Kalendář je pojmenován Jedinečnost. Autorem fotografií je Martin Vítek a jeho aktéry jsou bývalí klienti nebo současní zaměstnanci z Borůvky, kteří dokazují, že tělesné postižení nemusí být handicap. „Hlavní myšlenkou kalendáře je, že každý jsme jedinečný, ale mnohé touhy a přání nás spojují. Kalendář přibližuje 12 významných témat, která se často zdráháme otevřít, ačkoli se dotýkají nás všech. Zároveň dává naději, že sny se mohou plnit, když se jich nevzdáme,“ popsala mluvčí Kateřina Kučerová.
Oficiální oslava a slavnostní křest kalendáře ve Starém Purkrabství na Vyšehradě doprovázela charitativní dražba fotografií. Mezi kmotry byla patronka organizace zpěvačka Ewa Farna. Zájemci si jej mohou koupit na stránkách obchudekboruvka.cz. Od září bude pak k dostání ve všech jejich provozovnách. „Zkrátka a dobře, už 25 let se nezisková organizace Borůvka Praha snaží o to, aby se lidem s postižením žilo lépe a plnohodnotněji. Každý zakoupený kalendář umožní organizaci pokračovat v její práci a podporovat lidi s tělesným postižením v soběstačnosti,“ dodala Kučerová.
Borůvka funguje už od roku 1998, kdy byl otevřen charitativní Obchůdek Borůvka na pražském Vyšehradě, který funguje dodnes. Zpočátku v něm šlo hlavně o prodej výrobků z různých chráněných dílen. „Obchůdek ale léty nabyl dalších rozměrů a v současné době funguje také jako tréninkové pracoviště, které má za cíl umožnit lidem s postižením získat základní pracovní návyky a vyzkoušet si zvládání pracovní zátěže srovnatelné se zaměstnáním v běžných podmínkách,“ uvedla Kučerová. Ti se tak mohou lépe uplatnit na běžném trhu práce.
Společně s Obchůdkem vzniknul také projekt Doprava a Osobní asistence do škol. Bezbariérová doprava za vzděláním funguje dodnes a ulehčuje každodenní život rodin s dětmi s handicapem. Postupem času se začala organizace více věnovat tématu zaměstnávání lidí s postižením, a tak v roce 2008 vznikl další pracovně-tréninkový prostor, kterým je TA KAVÁRNA. V roce 2013 Borůvka dala vzniknout stálým pracovním místům v rámci Dílny švadlen a dobročinného secondhandu Koloběh a v roce 2019 byla pro velký zájem otevřena druhá pobočka Koloběhu v pražských Nuslích.
Kromě podpory při začleňování se do běžného pracovního procesu poskytuje organizace Borůvka lidem s postižením ještě další služby. Patří mezi ně sociální a psychologické poradenství, fyzioterapie a v neposlední řadě také workshopy pro firmy, které by chtěly lidi s postižením zaměstnávat, ale úplně nevědí, jak na to.
sto