16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Bojoval proti otrokářství, dnes bychom ho považovali spíš za teroristu. Nesmrtelný John Brown

Další fotky

Poselství přesahující život a dobu, takový je základní námět písní opěvující americké národní hrdiny. U nás nejznámějšího Johna Browna si tak i žactvo základní školy pamatuje jako bojovníka proti otroctví pověšeného v Charlestonu, jehož „duch však kráčí dál“.

Reklama

John Brown (9. 5. 1800 – 2. 12. 1859) spolu se sedmi sourozenci vyrůstal v bělošské kalvinistické  rodině v Connecticutu. Jeho rodiče jako protestanti byli přesvědčeni, že otroctví je hřích a ze všech sil pomáhali otrokům, které vlaky vozily po trati u jejich domku. Jejich syn dotáhl tuto základní myšlenku ještě dál. Stal se abolicionistou, tj. zastáncem myšlenky zrušení (abolition) otroctví. Jako cestu k tomuto cíli však viděl jen a pouze násilí a sám sebe považoval za Boží nástroj, který má otroky osvobodit.

Obchodoval s otroky a dal omylem jméno celému kontinentu. A možná předčil i Kolumba

Snad právě toto přesvědčení o vlastní zázračnosti se mu nakonec stalo osudným. V mladších letech chtěl studovat teologii, neměl však na studium dost finančních prostředků a nakonec mu ještě velmi zeslábl zrak, čímž tento jeho životní plán padl úplně. Jeho první manželka zemřela nedlouho po porodu šestého dítěte a Brown si proto velmi hbitě k osiřelým potomkům pořídil novou manželku, s níž měl nakonec dalších 13 dětí. Snažil se tak velkou rodinu uživit, seč mohl, ale štěstí mu nepřálo ani v koželužství, jemuž se věnoval, ani při spekulačním nákupu domu v trase budoucí železnice. Ta nakonec vedla jinudy. Obchody s vlnou mu vynesly jen obvinění z podvodu a tak se Brown na pár let kamsi „ztratil“.

 

Záhady vzpoury na Bounty. Jak skončil její vůdce, se nejspíš už nedozvíme

Znovu na scéně se objevuje až roku 1855. Spolu s některými ze svých synů, již dospělými muži, se stěhuje do Kansasu, jehož půda byla právě uvolněna pro nové osadníky. Spolu s nimi, některými manžely svých dcer a s dalšími přívrženci se tam 25. května 1856 dopouští prvního násilí. Jménem „Armády Severu“ tato tlupa zabila pět prootrokářsky smýšlejících mužů, které přepadla v jejich domovech. Za zvlášť brutální bylo považováno použití mačet a to, že Brown a jeho lidé těla svých obětí navíc rozsekali na kusy. Proto se také události začalo říkat Pottawatomský masakr.

O trampingu i přírodě na jihu od hlavního města se dozvíte v Jílovém u Prahy

Jako nebezpečný zločinec byl John Brown dopaden 18. října 1859 poté, co u Harperského přívozu (Harper´s Ferry) neúspěšně přepadl vlak (13 obětí) a se svými přívrženci obsadil tamní zbrojnici. Zbraně chtěli rozdat otrokům a vyvolat tím jejich povstání. Z hlediska tehdy platných zákonů jižních státu se ovšem jednalo o protiprávní čin. Po týdenním jednání proto soud podle předpokladu odsoudil Johna Browna k trestu smrti oběšením, a to za vlastizradu, vraždu pěti lidí a podněcování povstání otroků. Rozsudek byl bez zbytečných odkladů vykonán 2. prosince 1959 v Charlestonu.

Někteří historici dnes marně poukazují na to, že John Brown vlastně za celý svůj život vykonal jen jediný konkrétní skutek směřující k osvobození otroků. Při jedné z menších akcí jich jedenáct osvobodil a odvedl je do bezpečí do Ohia.  Všechny jeho ostatní činy přirovnávají k akcím dnešních teroristů a v důsledku toho ho spíše považují za zločince než za hrdinu.

Jmenoval se Casey Jones, jízdní řád dodržoval až fanaticky a jeho lokomotiva byla možná prokletá

Text populární písně oslavující osobu Johna Browna je pouze jedním z řady textů, které se na notoricky známou melodii v USA zpívají. Její autor není známý, píseň se zrodila spontánně na lidových polních náboženských shromážděních na přelomu 18. a 19. století spolu i s prvním textem odkazujícím k biblické tradici slovy Bratři (v dalších slokách sestry, zástupy, hříšníci, křesťané) sejdeme se na šťastné hranici Kanaánu a budeme hlásat Jeho slávu – Glory, glory, aleluja!

FOTO: John Brown

John Brown - Kansas Historical SocietyJohn Brown - LatinAmericanStudies.orgJohn Brown - enewsJohn Brown - Culture TripJohn Brown - 1
Další fotky
John Brown - 2John Brown - Colonial AmericaJohn Brown - CommonLitJohn Brown - ForoCochesJohn Brown - History.comJohn Brown - History.com 2John Brown - Mary Ann Brown with Annie (left) and Sarah (right) about 1851. – National Park Service 2John Brown - National Park ServiceJohn Brown - Public SeminarJohn Brown - RedbubbleJohn Brown - SciencingJohn Brown - ThoughtCoJohn Brown - WV Encyclopedia

Během občanské války vznikl stejným, tj. lidovým způsobem text oslavující Johna Browna vč. varianty slibující pověšení prezidenta Konfederace Jeffersona Davise. Text nazvaný Battle Hymn of the Republic (Bitevní hymna republiky) od americké spisovatelky Julie Ward Howe (1809 – 1910) začíná slovy Mé oči spatřily slávu a je rovněž věnován opěvování Ježíše Krista.  Celkem americká Wikipedie uvádí 29 různých, i cizojazyčných textů, které lze na tuto melodii zpívat, vč. českého, japonského nebo belgického. Asi nejkuriózněji se s tímto nápěvem vypořádal Tarzan, když se ve svém textu vyznává z lásky k ovoci, konkrétně k banánům, kokosovým ořechům a hroznovému vínu.

 

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama