Bojoval s tělesnou vadou, možná právě proto vizionářsky zkřížil gotiku a baroko

Další fotky

Jeho jméno, Jan Blažej Santini Aichel, pro nás neznamená jenom naprosto unikátní architekturu, ale také dokonalou práci s hmotou stavby, světlem a symbolikou. Na otázku, zda jde jen o hříčky nebo určité poselství, by mohl odpovědět jen on sám. Ostatním musí stačit, že jeho dílo mohou obdivovat.

Slavný architekt se narodil 3. února 1677 v den svatého Blaise jako nejstarší syn vážené rodiny pražských kameníků Santini Aichel italského původu – jeho dědeček Antonio Aichel se přestěhoval z Itálie do Prahy ve 30. letech 17. století. Novorozený chlapec byl pokřtěn v katedrále sv. Víta jako Jan Blažej Aichel. Narodil se s tělesným postižením, byl na půl těla ochrnutý, a to mu bránilo pokračovat v úspěšné kamenické kariéře jeho otce. Přesto se tomuto řemeslu vyučil, stejně tak jako jeho bratr František. Také studoval malířství u císařského a královského malíře Christiana Schrödera.

Geniální architekt Jan Blažej Santini-Aichel u Černé Matky Boží. Pražská výstava o jeho díle v neděli končí

Po vyučení se kolem roku 1696 vydal na obvyklou vandrovní cestu získávat zkušenosti „ve světě“, jak bylo tehdy zvykem. Přes Rakousko doputoval roku 1699 do Říma. V Itálii měl možnost setkat se s prací radikálního architekta Francesca Borrominiho. Vliv tohoto architekta na Santiniho je zřejmý v jeho zálibě pro hvězdy a složitou symboliku. Zřejmě v Itálii si mladý český kameník přidal ke svému jménu otcovo jméno Santini, stejně jako jeho bratr František. V roce 1700 začal Santini navrhovat a realizovat stavby již samostatně, což mu zajistilo jeho vlastní příjem. Stal se členem stavitelského cechu a založil vlastní stavební společnost.

Geniální architekt Santini dokázal krásu a víru vtělit do kamene. I dnes člověk stojí nad jeho díly v úžasu

V roce 1707 se Santini oženil se Schröderovou dcerou Veronikou Elisabeth. Narodily se jim čtyři děti. Všichni tři synové však zemřeli na tuberkulózu v raném věku. Jediné dítě, které jim zbylo, byla Anna Veronika (nar. 1713). Když Santiniho manželka o sedm let později, v roce 1720, zemřela, Santini se oženil s jihočeskou šlechtičnou Antonií Ignatií Chřepickou z Modlíškovic, čímž se Santini spříznil s českou nižší šlechtou. Z tohoto manželství se mu narodila dcera Jana Ludmila a syn Jan Ignác Rochus.

FOTO: Díla Santiniho Aichla

Díla Santiniho Aichla - Poutní kostel na Zelené hoře (památka UNESCO) –Díla Santiniho Aichla - Plán zámku Karlova Koruna –Díla Santiniho Aichla - MINOLTA DIGITAL CAMERADíla Santiniho Aichla - Kladruby – gotické průčelí –Díla Santiniho Aichla - Chrám Jména Panny Marie ve Křtinách –
Další fotky
Díla Santiniho Aichla - Interiér kláštera cisterciáckého kláštera v Plasích – WIKIPEDIADíla Santiniho Aichla - Kaple sv. Anny v Panenských Břežanech – –Díla Santiniho Aichla - Klášter cisterciáckého kláštera v komplexu Plasy – WIKIPEDIADíla Santiniho Aichla - Klášter Plasy –Díla Santiniho Aichla - Kolovratský palác na Malé Straně –Díla Santiniho Aichla - Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory (památka UNESCO) wikimedia.commons;Díla Santiniho Aichla - Kostel sv. Petra a Pavla v Bobrové –Díla Santiniho Aichla - Kostel sv. Václava ve Zvoli –Díla Santiniho Aichla - Kupole klášterního kostela v Kladrubech –Díla Santiniho Aichla - Mariánská Týnice –Díla Santiniho Aichla - Obyčtov – kostel Navštívení Panny Marie. – –Díla Santiniho Aichla - Rajhrad – kostel Povýšení svatého Kříže. – –Díla Santiniho Aichla - Želivský klášter z Opatských zahrad – –Díla Santiniho Aichla - Schodiště v Sedlci. –Díla Santiniho Aichla - Samonosné schodiště v klášteře Plasy –

Santini si rovněž osvojil styl architekta a malíře Jeana Baptiste Matheye působícího v Praze a v Čechách a po jeho smrti také dokončil množství jeho zakázek. Je také možné, že byl dříve Matheyeovým žákem. V roce 1705 Santini koupil za 3000 zlatých Valkounský dům (č. 211) v Nerudově ulici a přestavěl ho podle svých představ. Začal se stávat opravdu známou a váženou osobou, ale bohužel zemřel 7. prosince 1723 v poměrně mladém věku 46 let. Proto některé jeho práce zůstaly nedokončené.

Dnes, 08:00
Kdo se myje, smývá ze sebe milost boží. Zajímavý slogan, že? Byl na vývěsním štítě...
Včera, 17:53
Soutěž Auto roku letos vstoupila do 26. ročníku. Hodnocení vozů, které má pod palcem Svaz...
Včera, 17:30
Když je člověk nešťastný, je ochoten podstoupit cokoliv, co mu jen trochu pomůže. I to,...
Včera, 16:00
Čekankový puk je buď bílý, nebo nafialovělý. Oba druhy se náramně hodí jako přílohy do...
Včera, 14:00
Chtěl přinést zemi klid, přál si být spravedlivým císařem a prvních pět let jeho vlády...
Včera, 13:55
Jak je možné, že žil v Paříži na počátku 20. století a zůstal nedotčen kubismem...
Včera, 11:30
Kde končí klišé a začíná umělecké dílo? Otázka, na kterou svými příběhy odpověděl Jack Warner...
Včera, 10:00
Vedle jógových cviků si někdy můžete vyzkoušet také tibetské. Sestava s názvem pět tibeťanů byla oblíbená...
Včera, 08:00
Také milujete pokrmy z hub? Jistě nám dáte za pravdu, že není nad to, připravit...
23.1.2020
Tak dlouho, v letech 2001 – 2004, byla Megawati prezidentkou země, která se teprve nedávno, v roce...
Reklama