16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Blíží se další stávky studentů a studentek za klima. Jak má vypadat jejich spolupráce s politiky?

Jak už Náš REGION informoval, studenti a studentky z iniciativy Fridays For Future ČR ohlásili další stávky za klima – na 3. a 24. května. Uvedli, že 15. března dali politikům dvoutýdenní ultimátum k tomu, aby začali jednat a poskytli záruku řešení klimatické krize. Politici jejich očekávání nesplnili. Přinášíme názor politika a zástupce studenstva, jaká by měla být vzájemná spolupráce.

Reklama

„Jsem rád za každého, kdo chápe, že změna klimatu může doslova zničit naši společnost, zničit civilizaci, jak ji známe. Pozvali jsme spolu se Zelenými zástupce hnutí Fridays For Future do Evropského parlamentu. Lidovci, liberálové a konzervativci ale zabránili vystoupení zástupcům na plénu. Přesto, když jsme se s nimi sešli, tak nás zástupci hnutí neopomněli ujistit, že jsou „apolitičtí“ a šli v tom tak daleko, že zakázali webstreaming a fotky z diskuse s nimi,“ uvedl pro Náš REGION europoslanec Pavel Poc (ČSSD).

Řešení je především politické

„Komunikoval jsem mailem se zástupcem českých studentů. Požádal mě o podporu na Facebooku, což jsem samozřejmě rád udělal. Přestože v tomtéž mailu mě opět neopomněl ujistit, že hnutí je apolitické a já od nich podporu čekat nemohu. A právě v tom se všichni šeredně mýlí. Celá věc i její základní řešení jsou naopak především politické. Evropská levice už dávno tlačí na daleko radikálnější přístup ke zmírňování klimatické změny a jejích následků. Evropská pravice to dlouhodobě odmítá, protože chrání zisky korporací, i když to balí do obavy ze zdražování spotřebního zboží a energií,“ řekl europoslanec Pavel Poc.

Studenti chystají další stávky za klima. Politici podle nich problém stále ignorují!

Stávky jsou nestranické

Náš REGION požádalo reakci jednoho z mluvčích studentské iniciativy Petra Doubravského. „Středoškolské stávky za klima nejsou apolitické a ani apolitické být nemohou. Klimatická krize je z velké části způsobena špatnou politikou a jsou to jedině politická řešení, která mohou vyřešit klimatickou krizi. Stávky jsou však nestranické. Jsem rád za každého politika, který bere klimatickou krizi vážně a uvědomuje si, že je to právě on, kdo může klimatickou krizi řešit. A takových politiků není málo. Totéž se ale nedá říci o politických stranách. V předcházení klimatické krize totiž selhala a dále selhávají téměř všechny strany,“ řekl.

Studentům a studentkám je třeba naslouchat. Apelují, že změny klimatu se týkají nás všech!

Klima by mělo být priorita pro všechny strany

„Byla to kupříkladu vláda vedená ČSSD, kdo prolomil limity těžby uhlí na dole Bílina a umožnil tak další těžbu a spalování uhlí, produkci emisí skleníkových plynů a další ničení naší budoucnosti. Chápu všechny stávkující studenti a studentky, kteří se nechtějí fotit s politiky. Chceme, aby politici řešili změny klimatu, ne aby si z nás dělali PR tak, jak má většina politiků ve zvyku. Změny klimatu by měly být tématem číslo jedna pro všechny politické strany. Na mrtvé planetě totiž žádná z nich nebude. Kdyby se politici nechovali jako děti a přes neshody nad některými tématy dokázali řešit ty nejpalčivější problémy,“ dodal Petr Doubravský.

Dnes, 17:30
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama