohádek a kouzel, kde vládne dobrý král Hyacint, který má dvě dcery – Arabelu a Xénii. Na jeho trůn i krásnou dceru si však brousí zuby zlý černokněžník Rumburak. Natáčení ústřední královské dvojice, kterou ztvárnili Vlastmil Brodský a Jana Brejchová, ztěžoval jejich v té době právě probíhají rozvod.

 

 

 

 

 

Mach a Šebestová

Žáci 3.B Mach a Šebestová dostanou za odměnu od starého pána kouzelné sluchátko. Díky němu i s psem Jonatánem paní Kadrnožkové zažívají nejrůznější dobrodružství, třeba na Amazonce, s piráty nebo mimozemšťany. Také si ale musejí dávat pozor na vylomeniny největších třídních rošťáků – věčně rozcuchaného Horáčka a Pažouta.Nepřehlédněte