Bohém Poe. Známý otec hororu, detektivky a sci-fi se inspiroval vlastními prožitky

Edgar Allan Poe. Zakladatel moderní literatury, detektivního žánru i science fiction, geniální americký básník a prozaik, který svou poezii musel nejdříve prožít, aby ji mohl posléze zaznamenat, a jehož dílo je věrným odrazem nespoutané a šílené duše autora. V dějinách literatury se najde jen málo podobných „nesnesitelných“ géniů, kteří z pohledu společnosti totálně selhali, ale jejichž práce se stala jedním z milníků novodobé kultury.

Rodinné prokletí

Poeův život byl stejně zběsilý a rozháraný, jako jeho původ. Narodil se v roce 1809 jako třetí dítě chudému páru kočujících herců, ale samotná bída by nebyla tím největším prokletím. Jeho otec, vedle herce také chronický alkoholik, opustil „rodinu“ ještě před Edgarovým narozením. A ani jeho matka mu nemohla dát péči a lásku, neboť zemřela v pouhých čtyřiadvaceti letech, když byly Edgarovi dva roky. Se svými sourozenci – mentálně postiženou sestrou a bratrem (jako mladík také zkoušel psát poezii, později se stal námořníkem, opilcem a zemřel ve čtyřiadvaceti letech), skončil v sirotčinci.

Svět jako blázinec. Spisovatel John Kennedy Toole a jeho marný boj s hlupci

Král bohémů

Nicméně na Edgara se ještě usmálo štěstí – adoptovala ho relativně bohatá rodina Allanů, po nichž získal své prostřední jméno. Díky jejich podpoře nadprůměrně inteligentní mladík vystudoval literaturu na univerzitě ve Virginii. Ovšem už na studiích, v duchu rodinné tradice, propadl nejen alkoholu, ale také hazardu. Brzy dlužil obrovské peníze, takže jedinou cestou jak z toho ven, bylo nechat se zapsat na vojenskou akademii. Jenže Poe měl bohémskou povahu, která odporovala jakékoliv disciplíně, a brzy ho z armády propustili, či lépe řečeno vyhodili. A tak když mu holt nevyšla kariéra u zbraní, obrátil se k múze.

Pompézní odchod šíleného novináře. Hunter Thompson dělal vše s maximálním nasazením

Sňatek s třináctiletou sestřenicí

V pouhých dvaceti čtyřech letech získal Poe za svou povídku hlavní cenu baltimorského magazínu. Nedlouho poté se dokonce stal šéfredaktorem literárního časopisu a také se oženil. Manželkou talentovaného spisovatele se stala teprve třináctiletá dívka, jež byla navíc jeho sestřenicí. Ale náznak klidného života se v jeho případě nekonal. Vedle alkoholu totiž Poe propadl drogám, které ho přenášely do jiné sféry vědomí, byť v praktickém životě mu přinášely jenom problémy – například ztrátu zaměstnání.

Stimulačních látek se však temný romantik nehodlal vzdát. Důvod byl prostý – alkohol a drogy mu pomáhaly v boji s největším strašákem jeho života, kterým se staly těžké a opakované deprese, jež ho čím dál častěji dováděly do stavů absolutního zoufalství. A díky alkoholu jim po nějaký čas unikal.

Pohled do tváře smrti. Verše Georga Trakla předznamenaly básníkův konec

Pod havraním křídlem

Právě v těchto stavech na hraně mezi vzepjetím tvůrčí fantazie a absolutní nicotou vznikla jeho nejlepší díla, například slavný Havran, který svou niterní výpovědí uchvátil a fascinoval tehdejší společnost v Americe i v Evropě. Svému autorovi získal slávu, ale ta se zase brzy ztratila v oparu alkoholové a drogové pasti, z níž už zřejmě nebylo úniku.

Věčný tulák světem. Duševně nemocný spisovatel, který inspiroval Franze Kafku

Konec geniálního literáta se odehrál ve znamení děl, jež napsal. Jednoho dne byl nalezen na baltimorském chodníku u Light Street, opilý do bezvědomí. Delirium tremens. Ještě ho převezli do nemocnice, ale z kómatu už se nikdy neprobral. Bylo mu pouhých čtyřicet let. Přesto však žil téměř dvakrát déle, než většina jeho nejbližších.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Dnes, 16:00
Pán můj, král Assar, ti posílá meč, princi. Takový najdeš jen ve zbrojnici nejmocnějšího vládce....
Dnes, 15:11
Narodil se 26. února 1930 v Košicích, kam jeho tatínek, kantor, odešel za prací. V...
Facebook Pavol Seriš: Samko Tále
Dnes, 14:55
Symbolicky necelé dva týdny před slovenskými parlamentními volbami (uskuteční se v sobotu 29. února), jejichž...
Dnes, 14:00
Jak také jinak, když se tento zatvrzelý kacíř, Martin Húska, nechtěl svých bludů vzdát? A...
Dnes, 11:30
Vytvořili jste si doma jarní atmosféru nákupem kvetoucích jarních cibulovin? Drobné narcisy, krásné tulipány či...
Dnes, 10:13
Současná česká spisovatelka Eva Filipová se hlavně věnuje tématu společenského chování a gastronomie. Je nejen...
Dnes, 10:00
A to přesto, že kulomet Gatling nepatří mezi zbraně automatické. K nabíjení a odhozu vystřelené...
Dnes, 08:00
Vedení domácnosti není žádná legrace. Proto se musí všechno řádně naplánovat, aby to doma šlapalo...
Včera, 21:29
Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů...
1989, Berlín, pád komunismu
Včera, 17:30
Původem korejský zakladatel nového náboženského hnutí nazvaného příznačně „Církev sjednocení“ Son-mjong Mun (25. 2. 1920 - 3....
Reklama